26 Sierpnia 2024

Aktualności

Rusza modernizacja uniwersyteckiej plaży. W planach miejsce na foodtrucki, małą gastronomię, a także specjalne strefy wypoczynku i relaksu z hamakami oraz leżakami. Nie zabraknie też przestrzeni dla zieleni i sztuki. Pracy jest sporo, ale uspokajamy, modernizacja będzie odbywać się etapami. Dzięki czemu w ciągu dwóch lat przebudowy dostęp w sezonie letnim nie będzie zablokowany.

Jeszcze w tym roku planowane jest rozpoczęcie prac przy przebudowie plaży Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie. Po modernizacji plaża Kortowska stanie się miejscem, gdzie będzie można spędzić czas w gronie znajomych lub zrelaksować się na hamaku.

Prace nad projektem trwały już od pewnego czasu. Rok temu, wsłuchując się w opinie studentów i całej społeczności akademickiej, władze Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie zdecydowały, że kortowska plaża wymaga modernizacji.

– Nawiązaliśmy współpracę z Joanną Majewską, absolwentką architektury krajobrazu na Wydziale Rolnictwa i Leśnictwa UWM, która opracowała dokumentację projektową dotyczącą modernizacji plaży Kortowskiej – mówi mgr inż. Bogusław Stec, kanclerz UWM.

Ostateczny projekt jest wynikiem długich rozmów i wspólnej wymiany pomysłów. Społeczność akademicka przywiązywała dużą wagę do terenów zielonych i architektury pasującej do charakteru kampusu.

– Prace nad projektem trwały długo, ponieważ prowadziliśmy wiele dyskusji oraz uwzględnialiśmy uwagi i sugestie, m.in. ze strony samorządu studenckiego, który również chciał mieć swój udział w projekcie ze względu na odbywającą się na tym terenie Kortowiadę – wyjaśnia kanclerz Stec.

Wizualizacja zmodernizowanej plaży kortowskiej

Projekt wkrótce zostanie złożony w Urzędzie Miasta. Po uzyskaniu pozwolenia na budowę rozpocznie się pierwszy etap prac budowlanych.

– Mamy nadzieję, że modernizację uda się rozpocząć jeszcze w tym roku, w październiku. To ogromny teren – 24 000 m² – więc pracy jest sporo. Prace będą realizowane etapami i potrwają dwa lata, aby plaża była dostępna w okresie wakacyjnym dla mieszkańców Olsztyna i społeczności akademickiej – podkreśla kanclerz.

Pierwszy etap modernizacji będzie obejmował zagospodarowanie terenu wzdłuż linii brzegowej jeziora.

– Kluczowe dla nas jest, aby miejsce to zyskało nowy charakter. Pojawi się mnóstwo drewnianych leżaków, dodatkowe miejsca do wypoczynku oraz nowe ciągi komunikacyjne – wymienia kanclerz. Dodaje także, że przestrzeń między plażą Kortowską a domami studenckimi przejdzie metamorfozę. – Planujemy stworzyć w tym miejscu specjalną strefę gastronomiczną, gdzie będą mogły ustawiać się popularne w ostatnim czasie food trucki. W planach są również miejsca do grillowania, na których szczególnie zależy studentom.

Wkrótce na plaży w Kortowie pojawi się tablica informacyjna z projektem oraz kodem QR.

Plaża UWM po modernizacji zyska:

• Strefę Food Trucków, miejsce dla mobilnej gastronomii, otoczoną stołami piknikowymi i przestrzenią do konsumpcji.
  • Strefę Jogi, przeznaczoną do uprawiania jogi, tai chi i innych dyscyplin rozwijających ciało i ducha.
  • Przestrzeń na letnie eventy, stałe miejsce na wydarzenia organizowane coraz częściej na terenie plaży.
  • Polanę z miejscem na palenisko, gdzie będzie można grillować samemu lub w gronie znajomych.
  • Strefę Gastronomiczną, zlokalizowaną w pobliżu paleniska, idealną do spożywania grillowanych smakołyków.

Ponadto na plaży pojawią się hamaki, leżaki, przebieralnie, stojaki rowerowe, a nawet instalacje land art oraz miejsce z jadalnym krajobrazem.

Prace planowane są na październik i będą realizowane etapami. Całość ma zakończyć się w ciągu dwóch lat.

syla