22 Maja 2023

Aktualności


Studenci Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie świętować będą od 24 do 27 maja. Oficjalnie 62. edycja Kortowiady rozpocznie się w czwartek, ale już na środę zaplanowano pierwsze atrakcje. Wyjątkowi goście czekać będą na uczestników olsztyńskich juwenaliów w Strefie UWM. Zaproszenie przyjęli m.in. Radek Kotarski i Karol Wójcicki.

Kortowiada 2023 – koncerty na plaży kortowskiej

Kortowiada to, oczywiście, przede wszystkim czas zabawy. Olsztyńskie juwenalia kojarzone są z dobrymi koncertami i świetną atmosferą, dlatego i w tym roku Rada Uczelniana Samorządu Studenckiego oraz Fundacja Samorządu Studentów UWM postawiły przede wszystkim na muzyczne wydarzenia.

Na kortowiadowej scenie od czwartku do soboty odbędzie się kilkanaście koncertów. Zadowoleni powinni być fani różnych gatunków muzycznych, bo wśród zaproszonych gwiazd są reprezentanci różnych wrażliwości i stylów.

W czwartek (25 maja) na plaży kortowskiej zagrają: Zalia, bryska, Enej, Mrozu, Białas i Molesta Ewenement. Na piątek zaplanowano koncerty Michała Szczygła, Błażeja Króla, Ralpha Kamińskiego, White'a 2115 oraz Okiego. W sobotę publiczności kortowiadowej zaprezentują się: Julia Rocka, Igo, Kult, Gibbs i Sarius.

Na scenie Kortowiady staną także zwycięzcy Ajdola – konkursu wokalnego, który na dobre wpisał się w tradycję olsztyńskich juwenaliów.

Tegoroczne juwenalia UWM nawiązują tematycznie do kosmosu i trwającego właśnie Roku Kopernika.

 

Strefa UWM – strefa (dla) ciekawych ludzi

Hasłem „SpotkajMY się w Kortowie” Uniwersytet Warmińsko-Mazurski zachęcał już do wzięcia udziału w dniu otwartym uczelni, a teraz zaprasza do uniwersyteckiej strefy spotkań. Będzie to miejsce rozmów z zaproszonymi gośćmi, czyli znanymi popularyzatorami nauki, przedstawicielami społeczności UWM oraz artystami. Gospodarzami strefy będą redaktorzy naczelni mediów uniwersyteckich.

Czwartkowym gościem dnia będzie Radek Kotarski, założyciel internetowego kanału Polimaty. Spotkanie z nim (godz. 18) przebiegać będzie pod hasłem „Świat za chwilę”, więc będzie można posłuchać i podyskutować m.in. o innowacjach, które mogą wkrótce zmienić nasze życie.

O żywności przyszłości Daria Bruszewska-Przytuła rozmawiać będzie z kolei z naukowcami z UWM: dr inż. Wioletą Chajęcką-Wierzchowską (Wydział Nauki o Żywności) oraz lek. wet. Remigiuszem Gałęckim (Wydział Medycyny Weterynaryjnej).

W dobry, imprezowy nastrój wprowadzi odwiedzających strefę UWM standup-er Cezary Ponttefski, a Piotr Szauer zaprosi do rozmowy artystów występujących na kortowiadowej scenie.

W piątek o godz. 18 gościem specjalnym uniwersyteckiej strefy będzie Karol Wójcicki, który od lat przekonuje ludzi, że astronomia jest ciekawa i warto chodzić „Z głową w gwiazdach”. Podczas spotkania z uczestnikami Kortowiady podzieli się „opowieściami łowcy zaćmień”.

Naukowcy z UWM, czyli dr Jacek Sobota z Wydziału Humanistycznego i mgr inż. Tomasz Krzywicki z Wydziału Matematyki i Informatyki, będą z kolei ekspertami w panelu poświęconym potędze i słabościom sztucznej inteligencji.

Tego dnia stand-up zaprezentuje Adam Sobaniec, a do strefy na spotkanie z fanami zajrzą kolejne gwiazdy juwenaliów.

