06 Listopada 2025

Aktualności


W ostatnich dniach października reprezentacja UWM razem z przedstawicielami kilkunastu innych polskich uczelni przedstawiała w Wietnamie możliwości rozwoju naukowego w naszym kraju. Wyjazd był realizowany przez Narodową Agencję Wymiany Akademickiej.

Polską ofertę kształcenia w Ho Chi Minh City (dawny Sajgon) zaprezentowała NAWA oraz 14 uczelni z różnych regionów kraju.  UWM reprezentowały prof. Katarzyna Bernat z Wydziału Geoinżynierii, mgr Luiza Milewska z biura Szkoły Doktorskiej oraz doktorantki: mgr Thi Cam Tu Le i mgr Magdalena Męcik.

Pierwszego dnia pobytu miałyśmy spotkanie z absolwentami polskich uczelni pochodzenia wietnamskiego, którzy opowiadali, co im się podobało w Polsce. Drugiego dnia miałyśmy spotkanie w RMIT University Vietnam. Program obejmował możliwość poznania miasta – mówi mgr Luiza Milewska ze Szkoły Doktorskiej. – Największe wrażenie zrobiła na mnie otwartość Wietnamczyków na Polskę. Są bardzo serdeczni, chcą z nami współpracować. Ci, którzy studiowali w Polsce, opowiadali o zaskoczeniu zimą i śniegiem. W Ho Chi Minh City przez cały rok są letnie temperatury.

Thi Cam Tu Le pochodzi z Wietnamu i jest absolwentką studiów magisterskich na kierunku inżynieria środowiska (zakres biotechnologia), realizowanych na UWM we współpracy z Uniwersytetem Nauk Stosowanych w Offenburgu. Uczelnie współpracują od dwóch dekad. Thi Cam Tu Le podczas studiów współpracowała naukowo z prof. Katarzyną Bernat z Wydziału Geoinżynierii UWM, która była promotorką jej pracy. Współpracę kontynuują na studiach doktoranckich.

Wyjazd był dla nas przyczynkiem do podjęcia rozmów o współpracy z uczelniami wietnamskimi zarówno na poziomie edukacyjnym, jak i naukowym. Od wielu lat koordynuję na UWM jeden z zakresów kształcenia, realizowanych we współpracy z Uniwersytetem Nauk Stosowanych w Offenburgu. Na te studia przyjeżdżają studenci z różnych krajów. Z naszej oferty skorzystała także Thi Cam Tu Le – mówi prof. Katarzyna Bernat. I dodaje: – W Wietnamie Europejczycy są rzadkością, więc obecność w naszej delegacji rodowitej Wietnamki pomogła zmniejszyć dystans pomiędzy nami a studentami, którzy do nas chętnie podchodzili, rozmawiali, byli ciekawi, jakie mamy oferty kształcenia.

Wydarzenie zakończyły targi studenckie, które przyciągnęły wielu młodych Wietnamczyków zainteresowanych studiami w Polsce. Ostatnia tak duża misja NAWA do Wietnamu odbyła się w 2023 r. Agencja udzieliła też wsparcia Szkole Doktorskiej UWM, która realizuje projekt ze środków programu STER NAWA.

 

aw

fot. główne NAWA

uczestnicy spotkania w Wietnamie
fot. archiwum prywatne prof. K. Bernat

 

Rodzaj artykułu