04 Października 2024

Aktualności

Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie był gospodarzem XIV Ogólnopolskiego Zjazdu Katedr Prawa Handlowego. Jego tegoroczne hasło to: „Prawo handlowe po 20 latach od akcesji Polski do Unii Europejskiej”. W dniach 26-27 września w kortowskim Centrum Konferencyjnym oraz na Wydziale Prawa i Administracji UWM gościło ponad 130 naukowców z najważniejszych ośrodków akademickich w Polsce.

W dniach 26-27 września w kortowskim Centrum Konferencyjnym oraz na Wydziale Prawa i Administracji UWM gościło ponad 130 naukowców z najważniejszych ośrodków akademickich w Polsce. Temat ich tegorocznego spotkania nie był przypadkowy.

Nawiązywaliśmy do kilku wcześniejszych zjazdów, które dotyczyły integracji z Unią Europejską, a w zasadzie implementacji przepisów unijnych do porządku krajowego. W tym roku obchodziliśmy dwudziestolecie akcesji Polski, więc i temat nasz dotyczył właśnie polskiego prawa w 20 lat po dołączeniu Polski do UE. Temat przewodni dotyczył właśnie badania, jak te przepisy nam się zmieniają, czy nasze przepisy są zgodne z dyrektywami unijnymi, ale też tego, co czeka nas w przyszłości. Bo ostatni okres – wybuchu wojny na Ukrainie, jak również zmian klimatycznych – spowodował, że wydano nowe rozporządzenia dostosowujące całą gospodarkę zarówno do gospodarki o obiegu zamkniętym, jak i do ochrony łańcuchów dostaw. I to niestety też dotyka prawa handlowego – tłumaczy prof. Jakub Zięty, kierownik Katedry Prawa Gospodarczego i Prawa Handlowego UWM w Olsztynie.

XIV Ogólnopolski Zjazd Katedr Prawa Handlowego na UWM

Do Kortowa przyjechało ponad 130 naukowców z najważniejszych ośrodków akademickich w Polsce, m.in. Uniwersytetu Jagiellońskiego, Uniwersytetu Warszawskiego, Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu, Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, Uniwersytetu Wrocławskiego, Uniwersytetu Śląskiego, Uniwersytetu Gdańskiego, Uniwersytetu Łódzkiego, Uniwersytetu  w Białymstoku czy Uniwersytetu Śląskiego.

Jak zaznaczył profesor, fakt, że takie prestiżowe wydarzenie odbywało się na UWM był docenieniem przez środowisko naukowe rozwoju naukowego Katedry Prawa Gospodarczego i Prawa Handlowego.

– Po raz pierwszy w historii naszego wydziału to grono odwiedziło Olsztyn. Wszyscy byli zachwyceni i byli pod wrażeniem naszego kampusu. Wiele osób oglądało też sam Olsztyn, który ze względu na zieleń i bliskość jezior bardzo im się podobał – zaznacza prof. Zięty.

Tematy poruszane na zjeździe stanowiły nie tylko kwintesencję badań, które się obecnie prowadzi, ale także asumpt do dalszego rozwoju, do pomysłów, które każdy z nas może nabyć na nowo – podkreślił organizator wydarzenia.

Źródło: Radio UWM FM

Więcej o konferencji można posłuchać >>> na stronie Radia UWM FM.