18 Lipca 2023

Aktualności


Osoby, które dostały się na studia na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim odwiedzają Strefę Kandydata przy Bibliotece Uniwersyteckiej. Dostarczając dokumenty potwierdzające chęć dołączenia do społeczności UWM, można zdobyć wszystkie niezbędne informacje o studiowaniu w Kortowie.

Tak samo jak w ubiegłym roku Stefa Kandydata UWM towarzyszy tym, którzy przyjeżdżają do Kortowa potwierdzić chęć studiowania i złożyć odpowiednie dokumenty. Pod charakterystycznym kolorowym namiotem stojącym naprzeciwko Biblioteki Uniwersyteckiej można spotkać się z pracownikami uczelni oraz przedstawicielami studentów.

- Strefa Kandydata UWM jest nie tylko miejscem, w którym można zasięgnąć niezbędnych do studiowania informacji, ale także trochę się zabawić – zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie czy zagrać w rozmaite gry i wygrać drobny upominek – mówi Michał Orłowski, dyrektor Centrum Marketingu i Mediów UWM.

 

Strefa Kandydata na UWM - koło fortuny
Strefa Kandydata na UWM
Fot. Katarzyna Wróblewska

 

Gdzie mieszkać na studiach?

Jedną z najważniejszych kwestii dla świeżo upieczonych studentów jest zakwaterowanie. Na stoisku Fundacji „ŻAK”, można dowiedzieć się, jak ubiegać się o przyznanie miejsca w akademiku, jak są wyposażone pokoje i jakie panują w nich zasady. Na nadchodzący rok akademicki w dziewięciu akademikach przygotowano około 400 miejsc w pokojach dwu- lub trzyosobowych, bo „jedynki” są zarezerwowane dla starszych roczników.

Studenci odwiedzający nasze stanowisko najczęściej pytają o to, w jaki sposób najlepiej ubiegać się o przyznanie miejsca w akademiku. Należy pamiętać, że wniosek o zamieszkanie w akademiku składa się wyłącznie on-line i decyduje kolejność zgłoszeń, więc ważne jest to, aby nie odkładać tego na ostatnią chwilę – mówi Monika Sowińska, kierowniczka działu zakwaterowania Fundacji „ŻAK”. – Ktoś kiedyś powiedział, że prawdziwy student mieszka w akademiku. Myślę, że naprawdę warto u nas zamieszkać – zwłaszcza w dzisiejszych bardzo wymagających dla wszystkich czasach. W towarzystwie łatwiej przeżywać zarówno te trudniejsze, jak i łatwiejsze momenty podczas studiowania. Ponadto mieszkając w akademiku w Kortowie, jest się w centrum uniwersyteckiego życia.

Nowi studenci UWM w Punkcie Obsługi Kandydata
Nowi studenci UWM w Punkcie Obsługi Kandydata
Fot. Katarzyna Wróblewska

Studencki portfel, czyli stypendia i praca

Pracownicy Biura ds. Studenckich chętnie odpowiedzą na pytania o stypendia i możliwości rozwoju naukowego.

– Normalną rzeczą jest to, że ci, którzy dostali się na studia, interesują się możliwościami otrzymania stypendium. Na pierwszym roku jest to przede wszystkim stypendium socjalne, ale warto pamiętać, że chociażby olimpijczycy i osoby z wybitnymi osiągnięciami sportowymi mogą ubiegać się o stypendium rektora. Ponadto opowiadamy m.in. o tym, dlaczego podczas studiów warto udzielać się w kołach naukowych i jakie są inne możliwości rozwoju – mówi Paweł Łojewski, kierownik Biura ds. Studenckich.

Spora część młodych ludzi postrzega czas studiów jako początek zdobywania zawodowego doświadczenia. Takim osobom z pomocą przychodzi Biuro Karier UWM, które prowadzi działalność edukacyjną, doradczą oraz informacyjną.

Pomagamy studentom rozwijać ścieżkę zawodową, ponieważ czas studiów to znakomita okazja do rozszerzania swojego CV – brania udziału w różnego rodzaju stażach, praktykach, wolontariatach czy podejmowania pierwszej pracy zawodowej. Nasi trenerzy pomogą wskazać mocne strony, predyspozycje, a ponadto organizujemy różnego rodzaju warsztaty, na których uczymy, jak skutecznie przejść proces rekrutacji do pracy – mówi Katarzyna Ulandowska z uniwersyteckiego Centrum Współpracy z Otoczeniem Społeczno-Gospodarczym.

Strefa Kandydata na UWM - punkt informacyjny
Strefa Kandydata UWM jest miejscem, w którym można się dowiedzieć więcej na temat studiów
Fot. Katarzyna Wróblewska

 

Rekrutacja zakończona sukcesem

Spacerując po bibliotece spotykaliśmy nowych studentów UWM – na jednych twarzach malowała się radość, na innych obawa, a na jeszcze innych ciekawość. Naszą uwagę przykuły dwie panie: Renata i Dominika z Kwidzyna, mama i córka, które przytulając się, celebrowały sukces Dominiki. Dziewczyna właśnie dostała się na geodezję.

Jestem bardzo szczęśliwa, ponieważ spełniło się marzenie mojej córki o studiowaniu geodezji. Wspólnie składałyśmy dokumenty na dwa kierunki i Dominika na oba się dostała. Dzisiaj bez wahania wybrała geodezję – mówiła pani Renata.

Wybrałam geodezję, ponieważ ekscytuje mnie ten kierunek. Bardzo lubię projektować, robić obliczenia – zobaczymy, jak będzie mi się studiowało, ale jestem dobrej myśli. Bardzo się cieszę się, że się dostałam – dodawała Dominika.

Nowi studenci UWM w Punkcie Obsługi Kandydata
Dokumenty w Punkcie Obsługi Kandydata UWM będą przyjmowane do 21 lipca do godz. 15:00
Fot. Katarzyna Wróblewska

 

Powód do radości ma także Piotr. Od dzisiaj jest szczęśliwym studentem mechatroniki.    

Wybrałem ten kierunek, ponieważ lubię się uczyć i chcę się rozwijać, zdobywać nowe umiejętności. Pochodzę z Olsztyna i postanowiłem tu zostać, ponieważ podoba mi się miasto oraz miasteczko akademickie. Ponadto moja siostra studiowała w Kortowie i bardzo sobie chwaliła czas spędzony tutaj – mówił.  

Strefa Kandydata UWM będzie otwarta do 21 lipca w godzinach od 9.00 do 14.00. Przypomnijmy, że do 21 lipca do godz. 15:00 wszyscy, którzy chcą studiować na UWM, muszą potwierdzić zamiar studiowania i dostarczyć wymagane dokumenty. Szczegółowe informacje znajdują się na stronie internetowej poświęconej rekrutacji.

mw

 

O Strefie Kandydata UWM można posłuchać także w >>> Radiu UWM FM.

Rodzaj artykułu