17 Października 2023

Wydarzenia

Biblioteka Uniwersytecka UWM zaprasza na spotkanie informacyjne podsumowujące międzynarodowy projekt pt.: Jadalny krajobraz (Edible Landscape) połączone z otwarciem wystawy plansz edukacyjnych.

Działania zrealizowane w ramach grantu Fundacji "W krajobrazie" w latach 2022-2023 podsumuje dr inż. Mariusz Antolak z Katedry Architektury Krajobrazu, który jest pomysłodawcą i koordynatorem projektu.

Wystawa plansz to dokumentacja fotograficzna działań przeprowadzonych wspólnie ze społecznościami lokalnymi. Celem projektu była integracja, aktywizacja i edukacja społeczności lokalnych podolsztyńskich suburbiów (gmina Gietrzwałd, Stawiguda i Purda). Wspólnie z mieszkańcami realizowano kilkanaście otwartych, społecznych ogrodów jadalnych – miejsc integracji sąsiedzkich. Posadzono tysiące roślin jadalnych na plażach, w centrach wsi, przy szkołach. Na planszach zaprezentowano także zdjęcia i opisy interesujących ogrodów społecznych z Islandii, Norwegii, Litwy i Szkocji oraz dokumentację fotograficzną warsztatów ogrodniczych przeprowadzonych pod Kołem Podbiegunowym w Norwegii.

Na wystawie będzie można znaleźć również interesujące materiały edukacyjne, dotyczące projektowania ogrodów w zgodzie z naturą. Będziecie mogli skorzystać z gotowych rozwiązań projektowych i przenieść je do swoich ogrodów! Dowiecie się, dlaczego warto ściółkować wełną owczą i dlaczego nie warto kosić tak często swoich trawników. A po spotkaniu, o godzinie 16:30, zapraszamy na wykład Mariusza Antolaka pt.: „Zielona misja – Norwegia", który odbędzie się w ramach cyklu Biblioteki Podróżnika.

Projekt Jadalny krajobraz (Edible Landscape) realizowany z dotacji programu Aktywni Obywatele – Fundusz Krajowy finansowanego przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię w ramach Funduszy EOG.

Spotkanie odbędzie się 19 października o godz. 16:30 w sali 116.