15 Czerwca 2023

Aktualności

Podczas czerwcowej, ogólnopolskiej konferencji Służby Geodezyjnej i Kartograficznej dr hab. Kamil Kowalczyk, prof. UWM, kierownik Katedry Geoinformacji i Kartografii UWM, otrzymał odznakę honorową „Za Zasługi dla Geodezji i Kartografii”.

Odznaka honorowa została ustanowiona 19 października 1999 rozporządzeniem Rady Ministrów w celu wyróżnienia osób posiadających szczególne osiągnięcia w dziedzinie geodezji i kartografii. Nadaje ją Minister Rozwoju i Technologii z własnej inicjatywy albo na wniosek jednostki organizacyjnej, którą nadzoruje albo która mu bezpośrednio podlega. Odznaczenie zostało wręczone w czasie konferencji Służby Geodezyjnej i Kartograficznej „Wykorzystanie sztucznej inteligencji w geodezji i kartografii. Daleka przyszłość czy już teraźniejszość?”, która odbyła się w Warszawie 5 – 6 czerwca 2023 r. Wręczyli je wspólnie Piotr Uściński, sekretarz stanu w Ministerstwie Rozwoju i Technologii odpowiedzialny za geodezję i kartografię, oraz p.o. Główny Geodeta Kraju Alicja Kulka. Poza dr. hab. Kamilem Kowalczykiem odznakę otrzymał geodeta Krzysztof Tadeusz Hordejuk, naczelnik wydziału geodezji i kartografii Starostwa Powiatowego w Ostródzie.

prof. Kamil Kowalczyk z ministrem Piotrem Uścińskim i Alicja Kulka, po. Główny Geodeta Kraju. foto GUGiK
Prof. Kamil Kowalczyk z ministrem Piotrem Uścińskim i Alicją Kulką, po. Głównym Geodetą Kraju. foto GUGiK

- Dla naukowca to szczególne wyróżnienie, bo to odznaczenie cywilne. Dostało go niewielu przedstawicieli nauki. Na pewno motywuje to do dalszej pracy. Odznaczenie jest związane z praktycznym wykorzystaniem geodezji i kartografii i działalnością organizacyjną m.in. w wojewódzkiej komisji dyscyplinarnej, komisji oceniającej prace doktorskie, komisjach przyznających nagrody za innowacyjność w dziedzinie geodezji i kartografii – mówi dr hab. inż. Kamil Kowalczyk, prof. UWM. I dodaje: - Nie wiedziałem, że tę nagrodę dostanę i była to niespodzianka. Myślę, że przeważyła moja praca społeczna dla Głównego Urzędu Geodezji i Kartografii nad zagadnieniami związanymi z podstawowymi wysokościowymi osnowami geodezyjnymi. Razem z Głównym Urzędem Geodezji i Kartografii opracowaliśmy innowacyjne podejście dla piątej kampanii niwelacji precyzyjnej.

Dr hab. inż. Kamil Kowalczyk, prof. UWM jest kierownikiem Katedry Geoinformacji i Kartografii na Wydziale Geoinżynierii UWM oraz członkiem Rady Naukowej Dyscypliny Inżynieria Lądowa, Geodezja i Transport.

Anna Wysocka