16 Stycznia 2024

Wydarzenia

Wydział Sztuki UWM zaprasza na koncert kolęd. Wystąpi Chór Cantores Varmienses pod batutą prof. dr hab. szt. Benedykta Błońskiego.

Koncert kolęd odbędzie się 21 stycznia 2024 r. o godz. 19:45 do olsztyńskiej Bazyliki Konkatedralnej św. Jakuba w Olsztynie. Wystąpi, obchodzący w tym roku, 15-lecie swojego istnienia, Chór Cantores Varmienses pod batutą prof. dr hab. szt. Benedykta Błońskiego, dziekana Wydziału Sztuki.

Na ten szczególny koncert, do wspólnego muzykowania chór zaprosił byłych chórzystów, którzy mieli przyjemność śpiewać pod batutą prof. Benedykta Błońskiego w „Wawrzyczkach” oraz Chórze Cantores Varmienses.

Chór powstał przy Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej im. F. Nowowiejskiego w październiku 2009 r., z inicjatywy Janusza Przybylskiego, ówczesnego dyrektora artystycznego tej instytucji. Zespół stworzył i prowadzi prof. Benedykt Błoński.

Pierwszy, inauguracyjny koncert odbył się 19 grudnia 2009 r. w sali koncertowej Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej. Chór z towarzyszeniem Orkiestry Kameralnej Filharmonii zaprezentował publiczności olsztyńskiej kolędy i pastorałki polskie.

Podczas kilkuletniej działalności Chór wykonał dziesiątki koncertów wokalno-instrumentalnych i z programem a cappella, zawsze zbierając pochlebne recenzje krytyki muzycznej w kraju i za granicą.

Wystąpił m.in. kilkakrotnie w Kaliningradzie, w Grodnie (Białoruś), w Kłajpedzie i Wilnie (Litwa), a także w Primorsku i Kiten (Bułgaria), gdzie zdobył I miejsce na Balkan Folk Festival (2010 r.) w kategorii chórów mieszanych i w Lloret de Mar – Barcelona (Hiszpania 2014 r.) uzyskując  dwa Złote Medale w kategoriach musica sacra i pop music w IV Międzynarodowym Konkursie Chóralnym.