31 Styczeń 2023

Aktualności

Galeria Rektorska UWM to przestrzeń dla twórczości studentów i wykładowców Instytutu Sztuk Pięknych UWM. Tym razem swoje prace zaprezentowała dr Joanna Bentkowska-Hlebowicz.

Tematem prac, które pojawiły się pod koniec stycznia w Galerii Rektorskiej, jest port. Autorka obrazów, dr Joanna Bentkowska-Hlebowicz, specjalizuje się w pejzażu industrialnym. Portom w Gdyni i Gdańsku przygląda się swoim artystycznym okiem od lat, zawsze – jak podkreślała podczas otwarcia wystawy – z radością odkrywania czegoś nowego.

Ważna jest dla mnie relacja między pejzażem industrialnym a naturalnym – mówiła dr Joanna Bentkowska-Hlebowicz. – Na wystawie w Galerii Rektorskiej przedstawiam prace dotyczące symboliki portu i tego, co z nim związane, czyli morza. Port jest malowany mocno, zdarza się, że pojawia się tu kontur, kreska. Próbuję w ten sposób pokazać materialność tego miejsca. Tymczasem woda jest czymś ulotnym, czymś, co można przedstawić plamą.

Choć wody jest na obrazach artystki mniej, jak sama deklaruje, morze jest jej bardzo bliskie. Poznawała je, żeglując. Tę pasję podziela także jej syn.

Podczas uroczystego otwarcia wystawy prof. Jerzy Przyborowski, rektor UWM zwracał uwagę na szczególną symbolikę portu – miejsca, do którego chcemy dotrzeć, które jest bezpieczne i daje schronienie – m.in. przed żywiołem i dynamiką morza.

W ujęciu industrialnym port jest z kolei zaledwie przystankiem – zauważył prof. Przyborowski. – Tu następuje przeładunek, dzięki któremu mamy do czynienia z pewnego rodzaju kontynuacją.

– Cykl powstawał przez cztery lata, składa się z około 50 prac. Do zaprezentowania w rektoracie wybraliśmy 16 z nich – mówiła podczas wernisażu dr Joanna Bentkowska-Hlebowicz.

Zaproszenie do Galerii Rektorskiej złożył artystce z Wydziału Sztuki UWM prof. Antoni Grzybek.

– Znamy się i pracujemy razem od lat, więc twórczość Joanny Bentkowskiej-Hlebowicz jest mi doskonale znana w każdym wydaniu. Z jednej strony, dla mnie, jako artysty, jej decyzja o tym, by zajmować się jednym tematem, jest kontrowersyjna. Z drugiej strony, kiedy zawisły tu obrazy i zobaczyłem je razem, po raz kolejny uświadomiłem sobie, jak ogromny jest port – przyznał prof. Grzybek. – Każda pora roku, każdy dzień, każda konstrukcja, każdy kontener zmienia tę przestrzeń i czyni ją nowym tematem w zupełnie nowej koncepcji artystycznej.

Prace dr Joanny Bentkowskiej-Hlebowicz pozostaną w Galerii Rektorskiej przez kilka miesięcy.

Daria Bruszewska-Przytuła