Niepokojące dane dotyczące zdrowia psychicznego młodzieży zainspirowały Centrum Marketingu i Mediów UWM do podjęcia tego tematu także podczas juwenaliów. Psycholog dr Piotr Markiewicz i przewodnicząca koła suicydologów Olga Michalik będą rozmawiać m.in. o depresji i o tym, jak dbać o młode głowy.

Poza spotkaniami z artystami w sobotę pod uniwersyteckim namiotem będzie też można stand-uperów. O dobre humory uczestników zadbają Damian Skóra i Bartosz Zalewski.

Strefa UWM na Kortowiadzie - program

 

Juwenaliowa integracja

Święto olsztyńskich studentów to okazja nie tylko do chwili oddechu przed sesją egzaminacyjną, ale przede wszystkim czas na integrację z koleżankami i kolegami. Samorząd studencki UWM przygotował więc długą listę wydarzeń, która temu służy.

Pierwsze atrakcje zaplanowane zostały już na środę (24 maja). To wtedy odbędzie się m.in. Kortowiadowy Bieg o Złotego Dzika. Do pokonania jest dystans 6200 metrów, a zapisy prowadzone są na stronie internetowej Kortowiady. Tam także znajduje się regulamin.

Tego samego dnia zaplanowano również kolejną edycję Integracyjnego Meczu Koszykówki na Wózkach, w którym zmierzą się studenci UWM z reprezentacją OSW. 

Rywalizacja w duchu integracji i współpracy to także konkurs na najciekawszy wystrój akademików. Jego hasłem przewodnim jest w tym roku, oczywiście, kosmos.

Podczas 62. Kortowiady studenci będą mogli bawić się także w namiocie Silent Party. Codziennie od środy do soboty po 21:00 na fanów imprez w słuchawkach czekać będzie kilku DJ-ów. Namiot, w którym będzie odbywało się Silent Party, stanie na parkingu przed Centrum Konferencyjnym UWM.

Juwenalia UWM oficjalnie otworzy w czwartek (25 maja) Parada Wydziałów. Odebrawszy klucze do miasta z rąk prezydenta Olsztyna, studenci przejdą ulicami Prostą, Mochnackiego, Śliwy, Warszawską, Oczapowskiego i Dybowskiego. Gdy dotrą pod Małą Scenę, znajdującą się za Biblioteką Uniwersytecką, przejmą władzę także w kampusie UWM, a zaraz po tym odbędzie się Wielkie Kortowskie Karaoke.

W czwartek odbędzie się także Bój Wydziałów. Trzyosobowe drużyny przygotują scenki i wezmą udział w kilku konkurencjach. Jedną z nich będzie przygotowanie kosmicznego stroju z rzeczy, które dostaną. Nie zabraknie też rywalizacji sportowej i pytań.

Od czwartku do soboty uczestnicy imprezy będą mogli wziąć udział w Turnieju Flanek Sportowych, a w zaplanowano zawody KortoStrong.

Kolejna juwenaliowa atrakcja to Festiwal Gier Planszowych, który odbywać się będzie 25 i 27 maja w Strefie Chill. W sobotę odbędzie się tam wielki turniej karciany, a wcześniej będzie można tam potrenować i wypożyczyć ulubioną grę planszową.

Kolejną atrakcją tegorocznych juwenaliów będzie kino plenerowe. Od czwartku do soboty za Biblioteką Uniwersytecką będzie można oglądać na dużym ekranie znane i lubiane filmy. W czwartek będą to „Shrek” i „Straszny film”, w piątek „Lara Croft: Tomb Raider - Kolebka Życia” i „Dziennik Bridget Jones”, a w sobotę: „Ted” oraz „Kiler".

Podczas Kortowiady 2023 ponownie pojawi się okazja do randkowania! Wydarzenie Speed Dating zadebiutowało w programie olsztyńskich juwenaliów w 2022 roku i cieszyło się dużą popularnością wśród uczestników imprezy. Tym razem „Szybkie randki” odbywać się będą w piątek od godz. 14 do 17 w namiocie na parkingu przy Centrum Konferencyjnym, a do udziału w nich zapraszane są nie tylko osoby szukające miłości, ale także nowych znajomych.

Więcej informacji o juwenaliach można posłuchać w na stronie >>> kortowiada.pl.

 

Plakat Kortowiada 2023

 

Rodzaj artykułu