27 Lutego 2024

Wydarzenia

Wydział Sztuki Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie i Olsztyńskie Towarzystwo Śpiewacze zapraszają na wyjątkowe wydarzenie. Już w niedzielę 3 marca o godz. 17.00. w Auli Kongresowej Centrum Konferencyjnego UWM odbędzie się koncert ,,Opowieści z Afryki". Wystąpią Stanisław Soyka, Buba Badjie Kuyateh oraz chór ProForma-Projekt, którym zadyrygują Thulani Simon Maluleka i prof. Marcin Wawruk z Instytutu Muzyki Wydziału Sztuki UWM.

„Opowieści z Afryki” to projekt muzyczny złożony z improwizowanych opowieści muzycznych na styku dwóch kultur – afrykańskiej i europejskiej. Olsztyński chór „ProForma-Projekt” zaprezentuje wybór tradycyjnych pieśni południowoafrykańskich będący zwieńczeniem kilkudniowych warsztatów muzyki afrykańskiej pod kierunkiem Thulani Maluleka (RPA) i Tore Amundsena (Norwegia). Warsztaty będą obywać się w Auli Cytrynowej Centrum Konferencyjnego UWM, a także w Instytucie Muzyki Wydziału Sztuki, gdzie będzie miał miejsce blok zajęć adresowanych bezpośrednio do studentów wydziału.

Specjalną atrakcją koncertu będzie obecność Stanisława Soyki i Buby Badjie Kuyateh. Artyści stworzyli w duecie własny, niepowtarzalny świat, w którym spotykają się dźwięki swojskie i egzotyczne, a poetycka wyobraźnia z muzyczną wrażliwością. Powstaje w ten sposób muzyka intrygująca i wielobarwna, tkliwa, kojąca i pobudzająca jednocześnie. Stanisław Soyka to współczesny minstrel o duszy jazzmana i legenda polskiej sceny muzycznej. Buba Badjie Kuyateh-griot-strażnik tradycji muzycznej Gambii, wirtuoz gry na korze (dworskim instrumencie strunowym). W Gambii uchodzi za jednego z najbardziej utalentowanych muzyków. Choć mocno osadzony w tradycji, należy do nowego pokolenia zwanego „funky style”.

Koncert: 3 marca (niedziela), godz. 17:00.
Miejsce: Aula Kongresowa Centrum Konferencyjno-Szkoleniowego UWM, Olsztyn-Kortowo, ul. Dybowskiego 11.

Bilety: dostępne na Going i na Empik Bilety

źródło: mat. organizatorów