02 Lutego 2024

Aktualności

Członkowie Rady Uczelni Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego wskazali dwoje kandydatów, którzy wezmą udział w wyborach rektora UWM na kadencję 2024-2028. Są nimi obecny rektor, dr hab. Jerzy Przyborowski, prof. UWM i prof. dr hab. n. med. Joanna Wojtkiewicz. Wpływ na listę kandydatów mają jeszcze senatorzy – do 1 lutego przysługuje im prawo zgłoszenia nazwiska osoby, która chciałaby się ubiegać o stanowisko rektora.

Prof. dr hab. Marek Chmaj, przewodniczący Rady Uczelni zrelacjonował przebieg ostatnich posiedzeń tego gremium, które poświęcone były wskazaniu kandydatów w wyborach rektorskich UWM. To statutowa kompetencja Rady.

– Do zeszłego piątku (26 stycznia – przyp. red.) mieliśmy tylko jedną kandydaturę – obecnego rektora, dr. hab. Jerzego Przyborowskiego, prof. UWM. W piątek Niezależny Związek Zawodowy Pracowników Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie PRAWDA, a właściwie jego przewodniczący, pokazał nam oświadczenie o kandydowaniu w wyborach przez panią Joannę Wojtkiewicz, panią profesor z Wydziału Lekarskiego – tłumaczył w rozmowie z Radiem UWM FM prof. dr hab. Marek Chmaj. – Zaprosiliśmy panią prof. dr hab. n. med. Joannę Wojtkiewicz na posiedzenie Rady Uczelni, które odbyło się dzisiaj (31 stycznia – przyp. red.). Dzisiaj też przewodniczący Niezależnego Związku Zawodowego Pracowników Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego PRAWDA poinformował nas, że wspiera jeszcze jedną kandydaturę – pana Jerzego Stanisława Gieleckiego, profesora z Wydziału Lekarskiego. Ostatecznie przewodniczący Andrzej Bronisław Adamowicz przekazał, że wskazują jedną kandydaturę, ale popierają wszystkie.

Jak zaznaczył prof. dr hab. Marek Chmaj, Rada Uczelni zdecydowała, że wskaże nazwiska dwóch osób, które będą mogły ubiegać się o stanowisko rektora.

– W głosowaniu tajnym wybraliśmy na kandydatów pana dr. hab. Jerzego Przyborowskiego, prof. UWM, który uzyskał najwięcej głosów, i panią prof. dr hab. n. med. Joannę Wojtkiewicz. Kandydatura pana prof. dr. hab. n. med. Jerzego Stanisława Gieleckiego nie uzyskała poparcia żadnego z członków Rady Uczelni – poinformował przewodniczący Rady.

Wybory rektorskie odbędą się 21 marca. Na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim trwają wybory elektorów, którzy zdecydują, kto stanie na czele Uczelni w latach 2024-2028.

Więcej informacji o wyborach oraz szczegółowy terminarz znajdują się na stronie internetowej Uniwersytetu.

AKTUALIZACJA:

Do 1 lutego Uczelniana Komisja Wyborcza czekała także na zgłoszenia kandydatów przez grono minimum 15 członków Senatu Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego (przy czym każdy z senatorów mógł zgłosić wyłącznie jednego kandydata). Senatorowie nie zdecydowali się przedstawić dodatkowych kandydatów.

Rozmowy z prof. dr. hab. Markiem Chmajem można posłuchać także w Radiu UWM FM.

W związku z wnioskiem o sprostowanie artykułu skierowaną przez pana Andrzeja Bronisława Adamowicza, szefa kampanii wyborczej w wypowiedzi prof. dr. hab. Marka Chmaja zostały doprecyzowane tytuły naukowe, pełne imię i nazwisko wnioskującego oraz pełna nazwa Niezależnego Związku Zawodowego Pracowników Uniwersytetu-Warmińsko Mazurskiego w Olsztynie PRAWDA.

Pan Andrzej Bonisław Adamowicz, szef kampanii wyborczej, odniósł się do wypowiedzi prof. dr. hab. Marka Chmaja i zdania dotyczącego poparcia wszystkich kandydatur. „Ostatecznie stwierdziłem, że popieramy wszystkie kandydatury tj. Panią Wojtkiewicz, Pana Gieleckiego, Pana Przyborowskiego i ewentualnie inne osoby, które mogą jeszcze się pojawić, ponieważ mają prawo do startowania w wyborach, na tym polega demokracja”

Pełna treść pisma