22 Kwietnia 2024

Wydarzenia


Centrum Ekspozycyjne Stara Kotłownia oraz Ośrodek Inicjatyw Artystycznych Wydziału Sztuki zaprasza a wernisaż wystawy grafika, projektanta i profesora Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku, prof. dr. hab. Tomasza Bogusławskiego. Wernisaż odbył się 24 kwietnia 2024 (środa) o godz. 18.00 w Centrum Ekspozycyjnym Stara Kotłownia. Prace będzie można oglądać do 10 maja.


Wystawa „Obrazy rzeczy-wistości” to ogromny zestaw prac artysty ukazujący szerokie spektrum jego twórczych zainteresowań. To wspaniała podróż przez nieskrępowane krainy twórczej wrażliwości i czujności, zapisana wizualnym kodem symboli, metafor i skojarzeń. Prace Profesora komentują zastaną rzeczywistość z jedyną w swoim rodzaju czułością i poszanowaniem tego, co niepozorne. Pozwalają zauważyć niezwykłość rzeczy codziennych i wsłuchać się w ich metafizyczną opowieść.
O swojej twórczości autor mówi: „Uwielbiam rysunki Saula Steinberga i suity wiolonczelowe Bacha. Myślę, że coś je łączy. Cieszę się ze spotkań z Hugonem Laseckim, moim niegdysiejszym profesorem. Dzięki niemu wypatruję i nasłuchuję dźwięków rysowania. Lubię tekturowe gitary Picassa, Merzbilder Kurta Schwittersa i wszystko, co leży na ulicy, czeka w śmietniku, złomowcu lub na targu staroci – chcę zobaczyć w nich sens i usłyszeć ich głos, może nawet arię. Interesuje mnie metafora ukryta w drobnych fragmentach oczy- i rzeczy- wistości..."

Tomasz Bogusławski - grafik, projektant, profesor, w latach 2002–2008 rektor Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Urodzony w 1958 roku w Gdańsku. Studia w latach 1977–1982 na Wydziale Malarstwa i Grafiki PWSSP (obecnie ASP) w Gdańsku, dyplom z grafiki projektowej pod kierunkiem profesora Marka Freudenreicha i profesora Witolda Janowskiego. Obecnie profesor na Wydziale Grafiki. Twórczość w zakresie różnych form projektowania graficznego: plakatu, komunikacji wizualnej, grafiki edytorskiej, edycji filatelistycznych oraz małych form graficznych. Brał udział w wielu edycjach międzynarodowych cyklicznych wystaw plakatu: Warszawa, Lahti, Mexico City, Colorado, Teheran, Moskwa, Sofia, Taiwan, Chicago, Toyama, Hangzhou oraz Expo'92 w Sewilli. Kilkukrotny laureat Biennale Plakatu Polskiego w Katowicach (Grand Prix: 2003, 2007), a także nagród międzynarodowych, między innymi I nagroda w kategorii plakatów kulturalnych 3th International Biennial of Poster, Bolivia BICeBe (2009) oraz Grand Prix 6th International Triennial of Stage Poster, Sofia 2010.

Rodzaj artykułu