18 Września 2023

Aktualności


Pamięć ofiar ataku Związku Radzieckiego na Polskę, który miał miejsce 17 września 1939 r., uczczono w Alei Ofiar Katyńskich w Kortowie.

Aleja Ofiar Katyńskich i znajdujący się na niej głaz upamiętniający tę zbrodnię to miejsce, w którym władze Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego rokrocznie czczą pamięć poległych w Katyniu oraz wszystkich ofiar II wojny światowej. Jednym z tych dni jest 17 września, kiedy obchodzimy rocznicę ataku Rosji sowieckiej na Polskę.  

- Hitlerowskie Niemcy i Rosja sowiecka postanowiły wymazać z mapy świata Rzeczpospolitą Polską, która odrodziła się po ponad 123 latach zaborów. 17 września ZSRR napadł na Polskę, czego rezultatem była Zbrodnia Katyńska. Tysiące ludzi zostało odartych z godności, a potem bestialsko zamordowanych. My każdego roku, 13 kwietnia i 17 września, spotykamy się w Alei Katyńskiej pod głazem katyńskim, aby uczcić pamięć tych, którzy za tę zbrodnię zapłacili najwyższą cenę. To upamiętnienie nabiera szczególnego wymiaru dzisiaj, kiedy historia zatacza koło i za naszą wschodnią granicą trwa agresja Rosji na Ukrainę. Pod fałszywymi pretekstami zostało zaatakowane państwo, które miało szansę rozwoju i kierowało się taki wartościami jak wolność, prawda i wierność, które nie są obce także nam, Polakom - mówił podczas uroczystości prof. Jerzy Przyborowski, rektor UWM

prof. Jerzy Przyborowski, rektor UWM

Barbara Gawlicka, prezeska zarządu Stowarzyszenia Rodzina Katyńska w Olsztynie, przypomniała bohaterskie postawy Polaków i podziękowała władzom UWM za nieustanne wsparcie i pamięć podczas kwietniowych i wrześniowych świąt. 

- Wrzesień 1939 roku przeszedł do historii jako symbol odwagi i miłości do ojczyzny. Wobec połączonych sił obu totalitaryzmów i zdradzie sojuszników Polacy nie mieli wyboru - albo kapitulacja, albo honor. Wybrali to drugie. Żołnierze heroicznie bronili kraju, a wśród nich byli nasi najbliżsi. Agresji zarówno ze strony niemieckiej, jak i sowieckiej towarzyszyły zbrodnie wojenne popełniane na żołnierzach i cywilach. Sowieci nie przestrzegali żadnych konwencji międzynarodowych. Zamordowali blisko 15 tys. osób. Bardzo serdecznie dziękuję za państwa obecność i duchowe wspieranie Rodzin Katyńskich 13 kwietnia i 17 września - mówiła Barbara Gawlicka. 

Barbara Gawlicka, prezeska Stowarzyszenia Rodzina Katyńska w Olsztynie / fot. Janusz Pająk 

Uroczystość zakończyła wspólna modlitwa, którą poprowadził ks. Piotr Dernowski, proboszcz parafii św. Franciszka z Asyżu w Kortowie, a następnie delegacje złożyły kwiaty. Wśród nich były władze uczelni oraz przedstawiciele Delegatury IPN w Olsztynie, Stowarzyszenia Rodzina Katyńska, NSZZ "Solidarność", Stowarzyszenia Absolwentów UWM oraz Rady Uczelnianej Samorządu Studenckiego.  

Wspólna modlitwa / fot. Janusz Pająk 

mw

 

Rodzaj artykułu