16 Października 2024

Wydarzenia

Instytut Literaturoznawstwa UWM zaprasza do udziału w II edycji konferencji naukowej pt. "(E)migracja - pamięć kulturowa - tożsamość kulturowa".

Konferencja odbędzie się w dniach 21-22 października br.

Udział w niej będzie odbywał się hybrydowo – w siedzibie Biblioteki Diderota w Lyonie, we Francji oraz za pośrednictwem platformy Zoom (https://us06web.zoom.us/j/88026981704?pwd=pGNUcKC5fZHvWxmlhZbyAAoSUnzk8h.1, ID de réunion: 880 2698 1704, Code secret: 237829).

Organizatorami wydarzenia są: Instytut Literaturoznawstwa UWM, L’Université Jean Moulin – Lyon 3 /Equipe de MARGE l’ENS de Lyon / Le CERCC we współpracy z Biblioteką Diderota w Lyonie oraz Komisją Emigrantologii Słowian Międzynarodowego Komitetu Slawistów.

Podczas konferencji swoje referaty wygłoszą specjaliści z zakresu emigrantologii z Polski, Brazylii, Francji, Litwy, Niemiec i  Włoch.

W czasie wydarzenia zaprezentowane zostaną także dwie wystawy. Jedna z nich, na podstawie książki „Moda w życiu i twórczości Nadieżdy Teffi" prof. Iwony Anny Ndiaye, przygotowana została z inicjatywy Julie Silvestre, dyrektor Studium Twórczego Rozwoju „Awangarda" w Lyonie i odbyła się podczas ogólnokrajowego forum w Centrum Kultury i Nauki Rosyjskiej w Paryżu i Lyonie. Druga z wystaw („Iwan Bunin w Polsce") prezentuje sylwetkę twórczą rosyjskiego emigranta i noblisty oraz jego związki z Polską. Organizatorzy konferencji zaplanowali także koncert pieśni szkockich w wykonaniu Trevora Hilla.

Przewodniczącą komitetu organizacyjnego jest prof. Iwona Anna Ndiaye z Katedry Literatury i Języka Rosyjskiego UWM.

Program konferencji można pobrać ze strony internetowej Wydziału Humanistycznego UWM.