Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie obchodzi w tym roku 25-lecie swojego istnienia. Do wspólnego świętowania zaprasza nie tylko społeczność akademicką, ale także mieszkańców Olsztyna oraz regionu. W niedzielę 9 czerwca w Kortowie odbędzie się Piknik Nauki i Sztuki połączony z VI Biegiem Uniwersyteckim.

Marzenia o olsztyńskim uniwersytecie spełniły się ćwierć wieku temu, wraz z przyjęciem projektu ustawy o utworzeniu UWM. Na pamiątkę tego wydarzenia 1 czerwca obchodzone jest Święto Uniwersytetu. A ponieważ okrągłe rocznice zobowiązują, w tym roku uczelnia będzie świętować wyjątkowo radośnie i nieco dłużej – aż do niedzieli 9 czerwca! 

 

Dzielimy się tym, co dla nas ważne

W niedzielę w kampusie uniwersyteckim odbędzie się Piknik Nauki i Sztuki, do udziału w którym UWM zaprasza wszystkich chętnych. Coś dla siebie znajdą i młodsi, i starsi. W Kortowie na gości czekać będą przedstawiciele wydziałów, studenckich kół naukowych oraz agend artystycznych, którzy swoimi warsztatami, pokazami i innymi atrakcjami będą przekonywać, że nauka to coś porywającego i… dostępnego dla wszystkich.

Z uczestnikami pikniku społeczność akademicka podzieli się w ciekawy sposób swoją wiedzą na różne tematy – od zdrowej żywności (także tej, z którą dopiero się zapoznajemy), przez mikroskopijny świat bakterii, aż po fakty i mity dotyczące ryb. Coś specjalnego z myślą o właścicielach zwierząt przygotowali także przedstawiciele Wydziału Medycyny Weterynaryjnej, którzy będą gotowi do przeprowadzenia konsultacji.

Dla tych, którzy coraz poważniej myślą o wyborze studiów, piknik będzie okazją, by sprawdzić, co ciekawego dzieje się na uczelni, a może nawet i zapytać pracowników oraz studentów o to, jak wyglądają studia na konkretnych kierunkach?

 

 

Czujemy chemię do nauki i sztuki

Na plaży kortowskiej stanie mała scena, na której zaplanowano m.in. pokazy i koncerty.

Wstępując do Laboratorium Alchemika, przekonamy się, jak wyhodować ogród tajemny w pół godziny, a ogień zapalić… wodą. Będzie też mowa o tym, co łączy piękne kobiety, smród soli trzeźwiących i lustra. A to dopiero początek!

Ci, którzy chemię czują do poezji, z pewnością docenią także kolejne wydarzenia, które zaplanowano na kortowskiej scenie – koncert tradycyjnych pieśni szkockich oraz spektakl oparty na wierszach Thomasa Hardy'ego. Na tych, którym w sercu grają nieco bardziej rozrywkowe melodie, czekać będzie duet Mumuksza, który w swoim repertuarze ma zarówno utwory Bjork, i Maryli Rodowicz. Jak widać, wybuchowe połączenia są domeną nie tylko chemików. Tym, którym marzy się, by kiedyś zastąpić artystów na scenie, z pomocą przyjdą z kolei logopedzi i językoznawcy z Wydziału Humanistycznego. Pokażą, na czym polega prawidłowa artykulacja i podpowiedzą, jak dbać o to, by mówić pięknie i wyraźnie. Będzie też mowa o odpowiednim oddychaniu, a przecież nic tak mu nie sprzyja, jak… relaks. Okazji do niego z pewnością nie zabraknie podczas pikniku w Kortowie.

Zachęcamy zatem, by zabrać ze sobą koc i znaleźć czas nie tylko na przygotowane przez pracowników i studentów UWM aktywności, ale także na cieszenie wyjątkowym pięknem Kortowa i czasem spędzanym razem, na przykład przy planszówkach.

