30 Marca 2024

Aktualności


Rektor UWM ogłosił nabór wniosków do nagród za działalność społeczną na rzecz uczelni oraz za osiągnięcia sportowe studentów i doktorantów UWM. To sposób, żeby docenić osoby, które nie poprzestają na zdobywaniu wiedzy, ale działają także na rzecz społeczności akademickiej lub swoimi sukcesami sportowymi dostarczają jej wielu powodów do dumy.

Nagrody dla aktywnych studentów to pomysł prof. Jerzego Przyborowskiego, rektora UWM. Wręczając dyplomy pierwszym laureatom tego konkursu, tłumaczył, że widzi w tym sposób na docenienie tych, którzy swoją postawą i zaangażowaniem pozytywnie wpływają na wizerunek uczelni, a którzy nie zawsze są za to nagradzani w inny sposób. Stypendia dla najlepszych studentów trafiają przecież tylko do 10 proc. studiujących i wymagają świetnych wyników w nauce.

Nagrodzić tych, którzy dają z siebie więcej

Nagrody za działalność społeczną mogą zostać przyznane np. za pracę na rzecz rozwoju i popularyzacji UWM, propagowanie aktywnego uczestnictwa w życiu uczelni, osiągnięcia i postawy promujące Uniwersytet, aktywność twórczą czy organizacyjną. W przypadku nagród dla sportowców osiągnięcia, które są brane pod uwagę, to m.in. wyniki uzyskane we współzawodnictwie na poziomie co najmniej krajowym w sportach olimpijskich, paraolimpijskich oraz sportach objętych punktacją Akademickich Mistrzostw Polski.

Idea nagrody wzięła się z potrzeby docenienia studentów nie tylko przez stypendia naukowe za najwyższą średnią ocen.

– Pula nagród to w tym roku wynosi 250 tysięcy złotych. W zeszłym roku było znaczne zainteresowanie konkursem, mam nadzieję, że w tym roku będzie takie samo, a może nawet większe – mówił Radiu UWM FM prof. Sławomir Przybyliński, prorektor ds. studenckich.

>>> Rozmowa z prof. Sławomirem Przybylińskim na temat nagród za działalność społeczną na rzecz uczelni oraz za osiągnięcia sportowe studentów i doktorantów UWM

 

Pierwsi laureaci konkursu zaznaczali, że radość sprawiła im nie tylko sama nagroda pieniężna, ale także świadomość, że ich zaangażowanie jest zauważane.

To motywacja do dalszych działań – przyznał Fabian Miszewski, który odebrał nagrodę za działalność społeczną i dał się poznać m.in. jako bardzo aktywny członek koła naukowego i Rady Uczelnianej Samorządu Studenckiego.

Oliwia Cwalińska, wyróżniona nagrodą za sportowe sukcesy odnoszone wspólnie z pierwoszligowym klubem futsalowym AZS UWM High Heels Olsztyna mówiła z kolei: – To wyróżnienie jest dowodem, że jesteśmy doceniane za to, że robimy coś w imieniu UWM.

Jak otrzymać nagrodę?

Nagrody są jednorazowe i przyznawane są na wniosek studenta lub doktoranta. Dokumenty za osiągnięcia w roku 2022/2023 należy składać do 19 kwietnia 2024 roku w Kancelarii Głównej w budynku rektoratu. Ogłoszenie listy nagrodzonych nastąpi do 10 czerwca 2024 roku przez publikację na stronie internetowej Uniwersytetu.

Dodatkowe informacje o potrzebnych dokumentach i zasadach aplikacji znajdują się w komunikatach:

>>> Nagrody za działalność społeczną

>>> Nagrody za osiągnięcia sportowe

W 2023 roku o nagrodę za działalność społeczną za rok akademicki 2021/2022 ubiegało się 129 osób, a 33 osoby o nagrodę za osiągnięcia sportowe. Nagrodzonych zostało 26 społeczników zaangażowanych w życie uczelni i 28 osób osiągających dobre wyniki w dyscyplinach sportowych.

Rodzaj artykułu