18 Maja 2023

Aktualności

„Scalpellum” to jedyna w Polsce studencka naukowa konferencja poświęcona chirurgii dziecięcej. O randze wydarzenia organizowanego w Collegium Medicum UWM świadczy udział m.in. krajowego konsultanta chirurgii dziecięcej. Na zaproszenie studentów Wydziału Lekarskiego odpowiedziało także kilkoro innych uznanych ekspertów.

Konferencja „Scalpellum” odbyła się w dniach 13-14 maja w Zakładzie Dydaktyki i Symulacji Medycznej Collegium Medicum z Centrum Symulacji Medycznej. Miała zasięg ogólnopolski. Przyjechali na nią studenci z 14 polskich uczelni medycznych, razem ok. 90 osób. Oprócz nich jednak zjawiły się na niej najważniejsze osobistości polskiej chirurgii dziecięcej m.in.: prof. Janusz Bohdziewicz - krajowy konsultant chirurgii dziecięcej, prof. Paweł Nachulewicz – przewodniczący Towarzystwa Chirurgii Dziecięcej, prof. Dariusz Petkowski – nauczyciel akademicki ze Szkoły Chirurgii Dziecięcej IRCA we Francji oraz inne sławy tej specjalności.

– Zaprosiliśmy ich, a oni chętnie się zgodzili wziąć udział w naszej konferencji. Dlaczego? Dlatego, że – jak nam powiedzieli – cieszą się z zaangażowania studentów i chęci doszkolenia się – tłumaczy Paulina Gisman, organizatorka konferencji.

I nie jest to czcza autoreklama, lecz fakt. W dyżurce lekarzy na Oddziale Chirurgii Dziecięcej szpitala dziecięcego w Olsztynie wiszą karteczki z numerami telefonów studentów i adnotacjami: „Dzwonić o każdej porze”. I studenci o każdej porze nocy zrywają się z łóżek, aby wziąć udział w ciekawej operacji.

Konferencję studenci zaczęli organizować już w październiku minionego roku. Jej pierwszy dzień był poświęcony na wystąpienia – prezentację referatów, prac oryginalnych i sesję plakatową.

- Studenci przygotowali się do nich bardzo starannie. Zebrali bogatą literaturę, odnaleźli interesujące przypadki i historie chorób. Ich wystąpienia były bardzo ciekawe i na bardzo wysokim poziomie – chwali uczestników dr Maciej Puliński, opiekun Studenckiego Koła Chirurgii Dziecięcej przy Klinicznym Oddziale Chirurgii i Urologii Dziecięcej z Ośrodkiem Leczenia Zmian Naczyniowych WSSD w Olsztynie, które zorganizowało konferencję.

W drugim dniu odbyły się warsztaty: szycia chirurgicznego, wykonywania USG, leczenia ran i bandażowania. Prowadzili je specjaliści z UWM: prof. Jadwiga Snarska – dyrektorka Szkoły Zdrowia Publicznego, dr Paweł Jastrzębski – kierownik Katedry Ratownictwa Medycznego oraz lek. Katarzyna Szymak.

lek

Na zdj. organizatorzy konferencji "Scalpellum" Fot. archiwum konferencji

W konkursie zwyciężyli:

SESJA OPISY PRZYPADKÓW

1. Wiktoria Smyła – Transplantacja płuc u najmłodszego pacjenta w Polsce;

2. Marcin Sawczuk – Przypadek 15-letniego pacjenta z rozpoznaniem rozległej malformacji limfatycznej śródpiersia;

3. Iwona Anderko – Niestandardowy przebieg rozpoznania olbrzymiego guza nerki u siedemnastoletniego chłopca.

SESJA PLAKATOWA

1. Martyna Maziarska – Spektakularny sukces w krótkim czasie – wykorzystanie matrycy skóry właściwej jako opcji leczenia odleżyn;

2. Damian Korzeniowski – Nietypowe ciało obce w odbycie;

3. Katarzyna Hajduk – Spójrz sercu w oczy i podaj mu rękę. Komplikacje sercowo-naczyniowe prowadzące do TAVI u pacjenta z zespołem Marfana.

SESJA PRAC ORYGINALNYCH

1. Robert Marguła – Rekonstrukcje mikronaczyniowymi płatami wolnymi u dzieci i młodych dorosłych - efekty, wskaźnik powodzenia i powikłania;

2. Damian Korzeniowski – Perforacje żołądka u noworodków;

3. Emilia Szymborska – Niepowodzenia w laparoskopowym leczeniu pylorostenozy.

SESJA OPISY PRZYPADKÓW

1. Sylwia Boczek – Ile serc może bić w jednym człowieku?

2. Wiktoria Gula – Wykorzystywanie matrycy Integra w oparzeniach III stopnia;

3. Hubert Walasiak – Historia jednej bateryjki.