18 Maja 2023
Aktualności
Konferencja „Scalpellum” odbyła się w dniach 13-14 maja w Zakładzie Dydaktyki i Symulacji Medycznej Collegium Medicum z Centrum Symulacji Medycznej. Miała zasięg ogólnopolski. Przyjechali na nią studenci z 14 polskich uczelni medycznych, razem ok. 90 osób. Oprócz nich jednak zjawiły się na niej najważniejsze osobistości polskiej chirurgii dziecięcej m.in.: prof. Janusz Bohdziewicz - krajowy konsultant chirurgii dziecięcej, prof. Paweł Nachulewicz – przewodniczący Towarzystwa Chirurgii Dziecięcej, prof. Dariusz Petkowski – nauczyciel akademicki ze Szkoły Chirurgii Dziecięcej IRCA we Francji oraz inne sławy tej specjalności.
– Zaprosiliśmy ich, a oni chętnie się zgodzili wziąć udział w naszej konferencji. Dlaczego? Dlatego, że – jak nam powiedzieli – cieszą się z zaangażowania studentów i chęci doszkolenia się – tłumaczy Paulina Gisman, organizatorka konferencji.
I nie jest to czcza autoreklama, lecz fakt. W dyżurce lekarzy na Oddziale Chirurgii Dziecięcej szpitala dziecięcego w Olsztynie wiszą karteczki z numerami telefonów studentów i adnotacjami: „Dzwonić o każdej porze”. I studenci o każdej porze nocy zrywają się z łóżek, aby wziąć udział w ciekawej operacji.
Konferencję studenci zaczęli organizować już w październiku minionego roku. Jej pierwszy dzień był poświęcony na wystąpienia – prezentację referatów, prac oryginalnych i sesję plakatową.
- Studenci przygotowali się do nich bardzo starannie. Zebrali bogatą literaturę, odnaleźli interesujące przypadki i historie chorób. Ich wystąpienia były bardzo ciekawe i na bardzo wysokim poziomie – chwali uczestników dr Maciej Puliński, opiekun Studenckiego Koła Chirurgii Dziecięcej przy Klinicznym Oddziale Chirurgii i Urologii Dziecięcej z Ośrodkiem Leczenia Zmian Naczyniowych WSSD w Olsztynie, które zorganizowało konferencję.
W drugim dniu odbyły się warsztaty: szycia chirurgicznego, wykonywania USG, leczenia ran i bandażowania. Prowadzili je specjaliści z UWM: prof. Jadwiga Snarska – dyrektorka Szkoły Zdrowia Publicznego, dr Paweł Jastrzębski – kierownik Katedry Ratownictwa Medycznego oraz lek. Katarzyna Szymak.
lek
Na zdj. organizatorzy konferencji "Scalpellum" Fot. archiwum konferencji
W konkursie zwyciężyli:
SESJA OPISY PRZYPADKÓW
1. Wiktoria Smyła – Transplantacja płuc u najmłodszego pacjenta w Polsce;
2. Marcin Sawczuk – Przypadek 15-letniego pacjenta z rozpoznaniem rozległej malformacji limfatycznej śródpiersia;
3. Iwona Anderko – Niestandardowy przebieg rozpoznania olbrzymiego guza nerki u siedemnastoletniego chłopca.
SESJA PLAKATOWA
1. Martyna Maziarska – Spektakularny sukces w krótkim czasie – wykorzystanie matrycy skóry właściwej jako opcji leczenia odleżyn;
2. Damian Korzeniowski – Nietypowe ciało obce w odbycie;
3. Katarzyna Hajduk – Spójrz sercu w oczy i podaj mu rękę. Komplikacje sercowo-naczyniowe prowadzące do TAVI u pacjenta z zespołem Marfana.
SESJA PRAC ORYGINALNYCH
1. Robert Marguła – Rekonstrukcje mikronaczyniowymi płatami wolnymi u dzieci i młodych dorosłych - efekty, wskaźnik powodzenia i powikłania;
2. Damian Korzeniowski – Perforacje żołądka u noworodków;
3. Emilia Szymborska – Niepowodzenia w laparoskopowym leczeniu pylorostenozy.
SESJA OPISY PRZYPADKÓW
1. Sylwia Boczek – Ile serc może bić w jednym człowieku?
2. Wiktoria Gula – Wykorzystywanie matrycy Integra w oparzeniach III stopnia;
3. Hubert Walasiak – Historia jednej bateryjki.