20 Lutego 2023

Wydarzenia

Przed Tobą drugi semestr roku akademickiego 2022/2023 na UWM. Rozpocznij go z najlepszą energią i pozytywnymi myślami. W końcu już powoli, między drobnymi opadami śniegu, zaczynają przenikać do nas oznaki wiosny, która pracownikom i studentom, przynosi nowe siły. Już teraz zobacz, jakie wydarzenia czekają na Ciebie w kolejnych tygodniach na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim w Olsztynie.

Nowa przyjaźń dla każdego

Zaczynamy na spokojnie, ale jakże przyjemnie. Już w pierwszym tygodniu nauki w drugim semestrze będzie okazja do poznania nowych ludzi. „Speed Friending”, który odbędzie się już w czwartek 23 lutego w godz. 18:00-20:00, to ciekawy sposób na otwarcie się przed innymi. Losowe grupy i pytania zachęcą do rozmowy tych, którym trudno na co dzień wyjść ze swojej komunikacyjnej strefy komfortu. Weź znajomych i pozwól sobie na odrobinę otwartości. Wydarzenie skierowane jest zarówno do studentów, jak i pracowników UWM.

Zmieniaj studencką przestrzeń

W Twoje ręce oddajemy możliwość wprowadzania zmian do uniwersyteckiej przestrzeni. Do pierwszej edycji Otwartego Budżetu Akademickiego wpłynęło 17 projektów, na które (po weryfikacji przez komisję konkursową) będziesz mógł głosować w dniach 3-10 marca. Na realizację pomysłów studentów i pracowników, Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie, przeznaczył 500 tysięcy złotych. Już teraz możesz myśleć o kolejnej edycji OBA i w przyszłym roku zgłosić również swoją propozycję.

Spotkajmy się w Kortowie

Ostatniego dnia marca otwieramy drzwi Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie dla tegorocznych maturzystów, ich rodzin i przyjaciół. Dzień Otwarty UWM, pod hasłem „Spotkajmy się w Kortowie”, odbędzie się w nowoczesnych wnętrzach Biblioteki Uniwersyteckiej, gdzie wszystkie wydziały UWM przedstawią swoją ofertę dydaktyczną, a koła naukowe, grupy artystyczne i sportowe zaprezentują możliwości rozwoju zainteresowań i pasji. Jeśli tego dnia spotkasz w Kortowie młodego człowieka, koniecznie uśmiechnij się do niego, wesprzyj dobrym słowem i odpowiedz na wszystkie pytania, bo na pewno ma ich wiele.

Sportowe emocje

Już w kwietniu, rozgrywki w pierwszej lidze futbolu amerykańskiego, rozpocznie nasza drużyna AZS UWM Olsztyn Lakers. Zawodnicy szykują dla nas wiele emocji, w końcu po to gra się w najwyższej klasie rozgrywkowej, aby z całych sił walczyć o zwycięstwo. Dla studentów i pracowników UWM to gwarancja niezapomnianych chwil i wspaniałych przeżyć związanych z kibicowaniem. Jeśli jeszcze nie pokochałeś tego sportu, koniecznie przyjdź na jeden z meczy. Poczuj klimat, jaki panuje na trybunach i przede wszystkim wesprzyj swoim głosem i sercem naszych nieustraszonych chłopaków.

Kolorowo na ludowo

W kwietniu wybierz się na muzyczno-taneczny spektakl, który tętni ludową historią naszego kraju. Mowa o Koncercie Wiosennym Zespołu Pieśni i Tańca KORTOWO. Na to piękne wydarzenie ściągają ludzie z całego województwa, którzy co roku, po brzegi wypełniają widownię. Koncert to wieloskładnikowa uczta złożona z regionalnych tańców, śpiewów, muzyki i strojów, przygotowana przez członków zespołu, którego tradycja sięga 50. lat XX wieku.

W mieście rządzą studenci

W dniach 24-27 maja władze Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie idą na przymusowy urlop, a w miasteczku akademickim rządy przyjmują studenci. W tych dniach Kortowo staje się festiwalową przestrzenią otwartą na pozytywnych ludzi. W planie tegorocznej Kortowiady są między innymi: parada wydziałów, zawody z przymrużeniem oka, spotkania z artystami, silent party i oczywiście koncerty. Wśród wykonawców, którzy tworzą tegoroczny lineup są między innymi: Oki, Michał Szczygieł, Bryska, Gibbs, Pezet, Igo, Błażej Król, Kult oraz Sarius. Co wtorek na profilu UWM na portalu Facebook ogłaszamy kolejnych muzyków. Obserwuj nas, jeśli chcesz trzymać rękę na pulsie. Tegoroczna Kortowiada przybierze prawdziwie kosmiczny klimat. W końcu rok 2023 przejmuje Mikołaj Kopernik.

Kopernik studiowałby w Olsztynie

Rok 2023 upływa pod znakiem znanego na całym świecie astronoma Mikołaja Kopernika. Warto wiedzieć, że na Warmii spędził ponad 40 lat swojego życia. Z okazji 550. rocznicy jego urodzin Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie, Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu oraz Uniwersytet Jagielloński w Krakowie przygotowali szereg wydarzeń, międzynarodowych konferencji i lokalnych konkursów. O wszystkich inicjatywach przeczytasz na stronie www.rokkopernika.uwm.edu.pl. W Kortowie, na ścianie Domu Studenckiego nr 2, pojawił się mural dedykowany Mikołajowi Kopernikowi, którego autorką jest absolwentka Wydziału Sztuk Pięknych UWM, Małgorzata Śpiewak. Spacerując po miasteczku akademickim zrób zdjęcie przy muralu i wrzuć do sieci. Niech w świat niesie się wieść, że Kopernik na stałe rozgościł się w Kortowie.

Uniwersyteckie świętowanie

Ostatni dzień maja to święto Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie. Odbędzie się wówczas uroczyste posiedzenie Senatu UWM. Wtedy też władze naszej uczelni uhonorują tytułem doctora honoris causa prof. Marię Siemionow. To wyjątkowa osobowość i naukowczyni, która jako pierwsza na świecie wykonała przeszczep twarzy. Wierzymy, że to wydarzenie zainspiruje Cię do poszukiwania własnej naukowej i pracowniczej drogi, stawiania przed sobą coraz wyższej poprzeczki i czerpania radości z dążenia do obranego celu.

Innowacyjne podejście do nauki

Na deser drugiego semestru zostaje nam Kortosfera. Otwarcie Centrum Popularyzacji Nauki i Innowacji Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie przewidziane jest na drugą połowę roku. To miejsce, które ma przekonać uczniów i wszystkich odwiedzających, że nauka przez zabawę przynosi ogromne korzyści, a każda odskocznia od klasycznej edukacji inspiruje i zaszczepia w ludziach miłość do nauki.

Jeśli chcesz być na bieżąco z wydarzeniami, które odbywają się na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim w Olsztynie, koniecznie zaglądaj na stronę z aktualnymi informacjami.