12 Grudnia 2023

Aktualności

Współdziałanie na rzecz rozwoju oraz popularyzacji nauki, kultury i życia artystycznego Olsztyna i regionu to główny cel porozumienia o współpracy między Uniwersytetem Warmińsko-Mazurskim w Olsztynie a Warmińsko-Mazurską Filharmonią im. Feliksa Nowowiejskiego w Olsztynie.

Porozumienie o współpracy podpisali 12 grudnia rektor UWM dr hab. Jerzy Przyborowski, prof. UWM oraz Janusz Ciepliński, dyrektor naczelny i artystyczny filharmonii.

Dostrzegam trzy najważniejsze płaszczyzny tej współpracy. Pierwszą z nich jest wymiar dydaktyczny, który jest dla nas bardzo istotny z punktu widzenia funkcjonowania Wydziału Sztuki. Innymi słowy, kierunki kształcenia, które są realizowane na Wydziale Sztuki, mogą mieć profesjonalne wsparcie ze strony filharmonii. Kolejna płaszczyzna to płaszczyzna artystyczna, czyli współpraca w zakresie twórczości artystycznej, organizowania różnego rodzaju eventów, ale też bliższy kontakt profesjonalnych muzyków ze środowiskiem akademickim. Trzecia płaszczyzna to płaszczyzna społeczna – tworzenie odpowiedniego klimatu dla sztuki. Dla mnie to jest bardzo ważne – podkreśla rektor.

Głównym celem porozumienia jest współdziałanie na rzecz rozwoju oraz popularyzacji nauki, kultury i życia artystycznego Olsztyna i regionu. Strony zadeklarowały współudział w inicjowaniu i koordynacji programów z zakresu edukacji kulturalnej, wspólne organizowanie przedsięwzięć kulturalnych i wystaw, pokazów, spotkań, koncertów, warsztatów, dyskusji, publikacji itp. na terenie UWM, udostępnianie przestrzeni Warmińsko-Mazurskiej Filharmonii im na potrzeby prezentacji artystycznych (koncerty, wystawy) studentów i wykładowców Wydziału Sztuki oraz wzajemne wspieranie się w działaniach służących promocji.

Nasze dzisiejsze porozumienie jest naturalną konsekwencją tego, że nie jesteśmy odrębnymi bytami. Po pierwsze mamy wspólnych pracowników. Niektórzy artyści filharmonii są jednocześnie pracownikami UWM. Po drugie, od lat współpracujemy z prof. Benedyktem Błońskim, dziekanem Wydziału Sztuki – wyjaśnia Janusz Ciepliński. – Świat się zmienia, my się zmieniamy i zmienia się Wydział Sztuki. Myślę, że to porozumienie jest trochę wyrazem tych zmian, a co przyszłość przyniesie – zobaczymy. Ale, jak to się mówi, „zmieniaj się albo gin” – więc się zmieniamy.

Podpisanie umowy o współpracy: Janusz Ciepliński, Jerzy Przyborowski, Benedykt Błoński

W spotkaniu udział wziął także prof. Benedykt Błoński, dziekan Wydziału Sztuki UWM, gdyż ten właśnie wydział ma być jednostką realizującą porozumienie.

To kolejna umowa dotycząca współpracy naszego wydziału z instytucjami kulturalnymi w regionie. Filharmonia będzie tzw. interesariuszem zewnętrznym. Wejdzie w skład Rady Programowej wydziału, która jest ciałem opiniotwórczym i opiniodawczym. Docelowo współpraca ta będzie miała szerszy zakres. Mam kilka pomysłów i myślę, że o nich będziemy jeszcze rozmawiać. Bardzo się cieszę, że nasi studenci będą mogli zaistnieć w tak prestiżowej jednostce, jaką jest Warmińsko-Mazurska Filharmonia w Olsztynie – mówi dziekan.

Janusz Ciepliński liczy na to, że studenci, którzy będą odbywać w filharmonii praktyki, zachęcą innych do włączenia się w życie artystyczne, nie tylko jako słuchacze koncertów, ale także jako osoby, które będą działalność filharmonii kreować.

Moją wizją jest to, żeby filharmonia była miejscem, w którym wszyscy ludzie kochający sztukę czuli się jak w domu – podsumowuje dyrektor Ciepliński.

syla