04 Października 2024

Aktualności

W sobotę 28 września 101 osób otrzymało dyplomy ukończenia pierwszej edycji studiów Master of Business Administration (MBA), które organizowane są przez Wydział Nauk Ekonomicznych UWM.

Studia podyplomowe Master of Business Administration (MBA) to jeden z najbardziej prestiżowych kierunków kształcenia i od lat bardzo popularny. Skierowany jest do kadry kierowniczej i wybierany przez osoby zainteresowane rozwijaniem swojej kariery. Program studiów podyplomowych MBA rozwija umiejętności zarządcze, takie jak: analiza biznesowa, strategiczne podejmowanie decyzji, przywództwo, negocjacje, komunikacja i umiejętności miękkie.

Jak wspominała jesienią 2023 podczas inauguracji kierunku na Wydziale Nauk Ekonomicznych ówczesna dziekan wydziału, dr hab. Mariola Grzybowska-Brzezińska, prof. UWM, studia MBA były projektem, o którym odpowiedzialny za nie zespół marzył od dawna i który wspólnie wypracował. Oferta studiów została przyjęta z dużym entuzjazmem i cieszyła się zainteresowaniem kandydatów. Słuchacze studiów stworzyli aktywną społeczność i dzielili w mediach społecznościowych informacjami z zajęć, polecając je i na bieżąco komentując.

Wręczenie dyplomów MBA

Aby zostać słuchaczem studiów MBA, trzeba mieć przynajmniej roczne doświadczenie na stanowisku kierowniczym. Wśród absolwentów pierwszej edycji mamy przedstawicieli różnych obszarów administracji i biznesu. W grupie słuchaczy byli dyrektorzy i kierownicy placówek medycznych, skarbnicy gmin, dyrektor szkoły. Wiem, że dyrektorzy innych placówek edukacyjnych oczekują na kolejną edycję. W gronie słuchaczy znaleźli się też pracownicy urzędów miasta, gmin i marszałkowskiego – mówi dr Tomasz Wierzejski, kierownik merytoryczny studiów podyplomowych Master of Business Administration i prodziekan ds. kształcenia na Wydziale Nauk Ekonomicznych. – Te studia to było ogromne przedsięwzięcie. Mieliśmy cztery grupy słuchaczy. Jako kadra pracowaliśmy w każdy weekend. Zajęcia dla dwóch pierwszych grup ruszyły w październiku 2023, dla kolejnych dwóch w listopadzie. Zajęcia zakończyliśmy w lipcu i 101 osób uzyskało dyplomy MBA.

Na tym – jak zapowiadają organizatorzy – nie koniec.

Moim zdaniem w kolejnych latach społeczność słuchaczy i absolwentów MBA będzie rosła. Nasi absolwenci byli z tych studiów bardzo zadowoleni. Myślę, że zbudowaliśmy je na wysokim poziomie. Patrząc na to, że na rynku studiów MBA zadziało się źle, postawiliśmy sobie za cel, że kształcenie na UWM będzie na wysokim poziomie. Wśród prowadzących zajęcia były osoby z całej Polski – to nie tylko naukowcy z najlepszych ośrodków, ale też przedsiębiorcy i prezesi firm – mówi dr Tomasz Wierzejski.

Wręczenie dyplomów MBA

Zainteresowanie kolejną edycją jest bardzo duże.

– Zakończyliśmy zbieranie zgłoszeń. W najbliższą i kolejną sobotę będziemy przeprowadzać rozmowy z kwalifikacyjne, na których sprawdzimy kompetencje, ale też usłyszymy, czego słuchacze oczekują, bo dla nas to ważne. 19 października rusza druga edycja studiów MBA – dodaje kierownik merytoryczny kierunku.

W ceremonii wręczenia dyplomów pierwszym absolwentom wzięli udział: prof. Mariola Grzybowska-Brzezińska, prorektor ds. polityki kadrowej i finansowej, prof. Krzysztof Krukowski, dziekan WNE oraz dr Tomasz Wierzejski, prodziekan ds. kształcenia. Wydarzenie patronatem honorowym objął Marcin Kuchciński, marszałek województwa warmińsko-mazurskiego.

aw

Mariola Grzybowska-Brzezińska i Tomasz Wierzejski