08 Luty 2023

Wydarzenia

Katedra Języka Polskiego i Logopedii oraz Katedra Literatury Polskiej UWM zapraszają we wtorek 21 lutego 2023 r. na wspólne świętowanie Dnia Języka Ojczystego.

Wydarzenie rozpocznie się o godz. 9:45 w auli nr 37 na Wydziale Humanistycznym przy ul. K. Obitza 1.

W programie znajdują się m.in.:

dyktando, w którym mogą wziąć udział wszyscy chętni - uczniowie ze szkół z województwa warmińsko-mazurskiego, studenci i pracownicy UWM;

rozstrzygnięcie Konkursu Literackiego o Trzcinę Kortowa oraz

spotkanie z absolwentem olsztyńskiej polonistyki Michałem Ostrowskim, autorem książki pt. "Młynarski. Światowe życie".

Poniżej znajduje się szczegółowy program wydarzenia:

Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego przypada 21 lutego i został ustanowiony 17 listopada 1999 r. przez UNESCO jako upamiętnienie tragicznego wydarzenia, do którego doszło w 1952 r. w Dhace, która została później stolicą niepodległego Bangladeszu. Tego dnia zginęło pięciu studentów, domagających się nadania językowi bengalskiemu statusu języka urzędowego. Szacuje się, że tego dnia na ulice Dhaki wyszło prawie 30 tys. osób. W wyniku starć z policją zginęło pięciu studentów, wiele osób zostało rannych. Śmierć młodych ludzi wyzwoliła tak powszechny i silny opór obywatelski, że po latach konfliktu rząd ustąpił i w 1956 r. nadał językowi bengalskiemu status języka urzędowego. Święto to ma służyć ochronie różnorodności językowej jako dziedzictwa kulturowego.

fot. pixabay