23 Maja 2023

Aktualności


Trzecie miejsce zajęli studenci z Collegium Medicum Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w tegorocznych Mistrzostwach Polski w Szyciu Chirurgicznym Studentów Medycyny. Mistrzowie Polski z 2019 r. utrzymali wysoki poziom.

Mistrzostwa odbywały się w Zielonej Górze w dniach 19-20 maja. Wzięło w nich udział 10 czteroosobowych studenckich zespołów z siedmiu polskich uczelni medycznych: w Poznaniu, Wrocławiu, Bydgoszczy, Szczecinie, Katowicach i Olsztynie. Gospodarzy, czyli Collegium Medicum Uniwersytetu Zielonogórskiego, reprezentowały trzy zespoły.

Mistrzostwa zostały podzielone na dwie części. W pierwszej – teoretycznej – studenci przygotowywali się do zawodów pod względem merytorycznym. Część druga była już praktyczna. Materiałem operacyjnym przyszłych chirurgów były świńskie jelita, nóżki i brzuszki z przygotowanymi do szycia ranami. Studenci mieli do wykonania sześć zadań. W pięciu musieli się wykazać różnymi technikami szycia, a szóste polegało na opracowaniu rany specjalnej. Była ona następstwem hipotetycznego wypadku pięcioletniego dziecka, które na placu zabaw doznało złamania otwartego, a rana była bardzo zabrudzona. Studenci mieli za zadanie opatrzyć ją, mając do dyspozycji wyłącznie apteczkę przypadkowego przechodnia, i bezpiecznie dostarczyć dziecko do szpitala. Haczyk w tym zadaniu polegał na tym, że nie wolno było oczyścić rany, a tylko założyć opatrunek.

Na wykonanie wszystkich zadań zespoły miały 1,5 godziny. Organizatorzy podkreślają, że celem mistrzostw jest podnoszenie wiedzy na temat technik szycia chirurgicznego oraz integracja środowiska studenckiego z całego kraju.

Collegium Medicum UWM reprezentowali: Amelia Kędziora (II rok), Dominika Mysiorska (IV rok), Kinga Haduch (IV rok). Kapitanem tej ekipy był Kacper Klonowski, student VI roku medycyny. Jako mający największe doświadczenie w szyciu kierował przygotowaniami do konkursu i sam też wziął w nim udział.

Bardzo się cieszymy z tego sukcesu. Rywalizacja była zawzięta, a poziom niezwykle wyrównany. Do I miejsca zabrakło tylko trzech punktów. Do mistrzostw przygotowywaliśmy się bardzo starannie. Wszyscy byli silnie zdeterminowani i nasza praca się opłaciła – nie kryje radości kapitan drużyny z UWM.

Mistrzostwo Polski wywalczyli studenci Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu Na II miejscu uplasował się zespół Studenckiego Koła Naukowego Neurochirurgii Collegium Medicum Uniwersytetu Zielonogórskiego. W tym roku mistrzostwa wróciły po pandemicznej przerwie. Po raz pierwszy odbyły się w 2017 r. Ich organizatorami są: Collegium Medicum Uniwersytetu Zielonogórskiego i Uniwersytet Medyczny w Poznaniu. Integralną częścią imprezy było Ogólnopolskie Forum Kół Naukowych. Na poprzednich zawodach w 2019 r. tytuł mistrzowski wywalczyła drużyna z UWM.

O innej ważnej studenckiej inicjatywie - konferencji  chirurgii dziecięcej - także można przeczytać na >>> stronie internetowej UWM

opr. lek, Fot. Jan Okliński

Rodzaj artykułu