12 Czerwca 2023

Aktualności


W sobotę 10 czerwca w Państwowej Szkole Muzycznej w Olsztynie miał miejsce koncertowy finał świętowania jubileuszu 70-lecia istnienia działającego na UWM chóru „Wawrzyczki”. Chórzystów przygotowała dr hab. Katarzyna Bojaruniec, prof. UWM.

Funkcjonujący w strukturze Ośrodka Inicjatyw Artystycznych UWM chór im. prof. Wiktora Wawrzyczka to historia 70 lat prób muzycznych, koncertów i wydarzeń kulturalnych, ale też przyjaźni. Kolejne pokolenia chórzystów łączy wspólna pasja do śpiewania. „Wawrzyczki” przez ostatni rok świętowały swój jubileusz.

–  Koncert był przygotowywany przez wiele miesięcy. Był to ogromny wysiłek i intensywna praca wszystkich członków chóru i osób, które nas wspierały. Zwieńczeniem była płynąca muzyka, która dała nam radość – mówi dyrygentka chóru dr hab. Katarzyna Bojaruniec, prof. UWM.Ten koncert to ogromna satysfakcja artystyczna i spełnienie. Potem się trudów nie czuje. To są wielkie emocje, entuzjazm, endorfiny. Zrobiliśmy pewne zadanie i to chyba nieźle. Otrzymaliśmy dużo serdecznych słów i komentarzy. Nie będziemy spoczywać na laurach i mamy nadzieję, że wkrótce znowu coś nam się uda zrobić.

Jak wspominała prof. Bojaruniec w rozmowie z „Wiadomościami Uniwersyteckimi” przed koncertem, chór to wspaniałe przyjaźnie, bo ćwiczenie w trudzie i emocjach integruje. Przygotowanie koncertu wymagało współpracy i 10 czerwca chórzystom towarzyszyła m.in. Orkiestra Akademicka UWM.

–  Jestem ogromnie wdzięczna dyrekcji Państwowej Szkoły Muzycznej za użyczenie nam sali i foyer, w którym mogliśmy przygotować poczęstunek dla gości. Podziękowania i wyrazy szacunku dla Orkiestry Akademickiej UWM pod dyrekcją pana Rafała Krauze, który przygotowuje młodych muzyków do różnych ważnych uroczystości. Jestem wdzięczna, że znaleźli dla nas czas, żebyśmy mogli wykonać wspólnie kilka utworów. Chciałabym podziękować panu Krauze, że ani przez sekundę się nie zawahał i – mimo nawału swojej pracy – nie odmówił nam. Przepięknie, z wielką charyzmą i humorem poprowadził ten koncert i zaopiekował się gośćmi – dodaje prof. Katarzyna Bojaruniec.

Na koncert był wstęp wolny. Mogliśmy usłyszeć kompozycje w różnych stylach, począwszy od utworów o tematyce religijnej, poprzez interpretacje muzyki ludowej, aż do repertuaru rozrywkowego. Zabrzmiały zarówno utwory a capella jak i wokalno-instrumentalne.

O koncercie jubileuszowym można posłuchać na stronie Radia UWM FM.

Polecamy również rozmowę z dr hab. Katarzyną Bojaruniec, prof. UWM - Chór to dar

aw

Rodzaj artykułu