19 Lutego 2024

Aktualności


W lutym ruszyła Olsztyński Zimowa Liga Disc Golfa na UWM. W kampusie uniwersyteckim pod koniec grudnia oddano do użytku pole do gry w tej nietypowej dyscyplinie.

Pole do disc golfa to jeden z projektów, który zyskał sympatię studentów i pracowników w pierwszej edycji Otwartego Budżetu Akademickiego. W Kortowie, m.in. za sprawą Adama Świderskiego, powstało pole do gry. Projekt Disc Golf & Grillove Kortowo zdobył ponad 50 procent głosów.

Disc golf to sport, rekreacja, atrakcyjna forma spędzania czasu wolnego na świeżym powietrzu, która polega na trafianiu dyskami do metalowych koszy w jak najmniejszej liczbie rzutów. Opiera się na podobnych zasadach, co gra w klasycznego golfa, tylko piłkę i kij zastępujemy kolorowymi dyskami frisbee, a zamiast dołków na polu ustawione są specjalne kosze z łańcuchami – wyjaśnia Adam Świderski reprezentujący Klub Sportowy „Ultimate Frisbee Olsztyn”.

Pole do disc golfa w Kortowie

 

W pierwszej Olsztyńskiej Zimowej Lidze Disc Golfa w tym roku wzięło udział 40 zawodników.

W ubiegłym roku prowadziliśmy wiele otwartych warsztatów i mniejszych lokalnych spotkań, które cieszyły się bardzo dużym zainteresowaniem. Ludzie widząc latające dyski, dopytywali się, do czego to służy, a następnie chcieli spróbować swoich sił i dołączyć do gry – dodaje Arkadiusz Rosiński, również reprezentant Klubu Sportowego „Ultimate Frisbee Olsztyn”.

Zanim w Kortowie powstało pole do disc golfa, pasjonaci tej dyscypliny sportu rozstawiali kosze m.in. w Parku Kusocińskiego, na Stadionie Leśnym, nad Zatoką Miłą oraz w Kortowie.

Pole do disc golfa znajduje się na Górce Kortowskiej oraz za Wydziałem Humanistycznym w stronę weterynarii wzdłuż stadniny koni. Otwarte jest całą dobę. Niektóre kosze są oświetlone, więc także po zmroku można ćwiczyć krótsze rzuty. Bywamy tutaj bardzo często i tłumaczymy zasady. Żeby dołączyć i spróbować swoich sił wystarczy mieć ze sobą zwykły dysk – mówi Arkadiusz Rosiński.

Pole łatwo można znaleźć także przy pomocy Internetu. Wystarczy w wyszukiwarce wpisać Olsztyn, Kortowo, disc golf.

 

Disc golf w Kortowie

 

Ta wciąż jeszcze niezbyt popularna dyscyplina sportu jest, jak przekonują rozmówcy, dla wszystkich. Można przyjść z cała rodziną i w ciekawy sposób spędzić czas wolny. Nie trzeba mieć również dużych umiejętności.

To gra, w której wysiłek fizyczny jest dość niski. To forma aktywnego spaceru. Pole jest otwarte i można z niego skorzystać bezpłatnie. Znajdują się na nim mapy przy każdym punkcie startowym, zaznaczone są dołki, które trzeba zagrać, informacje, gdzie znajduje się kosz i jaka jest przewidziana liczba rzutów na dany kosz. Zatem wystarczy tylko przyjść i grać – podkreśla Adam Świderski.

Jeśli ktoś zamierza rozpocząć przygodę z disc golfem wystarczy, że zakupi trzy standardowe dyski – do krótkich, średnich i dalszych odległości. Dla osób bardziej zaawansowanych przeznaczone są dodatkowe dyski, które potrafią pokonać nawet ponad 100 m.

Dyski różnią się budową. Określają je cztery parametry – siła, nośność, skręt w locie i skręt końcowy. Na pierwszych spotkaniach staramy się też w miarę możliwości użyczać swoje dyski, aby zainteresowani mogli zdecydować o zakupie określonego dysku dla siebie – wyjaśnia Adam Świderski.

 

Disc golf w Kortowie

 

Zimowa Liga Disc Golfa wystartowała 3 lutego. Spotkania odbywają się co dwa tygodnie w soboty o godz. 9:30. Najbliższe spotkanie odbędzie się 24 lutego i będzie to drugie spotkanie z pięciu zaplanowanych.

Aby dołączyć, wystarczy się zapisać na stronie, na której liczymy także punkty. Znajduje się tam klasyfikacja generalna i danej kolejki. Informacje o zapisach znajdziecie na naszym profilu na Facebooku. Oprócz tego można się także odezwać do nas przez Facebooka i wcześniej umówić na luźną grę – informuje Adam Świderski.

Na pierwsze oficjalne rozgrywki przyjechali do nas uczestnicy nie tylko z Olsztyna, ale również z Warszawy, Trójmiasta, a nawet Gliwic – dodaje Arkadiusz Rosiński.

Organizatorzy Zimowej Ligii Disc Golfa planują już kolejne wydarzenia.

- Jesteśmy w trakcie rozmów z władzami Uniwersytetu oraz Radą Uczelnianą Samorządu Studenckiego, aby zorganizować zawody stricte dla środowiska akademickiego. Być może uda nam się wprowadzić Disc Golf do walki wydziałów – podsumowuje Adam Świderski.

syla

 

Terminy najbliższych kolejek Olsztyńskiej Zimowej Ligi Disc Golfa:

24.02
09.03
23.03
13.04 (finał)

Rozmowy na temat disc golfa można posłuchać także w Radiu UWM FM

 

Rodzaj artykułu