15 Marca 2023

Aktualności


Pierwsze stypendia Fundacji im. Marii i Georga Dietrichów otrzymało pięcioro studentów germanistyki na Wydziale Humanistycznym UWM.

Już od kilku lat autorzy najlepszych prac licencjackich i magisterskich otrzymują nagrodę fundacji Dietrichów. W grudniu, podczas dorocznej wizyty przedstawiciel fundacji na UWM, dr Wolfgang Bruder, przewodniczący fundacji Dietrichów zapowiedział m.in., że zapewni ona pięciorgu najlepszym studentom kortowskiej germanistyki stypendia. Wynoszą one 500 euro na semestr.

Obietnicy stało się zadość. Stypendia dostali: Weronika Czerwińska, Nikola Petniunas i Zuzanna Sekuła z I roku studiów licencjackich oraz Natalia Ankowska i Mateusz Duchliński z I roku studiów magisterskich.

Komisja stypendialna pod uwagę brała nie tylko wyniki w nauce, ale także aktywność społeczną studentów na rzecz wydziału.

- To nie tylko nagroda za wasz trud, ale to także zobowiązanie. Pokładamy w was nadzieję – powiedziała na zakończenie uroczystości dr Barbara Sapała z Katedry Literatury i Kultury Krajów Niemieckojęzycznych.

-Wybrałam germanistykę, ponieważ przez 6 lat uczęszczałam do klas niemieckojęzycznych w Gimnazjum i Liceum nr 2 w Olsztynie. Angielski miałam już bardzo dobrze opanowany wcześniej, w szkole podstawowej. Postanowiłam więc dalej rozwijać mój niemiecki na studiach  – wyjaśnia motywy wyboru kierunku Nikola Petniunas.

Z kolei Zuzanna Sekuła mieszkała przez pewien czas nad Jeziorem Bodeńskim, co dało jej szansę poznania języka niemieckiego.

– Nie chciałam stracić tego, czego nauczyłam się w Niemczech, i jednocześnie mieć kontakt z Polską. Dlatego wybrałam germanistykę – mówi.

Studentki bardzo cieszą się ze stypendium. Przeznaczą je na kieszonkowe podczas pobytu w Offenburgu, który funduje również fundacja Dietrichów.

Mateusz Duchliński wybrał germanistykę za sprawą Marka Cesarza - nauczyciela niemieckiego z II LO w Ciechanowie, do którego uczęszczał. Niemiecki lubi, a w przyszłości chce być tłumaczem.

- Stypendium bardzo mnie ucieszyło. Przeznaczę jej na dalsze rozwijanie moich zainteresowań tym językiem – wyjawia.

Stypendia i wcześniejsze nagrody za najlepsze prace dyplomowe to jednak nie jedyne profity, które fundacja ma dla studentów kortowskiej germanistyki. Latem tego roku na dwumiesięczny płatny staż w Urzędzie Miasta Offenburga pojedzie dwoje studentów - Natalia Ankowska (dostała także stypendium) i Dominik Rudziński.

Organizatorami Konkursu Stypendialnego są: Katedra Języka Niemieckiego oraz Katedra Literatury i Kultury Krajów Niemieckojęzycznych, a fundatorem stypendiów - Fundacja Georga i Marii Dietrichów z Offenburga.

Georg Dietrich był filantropem z Offenburga w Niemczech. Zapoczątkował pomoc charytatywną dla mieszkańców Olsztyna w kryzysie gospodarczym i stanie wojennym. Z czasem, dzięki staraniom Georga i jego żony Marii, niemiecka pomoc przekształciła się we współpracę miast i uczelni. Ich dzieło kontynuują ich następcy: Elvira Bleher-Dietrich (córka Marii i Georga) i Julia Ritter (wnuczka).

lek

 

Wypowiedzi laureatów można posłuchać również na stronie: http://www.uwmfm.pl/news/126/czytaj/10997/fundacja-dietrichow-przyznala-stypendia-studentom-uwm.html

Rodzaj artykułu