Uniwersytety Europejskie

 

 

UWM w gronie Uniwersytetów Europejskich

W październiku został złożony ostatni podpis pod porozumieniem z Komisją Europejską, dzięki czemu od stycznia 2025 roku rozpoczynamy realizację projektu ChallengeEU. Współtworzący go Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie i osiem innych uczelni współpracują ze sobą od około 1,5 roku. Dzięki spotkaniom roboczym, prowadzonym online i bezpośrednio, zawiązały się pierwsze więzi między europejskimi uczelniami. Przed nami liczne wyzwania, które będą na lepsze zmieniać nie tylko nasze uniwersytety, ale także otoczenie społeczno-gospodarcze.

W rozstrzygniętym w czerwcu 2024 roku konkursie o status sojuszu zaliczanego do grona Uniwersytetu Europejskiego starało się 60 międzynarodowych konsorcjów. Wyłoniono jedynie 14, które będą mogły liczyć na finansowanie swoich działań. Budżet przewidziany na realizację założeń każdego sojuszu wynosi maksymalnie 14,4 mln euro (na cztery lata). Dołączenie do grona uniwersytetów przyszłości ułatwia też pozyskiwanie dalszych środków z międzynarodowych programów.

Uniwersytety Europejskie to inicjatywa Komisji Europejskiej, która ma stanowić odpowiedź na wyzwania współczesnego świata. Wynika ona ze świadomości, że rozwiązywanie problemów, z którymi mamy do czynienia, wymaga nie tylko odpowiedzialności, ale i zbiorowego wysiłku. Obecne i przyszłe pokolenia Europejczyków potrzebują i potrzebować będą umiejętności, które pozwolą im funkcjonować w dobie zielonej i cyfrowej transformacji.

Idea Uniwersytetów Europejskich wiąże się z wolnością uczenia się, współpracą w zakresie badań i innowacji, a także z dzieleniem się wiedzą. Uczelnie wyższe są dzisiaj nie tylko ośrodkami przygotowującymi do rozwijania kariery zawodowej czy miejscem prowadzenia badań naukowych, ale przede wszystkim organizacjami pomagającymi stawiać czoła dużym wyzwaniom społecznym i będącymi motorami rozwoju miast i regionów oraz promującymi zaangażowanie obywatelskie. Sojusze powstające w ramach Uniwersytetów Europejskich mają na celu wspieranie doskonałości, innowacji i integracji w szkolnictwie wyższym w całej Europie oraz przyspieszenie transformacji instytucji szkolnictwa wyższego w uniwersytety przyszłości o strukturalnym, systemowym i zrównoważonym wpływie.

 

Główne cele sojuszu ChallengeEU

Transformacja regionalnych uniwersytetów europejskich

Nacisk położony jest na przejście od podejścia „nastawionego na tematy” do podejścia „nastawionego na wyzwania i wpływ” w badaniach, edukacji i innowacjach. Członkowie konsorcjum wspólnie utworzą Akademię ChallengeEU, która opierać się będzie na trzech filarach: nauczaniu, szkoleniu i akademii talentów. Celem tej współpracy będzie wspieranie rozwoju studentów, pracowników i partnerów poprzez oferowanie wspólnych programów akademickich, kształcenie przedsiębiorczości naukowców i zwiększanie społecznego znaczenia programów studiów. Angażując zewnętrznych interesariuszy, akademia promować będzie uczenie się przez całe życie i dzielenie się wiedzą, wzbogacając otwarte procesy innowacji w ramach sojuszu. W ofercie znajdą się elastyczne kursy online, zasoby w otwartym dostępie, alternatywne opcje potwierdzania kwalifikacji, interdyscyplinarne wspólne programy i podwójne stopnie naukowe.

 

Rozwijanie partnerstw na rzecz doskonałości akademickiej

Wykorzystując metodologie Open Science i Open Innovation (Otwartej Nauki i Otwartej Innowacji), ChallengeEU wprowadzi nowy model transferu wiedzy w zespołach wielopodmiotowych ds. badań i wymiany wiedzy (M.A.R.K.E.T.), rewolucjonizując partnerstwo między środowiskiem akademickim a interesariuszami z obszaru tzw. poczwórnej helisy (nauka, gospodarka, społeczeństwo, samorząd). Będą one służyć jako tętniące życiem centra, w których studenci, badacze i różnorodni interesariusze będą się spotykać, aby wspólnie stawiać czoła wyzwaniom, dzielić się specjalistyczną wiedzą i napędzać transformacyjne postępy w swoich dziedzinach.

 

Promowanie edukacji włączającej

Eliminując bariery w edukacji i uczeniu się, ChallengeEU zapewnia dostęp do wysokiej jakości edukacji dla wszystkich. Sojusz stworzy Otwarty, Zróżnicowany i Włączający Kampus (ODEI) oraz opracuje strategię i politykę ODEI na każdym uniwersytecie partnerskim.

 

Utworzenie innowacyjnego kampusu międzyuczelnianego

Priorytetem będzie też wzmocnienie współpracy, wspieranie mobilności i zwiększanie kompetencji międzykulturowych i językowych w ramach sojuszu (wśród studentów, pracowników naukowych i personelu administracyjnego). Wsparciem dla tego celu będzie utworzenie solidnej infrastruktury informatycznej.

 

Wspieranie ekosystemu współpracy (trans)regionalnej innowacji

Sojusz ChallengeEU ma na celu umacnianie trwałej współpracy z interesariuszami ze wszystkich obszarów poczwórnej helisy. W ramach trzech obszarów inteligentnej specjalizacji – Zdrowie i dobre samopoczucie (SDG 3), Inteligentna cyfryzacja (SDG 9) i Zrównoważona przyszłość (SDG 13) – pojawi się innowacyjna koncepcja M.A.R.K.E.T., wspierająca interdyscyplinarną współpracę, innowację i współtworzenie rozwiązań w wymiarach cyfrowym, ekologicznym, społecznym i zrównoważonym.

 

Uniwersytety wchodzące w grono ChallengeEU

  • Hochschule Offenburg (Offenburg, Niemcy) – lider konsorcjum
  • SEEU - South East European University (Tetovo, Północna Macedonia)
  • ECAM LaSalle (Lyon, Francja)
  • Mid Sweden University (Östersund, Szwecja)
  • Universidad Europea de Lisboa (Lizbona, Portugalia)
  • University of Warmia and Mazury in Olsztyn (Olsztyn, Polska)
  • LBTU - Latvia University of Life Sciences and Technologies (Ryga, Łotwa)
  • Universidad Europea de Valencia (Walencja, Hiszpania)
  • University of Applied Sciences Northwestern Switzerland (Brugg-Windisch, Szwajcaria) jako partner stowarzyszony