24 Września 2024

Aktualności

Powódź, która dotknęła Polskę, pozbawiła tysiące osób nie tylko poczucia bezpieczeństwa, ale i dobytku. Mieszkańcy zalewanych miejscowości musieli opuścić swoje domy, często - bez bagaży, bez zapasów jedzenia. Wszyscy, którzy chcą pomóc osobom poszkodowanym przez żywioł, mogą się włączyć do akcji charytatywnej. Na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim w Olsztynie trwać będzie zbiórka najpotrzebniejszych produktów.

Uniwersytet Warmińsko-Mazurski połączył siły z Bankiem Żywności w Olsztynie, aby zorganizować pomoc dla osób i zwierząt poszkodowanych skutkami powodzi. W podziemiach Biblioteki Uniwersyteckiej przygotowany został magazyn, w którym gromadzone będą produkty pierwszej potrzeby.

Razem można więcej

Nie zakładaliśmy oddzielnych zbiórek, tylko przyłączyliśmy się do organizacji, która świetnie to robi – tłumaczy Marta Wangin, dyrektorka uniwersyteckiego Centrum Współpracy z Otoczeniem Społeczno-Gospodarczym, które będzie koordynowało akcję pomocową na UWM. – Korzystamy z know-how Banku Żywności w Olsztynie, a tym, w czym możemy jako Uniwersytet ze swoimi zasobami pomóc, jest utworzenie magazynu i przyjmowanie przedmiotów najbardziej potrzebnych w tym momencie osobom i zwierzętom poszkodowanym w wyniku powodzi.

Jak dodaje dyrektorka CWO, wolontariusze będą przyjmować przedmioty w dni robocze, a zbiórka potrwa do odwołania.

Zobaczymy, jakie będą potrzeby, jakie będą też nasze zasoby – zaznacza Marta Wangin. – Bardzo, bardzo proszę o zgłaszanie się wololontariuszy i wololontariuszek do pomocy w magazynie. Kto tylko ma siłę, serce i chęć, to zapraszam do zgłaszania się przez >>> formularz. Wolontariuszami powinny być osoby sprawne fizycznie, w miarę silne, żeby zebrane przedmioty sortować, układać, składać na palety, foliować i przygotowywać do transportu. Mile widziane będą też osoby gotowe organizacyjnie wesprzeć pracę wolontariatu.

AKTUALIZACJA:

Wraz ze startem zbiórki do uniwersyteckiego magazynu zlokalizowanego w Bibliotece Uniwersyteckiej zaczęły trafiać żywność, napoje, środki czystości i inne przedmioty.

Pierwsze dary dla powodzian trafiły już do magazynu UWM
Do magazynu UWM trafiły pierwsze dary

W jaki sposób można pomóc?

Po pierwsze, organizatorzy zbiórki zapraszają do współpracy wolontariuszy. Pilnie potrzebna jest pomoc w uniwersyteckim magazynie. Produkty będą przyjmowane od poniedziałku 23 września 2024 roku (do odwołania) w godz. 12-18. Gotowość do wsparcia można zgłosić za pomocą >>> formularza.

Po drugie, można kupić i dostarczyć do magazynu (Biblioteka Uniwersytecka, parking od ul. Dybowskiego) produkty, które są potrzebne na terenach powodziowych. Na ten moment są to przede wszystkim:

1. Narzędzia, sprzęt i materiały do sprzątania
  2. Środki czystości
  3. Rękawice ochronne, kalosze (nowe)
  4. Osuszacze
  5. Karma dla zwierząt (oryginalnie zamknięta)
  6. Żywność z długim terminem przydatności: dania gotowe (np. słoiki, konserwy)
  7. Dania dla dzieci: słoiczki, musy, kaszki
  8. Artykuły szkolne (nowe)
  9. Pościele, ręczniki (nowe)
  10. Baterie, latarki (czołówki),
  11. Powerbanki,
  12. Woda butelkowana

Uwaga! Ze względów bezpieczeństwa, higienicznych i organizacyjnych koordynatorzy zbiórki nie mogą przyjmować przedmiotów spoza listy, zniszczonych lub używanych.

Przypomnijmy, że mieszkańcy Olsztyna niemal od samego początku powodzi wspierają osoby poszkodowane. Bank Żywności prowadzi zbiórkę darów w magazynach przy ul. Gietkowskiej 9 E w Olsztynie (czynny w godzinach:  12:00 – 18:00) oraz w Wadągu (Wadąg 13 A – otwarty od 7:00 do 15:00). Produkty można dostarczać także do budynków Urzędu Miasta Olsztyna.

Osoby, które chcą wesprzeć finansowo zbiórkę, mogą dokonać wpłaty bezpośrednio na konto Banku Żywności: BPS 06 1930 1611 2400 0400 4551 0005 (z dopiskiem „Powódź” w tytule przelewu). W piątek (20 września) przed południem przedstawiciele banku informowali, że darczyńcy przekazali już na konto zbiórki 100 tys. zł. Potrzeby są jednak ogromne, dlatego każda wpłata będzie niezwykle cenna.

red.

Powódź w Kłodzku