31 Maja 2024

Aktualności

Świętujący w tym roku 25-lecie istnienia Uniwersytet Warmińsko-Mazurski jest doceniany nie tylko jako miejsce do studiowania, ale także w rankingach pracodawców. Według rankingu Poland's Best Employers 2024 olsztyńska uczelnia zajęła 2. miejsce w Polsce w branży „Szkolnictwo i badania naukowe”.

Ranking Najlepszych Pracodawców w Polsce – Poland’s Best Employers 2024 został sporządzony po raz czwarty przez magazyn „Forbes” i firmę analityczno-badawczą Statista. Podstawą oceny w badaniu były odpowiedzi udzielone w internetowym kwestionariuszu przez reprezentatywną grupę 20 tys. pracowników dużych firm. Badanie przeprowadzono od 20 października do 30 listopada 2023. Ocena objęła około 2 tys. organizacji w Polsce zatrudniających co najmniej 250 pracowników. Jak informuje „Forbes”, firmy zgłosiły udział w badaniu dobrowolnie, chcąc sprawdzić, na ile potrafią zadbać o swoich pracowników. Ranking prezentuje 300 najlepszych pracodawców w zestawieniu ogólnym oraz z podziałem na 25 branż. Respondenci oceniali m.in. styl pracy (hybrydowy i powroty do biur), otwartość firm na różnorodność zatrudnianych ludzi czy sposób, w jaki realizowane są pracownicze benefity i wynagrodzenia. Pracownicy byli także pytani, czy poleciliby swojego pracodawcę znajomemu lub członkowi rodziny.

UWM w oczach pracowników

Kortowska uczelnia to nie tylko studenci, ale także pracownicy – nauczyciele akademiccy i pracownicy nie będący nauczycielami, a zapewniający codzienne funkcjonowanie instytucji od strony administracyjnej, technicznej i informatycznej, organizacyjnej, promocyjnej. Połączenie zaangażowania wszystkich jednostek przekłada się na tworzenie przyjaznego miejsca do rozwoju naukowego. To pracownicy oceniali w tym badaniu swojego pracodawcę. Maksymalna liczba punktów, jaką mogła uzyskać firma w procesie badania, wynosiła 100. UWM zdobył 73,58 punktów, zajmując II miejsce w branży szkolnictwo i badania naukowe. Pierwsze miejsce w tej branży zajął Uniwersytet Adama Mickiewicza w Poznaniu (który zdobył 76,06 punkty), a trzecie – Uniwersytet Gdański (73,36 pkt.).

Obecność wśród najlepszych pracodawców w Polsce

Najlepsi pracodawcy w Polsce według tego badania to Nike, Microsoft i Adidas (globalne firmy, które mają oddziały także w Polsce i siedziby w Warszawie). Jeśli chodzi o pracodawców z województwa warmińsko-mazurskiego, prym wiedzie firma Meble Wójcik z Elbląga zajmując 26. miejsce w zestawieniu ogólnym (wszystkie branże łącznie) oraz 4. miejsce w branży produkcji dobór konsumpcyjnych i trwałych. Drugi najlepszy pracodawca w naszym województwie to UWM z 47. miejscem w zestawieniu ogólnym w kraju oraz 2. miejscem w branży szkolnictwo i badania naukowe. UWM został też najlepszym pracodawcą w Olsztynie i należy do największych w stolicy województwa, zatrudniając ok. 3 tys. pracowników (podczas tworzenia rankingu uwzględniono 2987 pracowników).

Nie jest to pierwszy raz, gdy UWM został doceniony jako miejsce pracy. W rankingu Najlepszych Pracodawców w 2023 roku w branży szkolnictwo i badania naukowe kortowska uczelnia zajęła miejsce piąte wśród polskich uczelni. Awans z piątego na drugie miejsce pokazuje, że UWM jako pracodawca nie spoczywa na laurach, ale nie przestaje tworzyć przestrzeni przyjaznej do rozwoju nie tylko naukowego, ale też zawodowego. Jak podkreślają autorzy rankingu, ważne jest nieustanne badanie potrzeb i opinii pracowników, bo to zasoby ludzkie przekładają się na sukces firmy czy instytucji.

Pełne zestawienie Najlepszych Pracodawców w Polsce 2024 dostępne jest --> na stronie internetowej rankingu.