05 Czerwca 2024

Aktualności

UWM świętuje 25-lecie istnienia. Jednym z punktów programu jubileuszowego był bajkowy musical przygotowany przez Teatr Muzyczny UWM we współpracy z Chórem im. prof. Wawrzyczka. We wtorkowe popołudnie 4 czerwca uczestnicy wydarzenia mieli szansę wspólnie z artystami przenieść się do świata najpopularniejszych animacji Disneya.

Świętowania 25 lat istnienia uczelni nie da się zamknąć w jednym okolicznościowym spotkaniu czy występie. Z okazji jubileuszu agendy kulturalne tworzące Ośrodek Inicjatyw Artystycznych przygotowały dla społeczności akademickiej, rektorów innych uczelni, a także mieszkańców miasta i innych zaproszonych gości, spektakl.

Rok akademicki 2023/2024 jest dla nas rokiem szczególnym, bo jest to świętowanie 25-lecia powstania Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego. Z tej okazji zaplanowaliśmy szereg imprez artystycznych, których wykonawcami były zespoły i artyści skupieni w Ośrodku Artystycznym Wydziału Sztuki: Chór im. prof. Wiktora Wawrzyczka, Teatr Muzyczny, Galeria Sztuki Stara Kotłownia oraz agendy z Akademickiego Centrum Kultury: Zespół Pieśni i Tańca Kortowo, Orkiestra Akademicka UWM. Dzisiaj jest podsumowanie i ostatni koncert w części artystycznej, bo jeszcze w najbliższą niedzielę zapraszamy państwa na Piknik Nauki i Sztuki, który odbędzie się na plaży kortowskiej – mówił prof. Benedykt Błoński, dziekan Wydziału Sztuki podczas otwarcia koncertu.

Benedykt Błoński

Artyści zaprosili widzów do odświeżonej wersji podróży w krainę bajek Disneya. To program, który cieszył się zainteresowaniem nie tylko 2 października – Teatr Muzyczny UWM podróżował z nim także na zaproszenia w Polsce. Zebrani goście w Centrum Konferencyjnym mogli usłyszeć utwory z popularnych animacji m.in. „Króla Lwa”, „Pocahontas”, „Krainy Lodu” czy „Pięknej i Bestii”. Szczególnie najmłodsi widzowie, bo UWM świętował z gośćmi w różnym wieku, reagowali z entuzjazmem na wszystko, co działo się na scenie. A działo się dużo, bo Teatr Muzyczny to śpiew, taniec, muzyka, dekoracje i obraz, dialogi i wątki z bajek.

Dziękuję, że spędziliśmy ten czas razem. Jak państwo widzicie, zespół nam się rozrasta, a to dopiero początek. Taki zespół to najpiękniejsza rzecz, która może spotkać reżysera i szefa teatru – podkreślił dr hab. Grzegorz Lewandowski po spektaklu. – Zapraszamy na nasze spektakle, będzie trochę niespodzianek. Ten spektakl dostał zaproszenie do Hiszpanii.

musical gala

Reżyser podziękował też dr hab. Katarzynie Bojaruniec, dyrektor Chóru im. prof. Wawrzyczka, którego głosy wsparły spektakl. Występ swoją obecnością uświetnili też aktorzy z innych teatrów: Magda Szczepanek, Daniel Chodyna z Teatru Variete w Krakowie oraz Szymon Przemieniecki.

W Teatrze Muzycznym UWM jestem od trzech lat, ale już w liceum grywałam w teatrze muzycznym w Krakowie. Dzisiaj fantastycznie mi się śpiewało i tańczyło – mówiła „Wiadomościom Uniwersyteckim” Olga Michalik, aktorka teatru i jego manager, a podczas spektaklu kierownik sceny. –  Mimo tego, że graliśmy podobny spektakl w październiku, na rozpoczęcie obchodów jubileuszu UWM, to dzisiaj bardzo widać postęp i to, ile pracy włożyliśmy w nasze próby przez cały miniony rok. Ci, którzy mieli możliwość oglądać spektakl już w październiku, mogli dzisiaj obejrzeć tak naprawdę inny – z nowymi aktorami, tancerzami. Myślę, że to piękna klamra na zakończenie obchodów. Najważniejszym utworem dla mnie był „Krąg życia”, mimo że tam śpiewam tylko kilka linijek solo. Od „Króla Lwa” rozpoczęła się moja przygoda z teatrem muzycznym wiele lat temu w Krakowie, dlatego teraz te utwory wywołują we mnie największe emocje.

Olga podkreśla, że kiedy wybierała uczelnię do studiowania i szukała informacji o Olsztynie, ucieszyła ją informacja o teatrze muzycznym w strukturze uniwersytetu.

Teatr Muzyczny to było to coś, co sprawiło, że złożyłam tutaj dokumenty i starałam się o przyjęcie – dodaje Olga Michalik.

aw

Reżyseria spektaklu i przygotowanie wokalne: dr hab. Grzegorz Lewandowski,

choreografia Aleksandra Pulińska,

gościnnie wystąpił Chór im. prof. W. Wawrzyczka pod dyrekcją dr hab. Katarzyny Bojaruniec, prof. UWM.