25 Stycznia 2023

Aktualności


W Olsztynie 21 stycznia oficjalnie zainaugurowane zostały wojewódzkie obchody Roku Mikołaja Kopernika. Z tej okazji przedstawiono inscenizację oblężenia olsztyńskiego zamku przez Krzyżaków.

Uroczystą inaugurację Roku Kopernika w województwie warmińsko-mazurskim zaplanowano na 21 stycznia. Była to okazja, żeby przypomnieć o silnym związku wielkiego astronoma z Warmią, który właśnie w tym regionie spędził ponad 40 lat swojego życia. Uroczystości rozpoczęły się od mszy świętej w konkatedrze pw. św. Jakuba. To w niej mieści się dzwon "Kopernik", który po raz pierwszy mieszkańcy miasta usłyszeli w Wielkanoc 2014 roku.

Z okazji rozpoczęcia obchodów jubileuszowych polskiego astronoma, w Muzeum Archidiecezji Warmińskiej otwarto nową wystawę o Koperniku. Można było zobaczyć dokumenty wystawione przez Mikołaja Kopernika, jego zapiski, a także księgi, z których korzystał. 

 

 

Na scenie staromiejskiej, w obecności przedstawicieli komitetu honorowego wojewódzkich obchodów Roku Kopernika na Warmii i Mazurach, którego członkiem jest m.in. prof. Jerzy Przyborowski, rektor UWM, symbolicznie otwarto obchody jubileuszu poświęconego Kopernikowi. Jak zapewniali członkowie komitetu działającego pod przewodnictwem abp. Józefa Górzyńskiego, atrakcji w regionie nie zabraknie. Przypomnijmy choćby, że w tym roku na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim w Olsztynie odbędzie się np. jedna z odsłon Światowego Kongresu Kopernikańskiego. Przygotowują go wspólnie z UWM: Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu, Uniwersytet Jagielloński w Krakowie i Polska Akademia Nauk. Obchodom Roku Kopernika na UWM towarzyszyć będzie też XI Kongres Polonii Medycznej i towarzyszący mu IV Światowy Zjazd Lekarzy Polskich. W przeddzień Kongresu, czyli 31 maja, odbędą się obchody Święta UWM, podczas którego tytułem doctora honoris causa uhonorowana zostanie prof. Maria Siemionow - wybitna naukowczyni, która jako pierwsza w świecie wykonała przeszczep twarzy. W czerwcu z kolei nasz Uniwersytet będzie także organizatorem innego wydarzenia odwołującego się do dziedzictwa Mikołaja Kopernika, czyli jubileuszowej Konferencji LOFAR Family Meeting

 

 

Zanim jednak przyjdzie nam cieszyć się z uniwersyteckich wydarzeń, wróćmy do sobotniej inauguracji obchodów Roku Kopernika w naszym regionie. Warto wspomnieć choćby o tym, że na scenie staromiejskiej zaprezentował się m.in. Zespół Pieśni i Tańca "Kortowo". Poza tym w programie znalazły się pokazy walk rycerskich, wystawa sprzętu Wojska Polskiego z 9. Olsztyńskiego Batalionu Dowodzenia, pokazy kowalstwa artystycznego oraz ptaków drapieżnych, a także koncert muzyki dawnej w wykonaniu zespołu Balladum i warsztaty tańców. Zadbano także o to, by przybliżyć odbiorcom tradycje kulinarne: w cukierni odbyły się warszaty z wypiekania marcepana królewieckiego.

Na zamku kapituły warmińskiej odbyła się też okolicznościowa sesja sejmiku województwa.

Tym, co zwróciło szczególną uwagę odbiorców, była inscenizacja obrony zamku przed Krzyżakami, którą w 1521 roku dowodził Kopernik, ówczesny adinistrator olsztyńskiego zamku. Astronom zatrudnił zaciężnych i zorganizował dostawę hakownic, które były wtedy nowoczesną bronią.

W widowisku wzięło udział około 50 rekonstruktorów, a w rolę Kopernika wcielił się Marian Czarkowski. 

 

 

Ci, którzy mają ochotę zobaczyć, co ciekawego może wyniknąć z inspirowania się Kopernikiem, mogą obejrzeć wystawę w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej. Są na niej prezentowane prace, które brały udział w międzynarodowym konkursie na ex libris ph. „Ruszył Ziemię”. Swoje propozycje nadesłało 56 autorów z Polski, Ukrainy, Norwegii, Hiszpanii, Niemiec, Włoch, Rumuni, Francji, Białorusi i Czech.

W Galerii Stary Ratusz WBP zaprezentowane zostanie 66 prac wybranych podczas obrad jury. Wystawie pokonkursowej będzie towarzyszyć ekspozycja około 24 ekslibrisów poświęconych Mikołajowi Kopernikowi ze zbiorów Romana Nowoszewskiego, kolekcjonera kopernikaliów. Wystawa jest czynna od 20 stycznia do 23 lutego. Uroczyste wręczenie nagród laureatom konkursu odbędzie się 17 lutego 2023 roku o godzinie 12.00 w Galerii Stary Ratusz WBP (ul. Stare Miasto 33).

dbp

 

 

Rodzaj artykułu