09 Października 2024

Aktualności

Mgr Aleksandra Nierobisz ukończyła ekonomię na UWM. Podczas inauguracji roku akademickiego 1 października rektor UWM prof. Jerzy Przyborowski wręczył jej statuetkę dla najlepszej absolwentki.

Przed naszą rozmową wspomniała pani, że pasja do ekonomii pojawiła się dopiero podczas studiów. Dlaczego wybrała pani taki kierunek?

Idąc na studia, nie wiedziałam jeszcze, co chcę robić w życiu i myślę, że mało osób w tym wieku tak naprawdę wie. W liceum byłam na profilu matematyczno-fizycznym, bo lubiłam matematykę. Wybierając studia, szukałam takiego kierunku, który będzie z matematyką związany. Padło na ekonomię, chociaż nie wiedziałam, czym ona do końca się zajmuje i że to taka obszerna dziedzina nauki. Dopiero podczas studiów, poznając wszystkie ekonomiczne tajniki i składowe, byłam w stanie odnaleźć swoją ścieżkę. Wybrałam rachunkowość. Już po pierwszych zajęciach z tego przedmiotu uznałam, że to może być coś dla mnie. Myślałam też o ubezpieczeniach i bankowości, bo te przedmioty również mi się podobały. Idąc na praktyki studenckie, stwierdziłam, że odbędę je w dwóch różnych placówkach: biurze rachunkowym i zakładzie ubezpieczeniowym. Praktyki pomogły mi zrozumieć, że najbliższa mojemu sercu jest rachunkowość i że w tym kierunku chciałabym się rozwijać.

Została pani doceniona na uczelnianej inauguracji roku akademickiego jako najlepsza absolwentka. Co się pani zdaniem złożyło na taki sukces?

Myślę, że przede wszystkim moja wysoka średnia, którą uzyskałam na koniec studiów. Miałam razem z obroną średnią 4,98, a nie licząc pracy i jej obrony, miałam średnią 4,97. Na studiach byłam aktywna, np. wspólnie z dr Wiolettą Wierzbicką napisałam artykuł naukowy o stabilności dochodów podatkowych budżetu państwa w Polsce. W tym roku brałam razem z koleżankami udział w Akademickich Mistrzostwach Menedżerskich, organizowanych przez Revas. Jednakże, w moim odczuciu, kluczową rolę odegrał tu mój czynny udział w sekcji tańca nowoczesnego Studium Wychowania Fizycznego i Sportu. Ponad dwa lata należałam do sekcji tanecznej „Endorfina”, ale na zajęcia do pani Agnieszki Dąbrowskiej zapisałam się jeszcze przed pandemią. Przez ten okres razem z sekcją miałam dużo występów tanecznych – np. na Student EXPO, na dniach otwartych UWM, Kortowiadzie, a w tym roku na finale WOŚP czy Pikniku Nauki i Sztuki z okazji 25-lecia UWM.

Endorfina

Na jaki temat pisała pani pracę magisterską?

Mój temat brzmiał „Analiza finansowa jako narzędzie oceny kondycji finansowej przedsiębiorstw”. Robiłam analizę finansową dwóch spółek. Obroniłam się w lipcu i w wakacje rozpoczęłam poszukiwanie pracy. Od września pracuję w biurze rachunkowym w Olsztynie. Bardzo się cieszę, że udało mi się znaleźć pracę, która mi odpowiada.

Planuje pani kontynuowanie współpracy z uczelnią, np. przez studia doktoranckie?

Wydaje mi się, że to nie do końca to, co chciałabym robić w życiu. Chciałabym rozwijać się zawodowo w rachunkowości, ale nie od strony naukowej, a praktycznej. W tym się czuję najlepiej.

aw

Aleksandra Nierobisz została uznaną najlepszą absolwentką UWM w roku 2024. Skończyła ekonomię na Wydziale Nauk Ekonomicznych UWM w Olsztynie. Pochodzi z miejscowości Dobrogosty koło Mławy. Interesuje się rachunkowością i tańcem nowoczesnym, w wolnych chwilach śpiewa.