22 Maja 2024

Aktualności


Na oficjalne rozpoczęcie Kortowiady przyjdzie pora w czwartek (23 maja), ale w środę odbyły się pierwsze wydarzenia towarzyszące juwenaliom Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie. Wśród nich Bieg o Złotego Dzika oraz pierwszy w historii Kortowiadowy Mecz o Puchar Marszałka Województwa Warmińsko-Mazurskiego.

Kortowiadowy Bieg o Złotego Dzika jest znanym i lubianym wydarzeniem towarzyszącym juwenaliom na UWM. Także w tym roku nie zabrakło chętnych do pokonania trasy zlokalizowanej w olsztyńskim kampusie. Tym razem - z okazji 63. Kortowiady - do przebiegnięcia było 6300 metrów. Na linii startu ustawiły się dziesiątki śmiałków. Część z nich – w nietypowych strojach.

Jako pierwszy na linię mety dobiegł Michał Lipski, dla którego to drugie zwycięstwo w Biegu o Złotego Dzika. Tym razem bieg po wygraną trwał  24 minuty i 3 sekundy.

Trasa była zróżnicowana, przełajowa. Były zbiegi i podbiegi. Zacząłem dosyć mocno. Po 200 metrach urwałem się reszcie i w kontrolowany sposób przebyłem ten dystans. Dobiegłem pierwszy z całkiem sporą przewagą – relacjonował na mecie. Drugie miejsce zajął Paweł Deptuła (student informatyki) a trzecie – Piotr Bogusz. Najszybszą kobietą była Maja Lemanowicz z Wydziału Prawa i Administracji.

Wręczono także nagrodę za najlepsze przebranie. Trafiła do Radosława Kwiatkowskiego, który biegł w stroju robota.

To robot przyszłości! Przygotowania były szybkie, ponieważ dwie godziny przed biegiem zadzwonił do mnie kolega. Na szybko padł pomysł, że mamy jakieś stare kartony i oblepimy je taśmą aluminiową. W przecenie kupiliśmy karimatę, pocięliśmy ją i zrobiliśmy rękawy. Przylepiliśmy też światełka. Biegłem też z głośnikiem umilając innym czas muzyką – opowiadał reporterowi Radia UWM FM zdobywca wyróżnienia.

 

Kortowiada 2024: Bieg o Złotego Dzika Fot. Janusz Pająk
Fot. Janusz Pająk

 

Do tradycyjnej rywalizacji przystąpili także mieszkańcy domów studenckich, którzy zadbali o wystrój akademików zgodnie z tematem przewodnim. Tym razem było nim hasło "Future is here". Do kortowskich akademików zajrzeli jurorzy na czele z prof. Sławomirem Przybylińskim, prorektorem UWM ds. studenckich.

Wystrój akademików
Fot. AKphotography/Kortowiada

 

W hali sportowej w środowe popołudnie zaplanowany został I Kortowiadowy Mecz o Puchar Marszałka Województwa Warmińsko-Mazurskiego. Zmierzyły się w nim drużyny złożone ze studentów i pracowników. Kadra UWM w wypełnionej do ostatniego miejsca kortowskiej hali zdecydowanie 3-0 pokonała drużynę studencką. Tytuł najlepszej zawodniczki meczu przypadł dr inż. Anecie Chmielewskiej  z Wydziału Geoinżynierii.

 

Mecz siatkówki Kortowiada
Fot. Wojciech Fabiszewski/Kortowiada

 

Od godziny 21.30 w namiocie przy Wydziale Humanistycznym rozpoczęło się Silent Party - impreza taneczna przyjazna okolicznym mieszkańcom, bo... odbywająca się w ciszy. Muzyka płynie w słuchawkach i, co ważne, można wybrać tę, która nam bardziej odpowiada. Nic nie stoi więc na przeszkodzie, by przyjaciele tańczyli razem do zupełnie różnych przebojów.

 

Kortowiada 2024: Silent Party Fot. Szymon Jagielski/Kortowiada
Fot. Szymon Jagielski/Kortowiada

 

Co w czwartek?

Czwartek (23 maja) rozpocznie się tradycyjną i wyczekiwaną Paradą Wydziałów, którą w tym roku poprowadzi Wydział Medycyny Weterynaryjnej. Studenci odbiorą klucze do miasta i miasteczka akademickiego, symbolicznie przejmując w nich władzę.

Później przyjdzie czas na Bój Wydziałów, Kortowskie Bingo oraz Turniej Flanek Sportowych. Warto także zajrzeć do strefy relaksu przygotowanej przez Centrum Marketingu i Mediów UWM. Będzie w niej można wypocząć, pograć w gry (zarówno analogowe, jak i na konsoli), stworzyć sobie festiwalowy makijaż, a także... wylosować nagrodę. Na tych, którym niestraszny jest mikrofon, czekać będzie karaoke. 

Od godziny 16.30 na scenie głównej na plaży kortowskiej rozpoczną się koncerty, które zagrają: Rosalie., Zeamsone, Dwa Sławy x Mielzky x Pers, Margaret, Kukon i Tribbs. 

Nie zabraknie też kina pod chmurką i Silent Party.

 

Kortowiada 2024 - plakat

 

Rodzaj artykułu