24 Kwietnia 2023

Aktualności


Laur „Najlepszym z Najlepszych” przyznawany jest na Warmii i Mazurach od 20 lat. Wyróżnienia za 2022 rok marszałek województwa wręczył 20 kwietnia. Wśród nagrodzonych jest duża reprezentacja osób związanych z Uniwersytetem Warmińsko-Mazurskim w Olsztynie.

Laur „Najlepszym z Najlepszych” stworzono z myślą, by docenić osoby, instytucje lub firmy z Warmii, Mazur i Powiśla. Nagrody otrzymują ci, którzy w minionym roku wyróżnili się na forum krajowym lub międzynarodowym, osiągnęli sukces i zostali docenioni przez niezależne gremia, przyczyniając się tym samym do promocji regionu w kraju i na świecie.

W tym roku wyróżnienia przyznano w dziesięciu kategoriach. Nagrody z rąk marszałka województwa odebrały także osoby związane z naszym Uniwersytetem.

W kategorii innowacje i rozwój wyróżniony został m.in. prof. Marek Roslan, kierownik Katedry Urologii UWM, który specjalizuje się w leczeniu nowotworów uroonkologicznych. Z powodzeniem wprowadza metody, które są zarazem nowoczesne i pionierskie.

W kategorii osobowość nagrodę odebrał dr Łukasz Grabarczyk z Wydziału Lekarskiego, neurochirurg operujący w wojennych szpitalach Ukrainy. Wraz z ukraińskim personelem ratował życie setkom rannych, okaleczonych żołnierzy we Lwowie oraz w Kijowie.

Lekarze z Collegium Medicum Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie zostali docenieni także w kategorii nauka. Lek. med. Wojciech Zdanowski i dr hab. n. med. Tomasz Waśniewski jako pierwsi w Polsce i jedni z pierwszych na świecie udowodnili przezłożyskową transmisję przeciwciał przeciwko antygenowi S wirusa SARS-CoV-2. Tym samym potwierdzili możliwość uodpornienia dzieci pacjentek zaszczepionych w ciąży.

W tej samej kategorii nagrodę przyznano także prof. Sergiuszowi Nawrocki, prorektorowi UWM ds. Collegium Medicum, za stworzenie innowacyjnego pierwszego w Polsce i Europie Środkowo-Wschodniej ośrodka radiochirurgii wyposażonego w mikroakcelerator ZAP-X. Urządzenie jest szczególnie przydatne do nieinwazyjnego usuwania nowotworów w obrębie mózgu, twarzoczaszki, szyi a także m.in. do leczenia padaczki lekoopornej i choroby Parkinsona. 

W kategorii sport wyróżnienie przypadło Aleksandrze Lisowskiej, związanej z AZS UWM Olsztyn lekkoatletce specjalizującej się w biegach długich oraz mistrzyni Europy w biegu maratońskim w Monachium 2022. Nasza biegaczka w kwietniu wywalczyła minimum na Igrzyska Olimpijskie w Paryżu, kończąc maraton w Rotterdamie na piątym miejscu wśród kobiet - z czasem 2:26:44. Niewiele zabrakło jej do poprawienia własnego rekordu Polski (2:26:08).

Nagrodę w kategorii zdrowie odebrał dr hab. n. med. Radosław Grabysa ze Szkoły Zdrowia Publicznego UWM, pod kierunkiem którego działa program „Cardio-Onco Team”. Zajmuje się on znajdowaniem najskuteczniejszej metody leczenia nowotworu, która będzie jednocześnie możliwie najmniej szkodliwa dla układu sercowo-naczyniowego.

Myślę, że tym, co państwa wyróżnia, co sprawia, że jesteście „najlepsi z najlepszych”, są wizjonerstwo, odwaga w realizacji marzeń, determinacja w dążeniu do celu i pewność, że ten cel uda się osiągnąć - mówił podczas uroczystej gali Gustaw Marek Brzezin, marszałek województwa. - Wiara w to, że czymkolwiek się zajmujecie, robicie to najlepiej, jak potraficie. Szukacie nowych wyzwań i nowych rozwiązań i wciąż chcecie – jak głosi olimpijskie motto – „szybciej, wyżej, mocniej”. Państwa sukcesy nie tylko promują Warmię i Mazury na arenie ogólnopolskiej czy międzynarodowej, ale też w sposób bezpośredni przyczyniają się do społecznego i gospodarczego rozwoju regionu.

Z pełną listą laureatów można zapoznać się na >>> stronie internetowej urzędu marszałkowskiego. 

dbp

fot. organizatorzy

 

Rodzaj artykułu