 

Świętujemy wielopokoleniowo

W pobliżu sceny będzie można brać udział w różnych animacjach, zorganizowanych zarówno dla najmłodszych (oni z pewnością docenią zabawę z kolorową chustą „Klanzy” oraz możliwość muzykowania), jak i nieco starszych (którzy zaproszeni zostaną np. do wspólnego tańczenia belgijki).

Przedstawiciele różnych kół naukowych i wydziałów będą zapraszać także odkrywania swojej kreatywności na różnych polach: w ruchu i bezruchu, podczas lepienia garnków, tworzenia gniotków, toreb, koszulek i wielu innych aktywności.

Zaproponujemy też nostalgiczną podróż w czasie – za sprawą planszowych gier wielkoformatowych przeniesiemy się do pierwszej połowy XX wieku, a skok w czasie o kilka dekad zapewnią nam z kolei gry na konsole z lat osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych minionego stulecia. Trudno przewidzieć, kto będzie się lepiej bawił: ci, którzy pamiętają Contrę i Mario z czasów swojego dzieciństwa, czy ci, dla których to prehistoria. Jedno jest pewne: to rozrywka dla całych rodzin. Taką będzie też z pewnością kino plenerowe. Na seans „Dzieciak rządzi” zapraszamy osoby w każdym wieku! To będzie seans w najpiękniejszym kinie świata!

 

Uczcimy jubileusz na sportowo

Uniwersytet Warmińsko-Mazurski to nie tylko nauka i kultura, ale także sport. W programie uroczystości jubileuszowych nie mogło zabraknąć zatem VI Biegu Uniwersyteckiego. Zapisy do udziału w tym wydarzeniu zostały już zakończone, więc wiemy, że o miano najszybszych będą rywalizowały setki osób.

Zgłaszać wcześniej swojej chęci do biegu nie muszą natomiast dzieci – wystarczy, że pojawią się 9 czerwca o godz. 10.45 na Stadionie Uniwersyteckim w Kortowie, by przebiec 400 metrów. Tu liczyć się będzie nie czas, ale… dobra zabawa.

Dorośli do pokonania będą mieli natomiast 10 kilometrów. Trasa będzie wiodła kortowskimi ulicami i ścieżkami, więc rywalizacji sportowej towarzyszyć będzie przyjemność związana z przebywaniem w pięknym miejscu. Nagrody zostaną przyznane w kilku kategoriach wiekowych, przewidziano także specjalne wyróżnienia dla osób, które okażą się najszybsze spośród grona pracowników oraz studentów UWM.

W niedzielne popołudnie (godz. 14) w Kortowie odbędzie się także mecz piłki nożnej. Na boisku spotkają się przedstawiciele kadry i studentów, którzy na pewno będą bardzo liczyli na gorący doping kibiców.

 

Zmieniamy Kortowo w Park Świateł

Od 7 do 9 czerwca kortowski park przejdzie niezwykłą metamorfozę. Uniwersytecki powód do dumy stanie się jeszcze piękniejszy i jeszcze bardziej niezwykły za sprawą świetlnych iluminacji. Nawet ci, którym wydaje się, że znają to miejsce jak własną kieszeń, będą zaskoczeni. W weekend kolorowe lampy będą rozświetlać się w parku o godz. 20.30.

Spacer  najlepiej rozpocząć, korzystając z wejścia do parku przy budynku Starej Kotłowni, ponieważ na tych, którzy odwiedzą kampus UWM w czerwcowy weekend, czekać będzie także wystawa prezentująca historię Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego. Na dużych planszach zaprezentujemy najważniejsze wydarzenia z życia uczelni. Zaczynamy od roku 1999 i kończymy na 2023. Resztę historii dopiszemy wspólnie!

 

Warto przeczytać:

>>> Relacja z uroczystego Święta Uniwersytetu

>>> Na zaproszenie rektora UWM w Kortowie obradowały Konferencja Rektorów Uniwersytetów Polskich oraz Konferencja Rektorów Polskich Uczelni Technicznych