„Tribute to Sergei Parajanow” ed. M. Sokołowski


Ukazała się najnowsza książka pod redakcją prof. Marka Sokołowskiego. Zapraszamy do lektury!

Książka TRIBUTE TO SERGEI PARAJANOW: On the Centenary of the Artist’s Birth to wyjątkowe opracowanie poświęcone Siergiejowi Paradżanowowi – jednemu z najwybitniejszych twórców światowego kina, zaprezentowane w stulecie urodzin artysty. Publikacja ta stanowi kompleksowy zbiór analiz i esejów, które przybliżają życie i twórczość tego genialnego ormiańskiego reżysera. Wydanie zostało podzielone na dwie części i prezentuje różnorodne aspekty życia oraz dorobku artystycznego Paradżanowa.

Część IPoeta ekranu skupia się na zdolności artysty do łączenia poetyckiej wrażliwości z głęboką refleksją nad kulturą i historią. Artykuły takie jak „Bajarz, mistrz, reżyser. Przyczynek do biografii” Marka Sokołowskiego oraz „Archeologia poetyki i estetyki w Cieniach zapomnianych przodków Sergieja Paradżanowa” Iwony Grodź ukazują między innymi, w jaki sposób reżyser czerpał inspiracje z tradycji ludowej i literackiej, tworząc dzieła o niespotykanej sile wizualnej i emocjonalnej. W tej części znajdują się także bogate analizy problematyki tożsamości narodowej i artystycznej w twórczości Paradżanowa.

Część IIArtysta niepokorny eksploruje buntowniczą naturę Paradżanowa, który mimo presji politycznej i społecznej, nigdy nie rezygnował z artystycznej niezależności. Artykuły w tej części badają odważne podejście artysty do kina i analizują stosowane przez niego niekonwencjonalne techniki filmowe. Autorzy książki zwrócili również uwagę, jak znaczący wpływ dzieła Paradżanowa wywarły na innych wielkich twórców filmowych, takich jak chociażby Federico Fellini.

Publikacja TRIBUTE TO SERGEI PARAJANOW to nie tylko hołd złożony wybitnemu reżyserowi, ale także cenne źródło wiedzy dla czytelników zainteresowanych historią i teorią filmu. Książka daje niepowtarzalną okazję do zgłębienia artystycznego dziedzictwa Paradżanowa, pozwala również w pełni dostrzec wpływ, jaki wywarł on na kino światowe.

Ogłoszenie Naukowego Koła Socjologów Quaero


Hej, Serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowany na seminarium lekturowe Sekcji Krytyki Marksistowskiej KSF UAM organizowane we współpracy z Naukowym Kołem Socjologów Quaero UWM. Spotkanie odbędzie się 11.06.2024 o godzinie 17:00 w budnku WNS – sali C2.07 Tekst znajduje się na grupie na msngr oraz będzie dostępny na spotkaniu Pamflet „Za studia trzeba płacić”, to jakościowa synteza dotychczasowych doświadczeń walk studenckich z ostatnich 2 lat. Występuje on zarówno przeciwko kapitałowi jak i państwu, zarówno przeciwko uniwersytetowi publicznemu jak i prywatnemu i proponuje tworzenie nowego wspólnotowego uniwersytetu. Występuje on przeciwko nim, ponieważ oba przedstawiają studiowanie jako zupełnie pasywne zajęcie, czym demobilizują studentów lepiąc ich do przyszłego wyzysku. Studia w rzeczywistości są pracą i to pracą użyteczną społecznie i tylko w oparciu o to rozumienie możemy wywalczyć cokolwiek. Dla panującego systemu gospodarczego i dla nas samych pracą są tylko takie zajęcia, które są opłacane, dlatego jeśli sami mamy uznać studiowanie za pracę i sprawić, żeby kapitał i państwo ją za nią uznały musimy rządać płac. Bez takich radykalnych żądań uniwersytet prywatny doprowadzi uniwersytet publiczny do ruiny i to my będziemy płacić za studia. „Albo będą nam płacić za studia, albo będziemy płacić za studia, nie ma innej alternatywy!” Jeszcze raz serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych.

Badania praktyk studenckich…

Marcelina Wiśniewska, studentka III roku socjologii, w ramach zadań Naukowego Koła Socjologów „Quaero” opracowała raport z badań na temat „Ocena praktyk ciągłych realizowanych na Wydziale Nauk Społecznych UWM w roku akademickim 2021/2022”. Badania przeprowadzone były przez Ośrodek Praktyk Pedagogicznych i Zawodowych naszego Wydziału.

Raport można pobrać tutaj:

„Religions and Technologies” (Wilno)

Dr Radosław Sierocki bierze udział w konferencji Religions and Technologies organizowanej w Wilnie przez European Association for the Study of Religions (3-8 września). Konferencja miała pierwotnie odbywać się w Kijowie, ale… wiadomo: Haga czeka.

„Badania publiczności Teatru 2023”

Na zlecenie olsztyńskiego Teatru Jaracza pracownicy Katedry Socjologii WNS UWM prowadzą „Badania publiczności Teatru 2023”:
„Pytania ankiety zostały wypracowane wspólnie przez osoby z różnych działów teatru pod okiem specjalistów z Katedry Socjologii (Wydział Nauk Społecznych) Uniwersytetu Warmiń-sko-Mazurskiego w Olsztynie: dr. Radosława Sierockiego oraz dr. Michała Łyszczarza.”

Zachęcamy do udziału w badaniu.

LINK DO ANKIETY: http://bitly.pl/86AK8

XVI Toruńska Pedagogiczna Konferencja Studencka

W dniu 13 czerwca 2023 roku studentka III roku Socjologii oraz Przewodnicząca Naukowego Koła Socjologów „Quaero” Marcelina Wiśniewska wystąpiła na XVI Toruńskiej Pedagogicznej Konferencji Studenckiej organizowanej przez Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu.

Nasi studenci w strefie „Street Food”

27 maja 2023 r. członkowie Naukowego Koła Socjologów „Quaero” – Marcelina Wiśniewska oraz Radosław Szczepański wzięli udział w 6 edycji Piknik Olsztyn Street Art Garden. Wydarzenie organizowane jest przez Stowarzyszenie Arka oraz Miejski Ośrodek Kultury. Studenci odpowiedzialni byli za strefę ze Street Food.

Nagroda Marszałka Pani Marcelinie Wiśniewskiej!

Z dumą i przyjemnością informujemy, że Pani Marcelina Wiśniewska studentka III roku kierunku Socjologia, Przewodnicząca Naukowego Koła Socjologów „Quaero” została wyróżniona Nagrodą Marszałka Województwa Warmińsko-Mazurskiego za wybitne osiągnięcia i wyjątkową aktywność naukowo-organizacyjną.
Życzymy Pani Marcelinie dalszych sukcesów i spełnienia marzeń.