06 Marca 2023

Aktualności


Zimowe sporty może nie są najmocniejszą stroną UWM. Trzeba jednak być tam, gdzie coś ważnego się dzieje, aby się uczyć. Ta idea przyświeca reprezentacji Uniwersytetu uczestniczącej w Akademickich Mistrzostwach Polski w snowboardingu i w narciarstwie.

AMP w snowboardingu odbyły się w Szczawnicy w dniach 2-5 marca. Uczestniczyło w nich 270 sportowców, w tym 7-osobowa drużyna z UWM, w składzie: siostry Aniela i Michalina Figiel, Natalia Wolak i Dominika Mysiorska - wszystkie z Wydziału Lekarskiego oraz Witold Borejszo z psychologii, Mikołaj Rosiński z analizy i kreowania trendów i Igor Boradyn z informatyki.

Mistrzostwa składały się z dwóch konkurencji: slalomu klasycznego i slalomu banked. W slalomie była do pokonania 700-metrowa trasa z 10 tyczkami. Banked to z kolei jazda po stoku, na którym ustawione są przeszkody śnieżne.

Jak poszło naszym zawodniczkom i zawodnikom?

- Żadnego medalu nie zdobyliśmy. Medalowe miejsca i w ogóle cała czołówka należała do zawodników z AWF-ów, którzy na co dzień trenują w górach, startują w poważnych konkursach, w tym międzynarodowych i reprezentują poziom europejski. My niestety nie mamy gdzie trenować jazdy. Trenujemy więc kondycję na basenie, siłowni, gramy w unihokeja. Rozjeżdżamy się dopiero na zawodach, a to za mało, aby osiągać dobre wyniki - mówi Dominika Mysiorska.

- Jesteśmy jednak bardzo wdzięczni naszemu trenerowi Grzegorzowi Konecko, za czas i poświecenie, które wkłada w nasze przygotowanie, bo przecież z góry wiadomo, że w konfrontacji z profesjonalistami niewiele zwojujemy – dodaje.

W AMP w narciarstwie UWM wystawił 12-osobową reprezentację. Kobiety: Amelia Wiśniewska, Deborah Schroder, Dominika Lech, Klaudia Lewandowska, Zofia Walczak, Maria Jama, Dominika Hanusek i Pauline Swoboda. Mężczyźni: Roland Schoenberg, Jeremi Matysek, Paweł Zaborek i Bartosz Skała.

Mistrzostwa narciarskie obywają się właśnie w Zakopanem (5-8 marca). Uczestniczy w nich prawie 400 zawodników z 44 uczelni. W pierwszym dniu zwodów była jedna konkrecja - slalom gigant mężczyzn i kobiet.

W drugim dniu zmagań – 7 marca odbędzie się slalom i finały. Nikt z naszej ekipy niestety nie dostał się do finału slalomu giganta. W eliminacjach dominowali zawodnicy z rożnych uczelni z Krakowa oraz z AWF-ów. Może będzie lepiej w slalomie?

Opiekunem kortowskich narciarzy także jest Grzegorz Konecko ze Studium Wychowania Fizycznego i Sportu UWM.

lek, fot. FB AMP w snowaboardzie

Rodzaj artykułu