02 Września 2024

Aktualności

We wrześniu pracę oficjalnie rozpoczęły nowe władze uczelni oraz dziekani wszystkich wydziałów. W poniedziałek 2 września prof. Jerzy Przyborowski, rektor UWM, ogłosił skład kolegium rektorskiego oraz dziekańskiego na lata 2024-2028.

Przypomnijmy, że 21 marca na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim w Olsztynie odbyły się wybory rektorskie. Przeważającą liczbą głosów, prof. Jerzy Przyborowski, dotychczasowy rektor UWM, został wybrany na drugą kadencję. 2 września rektor oficjalnie przedstawił mianowanych prorektorów oraz dziekanów. Zanim to jednak uczynił podziękował prorektorom, dziekanom, kanclerzowi, wicekanclerz, kwestor oraz dyrektorowi gabinetu za współpracę w kadencji 2020-2024.

– Zaczynamy kadencję 2024-2028. W związku z tym zaprosiłem państwa tutaj, aby podziękować wszystkim tym, z którymi mogłem współpracować dla dobra naszej Alma Mater. Nastąpiły pewne zmiany. One są już w tej chwili opublikowane w biuletynie informacji publicznej. Zmniejszyła się liczba prorektorów z sześciu do pięciu. Oprócz tego mamy trzech nowych prorektorów, w tym dwie kobiety – podkreśla prof. Jerzy Przyborowski.

Na stanowisku prorektora ds. kształcenia pozostał dr hab. Paweł Wysocki, prof. UWM. Do zmiany nie doszło również na stanowisku prorektora ds. studenckich. Funkcję tę pełnić nadal będzie dr hab. Sławomir Przybyliński, prof. UWM. Z kolegium rektorskim rozstał się natomiast dr hab. Mirosław Gornowicz, prof. UWM, dotychczasowy prorektor ds. rozwoju i polityki finansowej. Nowym prorektorem ds. polityki kadrowej i finansowej została dr hab. Mariola Grzybowska-Brzezińska, prof. UWM. Z kolei prof. Jakub Sawicki, nowy prorektor ds. nauki i współpracy międzynarodowej, zastąpił prof. Jerzego Jaroszewskiego, który pełnił funkcję prorektora ds. polityki naukowej i badań. Do zmiany doszło również na stanowisku prorektora ds. Collegium Medicum. Prof. Sergiusza Nawrockiego zastąpiła dr hab. n. med. Magdalena Krajewska-Włodarczyk. Jednocześnie rektor zlikwidował powołane cztery lata wcześniej stanowisko prorektora ds. umiędzynarodowienia uczelni, które sprawował prof. Paweł Wielgosz.

W trakcie poniedziałkowego spotkania rektor wręczył również akty nominacyjne nowym dziekanom.

– Tu również nastąpiły pewne zmiany. Trzy osoby odchodzą na emeryturę i w związku z tym prof. Benedykta Błońskiego, dziekana Wydziału Sztuki, zastąpił prof. Jan Połowianiuk, Na Wydziale Nauk Technicznych funkcję prof. Adama Lipińskiego przejął prof. Sławomir Wierzbicki, a dotychczasową dziekan Wydziału Nauki o Żywności prof. Małgorzatę Darewicz zastąpiła prof. Justyna Żulewska. Zmiana nastąpiła także na Wydziale Prawa i Administracji – stanowisko prof. Jarosława Dobkowskiego przejęła prof. Krystyna Szczechowicz. W związku z tym, że dotychczasowa dziekan Wydziału Nauk Ekonomicznych została powołana na funkcję prorektora, wydziałem tym w nowej kadencji pokieruje prof. Krzysztof Krukowski – wymienia rektor.

Za miesiąc inauguracja roku akademickiego, a przed nowymi władzami stoją nie lada wyzwania. Jednym z priorytetów uczelni jest racjonalizacja wydatków i szukanie dodatkowych możliwości oszczędzania.

– Trzeba pamiętać o tym, że subwencja w bardzo dużej, a właściwie przeważającej części jest uzależniona od liczby studentów. Obserwując dane statystyczne, pokazujące liczbę osób, które mają przystępować w kolejnych latach do matur, widzimy wyraźnie, że ich liczba spada. Musimy zatem umiędzynarodowić kształcenie, aby przyciągnąć młodych ludzi z zagranicy. Drugi element to oczywiście tworzenie przyjaznych warunków dla naszych badaczy. O tych pomysłach będziemy mówić niebawem. To wszystko ma sprzyjać dobremu wynikowi ewaluacji, efektywności naukowej, ponieważ to również decyduje o finansach uczelni – podkreśla rektor i dodaje, że uczelnia cały czas wychodzi także naprzeciw potrzebom studentów i zachęca ich do kontynuowania nauki na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim oraz podtrzymywania więzi z uczelnią. – Poważnie myślimy także o wprowadzaniu nowych rozwiązań, nowych technologii w procesie kształcenia. To już się w zasadzie dzieje, bo mamy to zapisane w naszej strategii rozwoju do 2030 roku. Pewne korekty pewnie będziemy wprowadzać, bo jednak wszystko się zmienia.

syla, fot. Janusz Pająk

SKŁAD KOLEGIUM REKTORSKIEGO W KADENCJI 2024-2028:

dr hab. Jerzy Przyborowski, prof. UWM – rektor Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie

dr hab. Mariola Grzybowska-Brzezińska, prof. UWM – prorektor ds. polityki kadrowej i finansowej

dr hab. Sławomir Przybyliński, prof. UWM – prorektor ds. studenckich

prof. dr hab. Jakub Sawicki – prorektor ds. nauki i współpracy międzynarodowej

dr hab. n. med. Magdalena Krajewska-Włodarczyk, prof. UWM – prorektor ds. Collegium Medicum

dr hab. Paweł Wysocki, prof. UWM – prorektor ds. kształcenia

W KADENCJI 2024-2028 FUNKCJE DZIEKANÓW PEŁNIĆ BĘDĄ:

prof. dr hab. Iwona Bogacka (Wydział Biologii i Biotechnologii)

prof. dr hab. Urszula Czarnik (Wydział Bioinżynierii Zwierząt)

prof. dr hab. Adam Doliwa (Wydział Matematyki i Informatyki)