16 Września 2024

Aktualności

Profesor Andrzej Grzybowski z Wydziału Lekarskiego UWM znalazł się na 368 miejscu rankingu Highly Ranked Scholars. Naukowiec z UWM uzyskał drugi najwyższy wynik w dziedzinie medycyny wśród polskich naukowców. W rankingu uwzględniono naukowy dorobek z ostatnich pięciu lat.

Highly Ranked Scholars to lista najbardziej produktywnych autorów, których prace mają ogromny wpływ i najwyższą jakość (h-index). Pod uwagę brana jest liczba publikacji autora i liczba jej cytowań. Ranking uwzględnia zestawienie ogólne i podział na różne dziedziny.

Prof. Andrzej Grzybowski z UWM, specjalizujący się m.in. w zakresie chirurgii zaćmy, zajął drugie miejsce w dziedzinie medycyny wśród polskich naukowców. Pierwszy był prof. dr hab. n. med. Maciej Banach z Uniwersytetu Medycznego w Łodzi, a trzeci prof. dr hab. Piotr Ponikowski z Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu.

Przypomnijmy, że prof. n. med. Andrzej Grzybowski jest jedynym polskim okulistą, który znalazł się na liście 2% najbardziej rozpoznawanych naukowców świata, którą opracowuje Uniwersytet Stanforda. W lutym 2021 r. otrzymał nagrodę Ministra Edukacji i Nauki za znaczące osiągnięcia naukowe. Zaś w listopadzie 2021 r. w Nowym Orleanie w USA odebrał prestiżową nagrodę Międzynarodowego Towarzystwa Chirurgii Refrakcyjnej. Jest pierwszym Polakiem nagrodzonym przez to towarzystwo. Nagrodę otrzymał podczas konferencji Amerykańskiej Akademii Okulistycznej, najważniejszej konferencji okulistycznej na świecie. Bierze udział w przygotowywaniu standardów leczenia krótkowzroczności dla Amerykańskiej Akademii Okulistycznej oraz Europejskiego Towarzystwa Okulistycznego. W 2021 r. wydawnictwo Springer wydało książkę pod jego redakcją pt. „Artificial Intelligence in Ophthalmology" (Sztuczna inteligencja w okulistyce). Prof. Grzybowski był organizatorem pierwszej w Europie międzynarodowej konferencji naukowej poświęconej sztucznej inteligencji w okulistyce. Według rankingu Expertscape Worldwide został sklasyfikowany na 1. miejscu na świecie w zakresie leczenia zaćmy i operacji zaćmy. Prof. Grzybowski jest także uznanym historykiem medycyny, a w szczególności okulistyki. Ma na tym polu także publikacje w naukowych czasopismach, a nawet międzynarodowe nagrody. Za zasługi w krzewieniu pamięci historycznej Wielkopolska Izba Lekarska przyznała mu nagrodę.

Highly Ranked Scholars opracowuje ScholarGPS – amerykańska firma z siedzibą w Kalifornii. To wiodące internetowe źródło analizy działalności naukowej w środowisku akademickim i poza nim. Jak informują autorzy rankingu, sercem ScholarGPS jest stale aktualizowana, w pełni indeksowana kompilacja metadanych odpowiadających ponad 200 milionom publikacji archiwalnych (artykuły w czasopismach, książki, rozdziały książek, materiały konferencyjne i patenty) pochodzących z całego świata. Globalna społeczność naukowców zawarta w bazie danych ScholarGPS składa się z ponad 30 milionów naukowców akademickich, przemysłowych i rządowych z 55 000 instytucji. Oprócz profili poszczególnych naukowców, dostępne są wyniki badań i rankingi ponad 15 000 instytucji akademickich w ponad 200 krajach. Rankingi ScholarGPS są określane wyłącznie ilościowo.

dyplom

Warto przeczytać również:

Prof. Grzybowski prezydentem Europejskiego Stowarzyszenia Badań Wzrokowych i Okulistycznych