21 Września 2023

Aktualności


Sztuczna inteligencja i aktywności studenckie - to dwa wiodące tematy spotkania prorektorów uczelni technicznych, które w dniach 21-23 września odbywa się na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim.

Konferencja Prorektorów ds. Kształcenia i Studenckich integruje środowisko akademickie i stwarza forum do dyskusji o bardzo istotnych sprawach związanych z życiem uczelni. Na przykład podczas pandemii Covid-19 spotkania te pomogły wypracować rozwiązania, które stały się antidotum na szereg problemów związanych z nagłym i niespodziewanym wprowadzaniem nauki zdalnej.  

- Tematów związanych z obszarem kształcenia czy spraw studenckich nigdy nie brakuje. Na tej konferencji będziemy mówili o sztucznej inteligencji i jej wpływie na kształcenie akademickie. Ostatni raz widzieliśmy się w tym gronie pięć miesięcy temu i wtedy większość postrzegała ją jako zagrożenie i niebezpieczeństwo, a dzisiaj to podejście zaczyna się zmieniać i ewoluuje w tę stronę, aby uczyć młodych ludzi, co sztuczna inteligencja oferuje i jak w mądry sposób można z niej skorzystać - powiedział w rozmowie z “Wiadomościami Uniwersyteckimi” UWM dr hab. Paweł Wysocki, prof. UWM, prorektor ds. kształcenia.

Tymczasem prorektor ds. studenckich UWM, dr hab. Sławomir Przybyliński, prof. UWM, zapowiadał, że jednym z poruszanych tematów, jeśli idzie o sprawy studenckie, będzie aktywność żaków w organizacjach studenckich.  

- Okazuje się, że bardzo często mamy wspólne sprawy i problemy, dlatego staramy się układać program w taki sposób, abyśmy dyskutowali o tym, co nas wszystkich interesuje. Jeśli chodzi o sprawy studenckie, to poruszymy m.in. temat bezpiecznego funkcjonowania w przestrzeni akademickiej oraz współpracy z organizacjami studenckimi. Porównamy nasze doświadczenia z tym, jak to wygląda na uczelniach technicznych i będziemy się zastanawiali, co zrobić, aby zachęcić młodych ludzi do włączania się w życie takich organizacji. To jest bardzo ważne, ponieważ to studenci kreują życie uczelni i bez nich ona by nie istniała - mówił prof. Przybyliński. 

Sprawom studenckim będzie poświęcony jeden z trzech paneli dyskusyjnych, który odbędzie się w piątek. Ponadto uczestnicy będą rozmawiali o inkluzywności, równości i bezpieczeństwie oraz o wspomnianej przez prorektora Wysockiego sztucznej inteligencji, a konkretnie szansach i wyzwaniach, jakie stwarza

- Rozmaite narzędzia typu generatory treści takie jak chat GPT są wyzwaniami w wielu obszarach naszego życia. Z jednej strony chodzi o to, aby skorzystać z możliwości, jakie one dają, a z drugiej ograniczyć ich negatywne skutki. Chcemy poświęcić sporo czasu na dyskusję o tym - zauważył prof. Wojciech Łużny z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie.  

Prof. ZUT dr hab. Arkadiusz Terman, prorektor ds. Studenckich z Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie, zwrócił z kolei uwagę na to, aby znaleźć sposoby na dostrzeżenie tych najaktywniejszych studentów, którzy pracują np. na rzecz samorządu. 

- Chcemy dzisiaj rozmawiać o studentach, którzy pracują w samorządzie i często zaniedbują przez to naukę. Chcielibyśmy im pomóc i wynagrodzić pracę społeczną. Takie osoby charakteryzują się żyłką aktywisty, społecznika i poświęcają na to dużo czasu wolnego, ale znajdują się niejako na drugim planie. Ponadto będziemy rozmawiać o wszelkich organizacjach studenckich - kołach naukowych, chórach, zespołach, bo kultura studencka jest bardzo istotna. Nie jest tajemnicą, że studia to nie tylko nauka - dodał prof. Arkadiusz Terman. 

Oprócz oficjalnych dyskusji prorektorzy zwiedzą Muzeum Bitwy Grunwaldzkiej oraz Gietrzwałd, gdzie zjedzą obiad w tradycyjnej karczmie warmińskiej. Jak zapewniali nas przybyli do Olsztyna goście, w tego typu nieformalnych sytuacjach rodzą się niekiedy najlepsze pomysły. 


mw 

Rodzaj artykułu