21 Marca 2024

Aktualności


Bazie i gałązki brzozy, gdy chodzi o warmińskie, suszone kwiaty, gdy chodzi o wileńskie i kolorowe bibułki, gdy chodzi o kurpiowskie. Z tego powstają tradycyjne palmy wielkanocne. Swoje propozycje przedstawili członkowie kół naukowych: Florystów i Miłośników Roślin Ozdobnych.

Jeśli ktoś jeszcze nie zrobił palmy wielkanocnej, a nie chce kupować gotowej – w poszukiwaniu inspiracji powinien koniecznie odwiedzić wystawę palm w holu przed dziekanatem Wydziału Rolnictwa i Leśnictwa. Przygotowali ją pod okiem dr inż. Beaty Płoszaj-Witkowskiej studenci z kół naukowych Florystów i Miłośników Roślin Ozdobnych. Na wystawie znajduje się 15 prac przygotowanych przez 10 osób.

- Palmy są wykonane m.in. z traw ozdobnych, barwionych roślin, żywotnika, tradycyjnych bazi, gałęzi brzozy, kłosów zbóż, bukszpanu, ozdobnego prosa, lawendy – wylicza Daria Hardziej, przewodnicząca KN Miłośników Roślin Ozdobnych.

– Na wystawie mamy palmy wykonane z tego, co aktualnie jest dostępne w przyrodzie, jak też z materiałów przygotowanych wcześniej, czyli roślin zbieranych cały rok. Tutaj nie ma palm tradycyjnych. Tu są palmy inspirowane tradycyjnymi materiałami i formą – tłumaczy Daria.

 

Wystawa palm wielkanocnych na WRiL UWM

 

Aleksandra Młynarczyk zrobiła dwie palmy – jedną na wystawę, a drugą do domu.

– Zabiorę ją do kościoła na poświęcenie i zostawię na święta. Tam, skąd pochodzę – z województwa podkarpackiego – palmy robiło się z materiałów dostępnych: bazi i brzozy. Były skromne. Te moje są bardziej ozdobne i bardziej urozmaicone, bo mamy do dyspozycji więcej materiałów, a to wyzwala pomysły. Kiedyś ludzie robili palmy, bo wierzyli, że chronią przed złymi duchami i piorunami. Teraz – dla ozdoby – opowiada Aleksandra.

Wielkanocne palmy studentów można podziwiać do 7 kwietnia.

Do kół Florystów i Miłośników Roślin Ozdobnych oprócz studentów architektury krajobrazu, którzy stanowią ich trzon, należą także studenci pedagogiki i psychologii.

lek

 

Wystawa palm wielkanocnych na WRiL UWM

 

Rodzaj artykułu