07 Marca 2023

Wydarzenia

Trwa Rok Kopernika, poświęcony szczególnej postaci związanej z Warmią. 9 marca o godz. 11:30 odbędzie się wykład otwarty „O historii wybitnie! Pochodzenie i krąg rodzinny Mikołaja Kopernika - w 550-rocznicę urodzin astronoma”. Prelekcję wygłosi prof. dr hab. Krzysztof Mikulski.

Rok 2023 to czas spotkań przybliżających postać Mikołaja Kopernika – wybitnego uczonego i astronoma oraz jego wpływ na rozwój różnych dziedzin nauki, kultury i sztuki. Wykład, który w czwartek 9 marca na Wydziale Humanistycznym wygłosi prof. Krzysztof Mikulski, poświęcony będzie otoczeniu rodzinnemu olsztyńskiego astronoma.

Spotkanie odbędzie pod hasłem „O historii wybitnie”, a wybitny jest nie tylko bohater wykładu i temat, ale także mówca.

Pochodzący z Lidzbarka Warmińskiego prof. dr hab. Krzysztof Mikulski to jeden z inicjatorów Światowego Kongresu Kopernikańskiego, polski historyk, profesor nauk humanistycznych, profesor zwyczajny Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu i w Instytucie Historii Polskiej Akademii Nauk. W latach 2003–2012 pełnił funkcję prezesa Polskiego Towarzystwa Historycznego, w latach 2012–2015 był jego wiceprezesem, a od 2015 r. jest ponownie prezesem. W latach 2012–2015 był przewodniczącym Komitetu Nauk Historycznych przy PAN. Zainteresowania naukowe prof. K. Mikulskiego wiążą się z dziejami państwa krzyżackiego od XIII do XV w. oraz ziemiami polskimi w okresie istnienia I Rzeczypospolitej, ze szczególnym uwzględnieniem Prus Królewskich.

Miejsce: Miejsce:  Aula im. M. i G. Dietrichów, Wydział Humanistyczny UWM, ul. Kurta Obitza 1

Godzina: 11:30.

Wstęp wolny.