10 Czerwca 2024

Aktualności


W Ośrodku Jeździeckim UWM odbył się 9 czerwca „Memoriał doc. Stanisława Wadowskiego”, czyli Regionalne Zawody Jeździeckie w dyscyplinie skoków przez przeszkody. Wpisały się one także w jubileuszowe obchody 25-lecia UWM.

Regionalne Zawody Jeździeckie w dyscyplinie skoków przez przeszkody „Memoriał doc. Stanisława Wadowskiego” są najstarszymi zawodami rozgrywanymi na Warmii i Mazurach. Doc. Stanisław Wadowski był inicjatorem budowy Ośrodka Jeździeckiego UWM oraz inspiratorem wielu inicjatyw związanych z rozwojem hodowli koni i jeździectwa w regionie. Powołał Sekcję Jeździecką AZS Olsztyn, a następnie kierował nią do 1974 roku. W środowisku naukowym i praktyków hodowców uważany był za osobę z wielką pasją do koni.

Regionalne Zawody Jeździeckie Memoriał doc. Wadowskiego 2024

 

Memoriał doc. Wadowskiego odbywa się corocznie od 1980 roku. Mieliśmy jednak przerwę spowodowaną covidem – mówi dr hab. Ewa Jastrzębska, prof. UWM, kierowniczka Katedry Hodowli Koni i Jeździectwa UWM. Jak dodaje, zawody organizowane są na cześć pierwszego kierownika Zakładu Hodowli Koni i Jeździectwa (obecnie: Katedry Hodowli Koni i Jeździectwa). – Zawody są otwarte i organizowane w kilku konkurencjach. Część z nich wymaga od zawodników posiadania licencji Polskiego Związku Jeździeckiego. Organizujemy też konkursy towarzyskie, w których mogą wystartować wszyscy chętni.

W tegorocznych zawodach udział wzięło 21 zawodników i 24 konie. Przeszkody były ustawione – w zależności od klasy konkursu – na wysokości od 50 do 120 centymetrów.

Pogoda bardzo nam dopisała. Było miło, spokojnie i kameralnie. Towarzyszyli nam zaprzyjaźnieni z naszym ośrodkiem od lat profesjonalni sędziowie. Dodatkową atrakcją zawodów była zorganizowana dla najmłodszych gości przejażdżka na koniach z Ośrodka Jeździeckiego UWM. Szczególne uznanie należy się naszym studentom z Wydziału Bioinżynierii Zwierząt z kierunku zootechnika. Asystując nam przy zawodach, sprawdzili się na medal i to złoty! – zaznacza dr inż. Magdalena Łuczyńska z Katedry Hodowli Koni i Jeździectwa.

Regionalne Zawody Jeździeckie odbywają się pod honorowym patronatem prof. Jerzego Przyborowskiego, rektora UWM. Konkurs N, czyli Memoriał doc. Wadowskiego, jest właśnie o Puchar Rektora UWM. Z kolei konkurs klasy P – o Puchar Pani Dziekan Wydziału Bioinżynierii Zwierząt prof. Urszuli Czarnik.  Ponadto każdy z konkursów ma swoją pulę nagród.

Część nagród ufundowała Fundacja „ŻAK” UWM w postaci bonów upominkowych do sklepu jeździeckiego. Puchary zasponsorowali: rektor UWM, dziekan WBZ oraz Warmińsko-Mazurski Związek Hodowców Koni oraz wspomniana Fundacja „ŻAK”. Dodatkowo Decathlon ufundował nagrody w postaci voucherów do zrealizowania w swoim sklepie dla miejsc I– IV w klasach miniLL , LL i L, a także czapraki i smakołyki dla koni zawodników, którzy zajęli I miejsca w Klasach L, P i N – dodaje dr inż. Magdalena Łuczyńska.

Regionalne Zawody Jeździeckie Memoriał doc. Wadowskiego 2024

 

Zwycięzcy Regionalnych Zawodów Jeździeckich w dyscyplinie skoków przez przeszkody „Memoriał doc. Wadowskiego” w poszczególnych konkursach:

W Klasie mini LL (z trafieniem w normę czasu – towarzyski)

I miejsce Anna Sielawa na koniu HUSARZ
II miejsce Nina Kozakiewicz na koniu NEKTANA
III miejsce Gabriela Jastrzębska na koniu K.GINGER
IV miejsce Dorota Kostyła na koniu SZACHRAJ

W Klasie LL (z trafieniem w normę czasu – towarzyski)

I miejsce Magdalena Korybska na koniu DANSE R
II miejsce Julia Krocz na koniu WAIANA
III miejsce Zuzanna Weres na koniu GLORIA II
IV miejsce Klaudia Mówińska na koniu KA SEMILLY M

W Klasie L

I miejsce Karina Popis na koniu READY TO FLY
II miejsce Oliwia Kuchta na koniu DE NIRO
III miejsce Oliwia Kuchta na koniu HELIADAS
IV miejsce Krzysztof Skura na koniu JAMINA

W klasie P (dwufazowy o puchar Pani Dziekan Wydziału Bioinżynierii Zwierząt UWM prof. dr hab. Urszuli Czarnik)

I miejsce Wiktoria Wąsowicz na koniu FIGARO-G
II miejsce Robert Musiał na koniu DE FUTORE Z
III miejsce Oliwia Kuchta na koniu DE NIRO
IV miejsce Krzysztof Skura na koniu COCO

W klasie N (zwykły Memoriał doc. Wadowskiego o puchar JM Rektora UWM w Olsztynie dr. hab. Jerzego Przyborowskiego, prof. UWM)

I miejsce Robert Musiał na koniu ARTEK
II miejsce Robert Musiał na koniu DE FUTORE Z
III miejsce Krzysztof Skura na koniu COCO

Puchar dla Najlepszego Konia Trakeńskiego Zawodów ufundowany przez Andrzeja Grada, prezesa Związku Trakeńskiego w Polsce otrzymał koń De Niro pod Oliwią Kuchtą.

Z kolei koń Neapol pod Julią Szewczak zdobył Puchar dla Najlepszego Konia Zawodów Wyhodowanego na terenie Warmińsko-Mazurskiego Związku Hodowców Koni.

Memoriał Docenta Stanisława Wadowskiego organizują Katedra Hodowli Koni i Jeździectwa Wydziału Bioinżynierii Zwierząt UWM oraz Klub Sportowy AZS UWM.

syla,

fot. Aleksandra Pawłowska

 

Regionalne Zawody Jeździeckie Memoriał doc. Wadowskiego 2024

 

Rodzaj artykułu