08 Sierpnia 2023

Aktualności

W Kortowie rozpoczyna się kolejna ważna inwestycja. Wyremontowana zostanie „dziesiątka”, która będzie akademikiem o podwyższonym standardzie przystosowanym dla osób z niepełnosprawnościami.

Aktualnie Uniwersytet Warmińsko-Mazurski jest na etapie wyłaniania wykonawcy. W przyszłym tygodniu planowane jest podpisanie umowy.

– Wpłynęły trzy oferty i te trzy oferty mieściły się w kwocie, którą przeznaczyliśmy na tę inwestycję, czyli w 30 milionach złotych. Najprawdopodobniej podpiszemy umowę z firmą, która złożyła ofertę w wysokości 25 milionów. Mam nadzieję, że lada dzień rozpoczniemy realizację tego zadania – powiedział w rozmowie z Radiem UWM FM Bogusław Stec, kanclerz Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego.

Będzie to kompleksowa, dostosowana do współczesnych standardów modernizacja.

– Przewidujemy remont ponad 140 pokoi. Będą to pokoje jednoosobowe wyposażone w łazienkę i aneks kuchenny. Budynek będzie dostosowany do osób z niepełnosprawnościami, z windą. Ponadto zostanie zainstalowana kontrola dostępu, aby ograniczyć obsługę do minimum, a tym samym zmniejszyć koszty utrzymania. Mam nadzieję, że to będzie budynek, który wyznaczy nowe standardy, jeśli idzie o infrastrukturę mieszkalną na terenie naszego kampusu – wyjaśnił Bogusław Stec.

Prace budowlane rozpoczną się w tym roku i wszystko wskazuje na to, że już w październiku 2024 roku będą mogli wprowadzić się tam pierwsi studenci.

Wkład własny uczelni do tej inwestycji to 9 mln złotych. 16 mln pochodzi z funduszy rządowych. W poniedziałek Norbert Maliszewski, szef Rządowego Centrum Analiz, poinformował w Kortowie o kolejnych 10 milionach złotych dofinansowania, które UWM otrzymał w postaci obligacji.

- Trzeba robić wszystko, aby młodzi ludzie mieli warunki do pozostania w Olsztynie, a te warunki tworzy właśnie Uniwersytet Warmińsko-Mazurski, zatem potrzebne są środki na rozwój uczelni – mówił Norbert Maliszewski przed nową siedzibą Wydziału Prawa i Administracji oraz Wydziału Nauk Społecznych.

Od lewej: minister Norbert Maliszewski i prof. Jerzy Przyborowski, rektor UWM / fot. Katarzyna Wróblewska

Z tego, że rząd postrzega Uniwersytet Warmińsko-Mazurski jako jedno z kół zamachowych rozwoju województwa, cieszy się prof. Jerzy Przyborowski, rektor UWM.

Kwota, którą otrzymaliśmy, jest dla nas bardzo ważna – zwłaszcza teraz, kiedy koszty realizacji wszelkich inwestycji wzrastają. Bardzo się cieszę, że rola naszego Uniwersytetu w rozwoju regionu jest dostrzegana. Staramy się wkomponowywać naszą działalność w rozwój regionu, dążąc do tego, aby być rozpoznawalnym nie tylko w Polsce, ale także na świecie – powiedział prof. Jerzy Przyborowski.

Przypomnijmy, że od października br. Wydział Prawa i Administracji oraz Wydział Nauk Społecznych rozpoczną pracę w nowoczesnym budynku w tzw. nowym Kortowie. To kolejna bardzo istotna inwestycja przeprowadzona w ostatnim czasie przez Uniwersytet Warmińsko-Mazurski.

mw