28 Kwietnia 2023

Wydarzenia

Wydział Teologii UWM w 550. rocznicę urodzin Mikołaja Kopernika organizuje XXIV Dni Interdyscyplinarne pod hasłem "Nauka a teologia. Współczesne oblicza dawnego sporu". Wydarzenie odbędzie się w dniach 10-11 maja 2023.

Konferencja ma na celu podjęcie refleksji i dyskusję między przedstawicielami teologii, filozofii i nauk przyrodniczych dotyczącą następujących kręgów tematycznych:

– racjonalność wiary/religii w kontekście innych rodzajów racjonalności;
– status naukowy teologii w kontekście współczesnej typologii dziedzin i dyscyplin naukowych;
– metodologiczne granice teologii/filozofii i nauk przyrodniczych;
– wkład teologii i nauki w dyskusji o pochodzeniu i kształcie świata;
– teologia i nauka w sporze o pochodzenie człowieka i ludzką naturę;
– historyczne aspekty debaty między nauką a teologią;
– miejsce wiary religijnej w samoświadomości i pracy badawczej przedstawiciela świata nauki.

Obok debat nad tytułowym zagadnieniem między przedstawicielami teologii, filozofii i nauk przyrodniczych, organizatorzy przewidują także sesję poświęconą odręcznym notatkom Kopernika zawartym na marginesach inkunabułów i starodruków, znajdujących się w zbiorach Biblioteki Wyższego Seminarium Duchownego Metropolii Warmińskiej „Hosianum” w Olsztynie.

Data: 10-11 maja 2023
Miejsce: Wydział Teologii UWM w Olsztynie, ul.

Wydarzenie pod patronatem honorowym:  Abpa Metropolity Warmińskiego dr Józefa Górzyńskiego, Wielkiego Kanclerza Wydziału Teologii UWM
Rektora UWM dr hab. Jerzego Andrzeja Przyborowskiego, prof. UWM i Wojewody Warmińsko-Mazurskiego Artura Chojeckiego.

Program konferencji dostępny jest na tutaj.