Książka dr. Michała Dąbrowskiego

Pragniemy poinformować, że ukazała się książka dr. Michała Dąbrowskiego pt. „Kultura granicy – społeczne światy przejścia granicznego” (Wydawnictwo Fnce, 2021). Gorąco polecamy!

Aby zachęcić krótkie streszczenie i fragment recenzji prof. W. Łukowskiego:

„W książce określono podstawowe działanie w społecznym świecie przejścia granicznego (wynegocjowanie akceptowanego zarówno przez kontrolujących jak i kontrolowanego wyniku kontroli granicznej). Jest ono pochodną działań dwóch, potencjalnie antagonistycznych grup – kontrolujących i kontrolowanych. Przeprowadzone obserwacje pozwoliły na wyznaczenie centralnej wartości osób zaangażowanych w działanie społecznego świata przejścia granicznego (utrzymanie możliwości kontynuacji podstawowego działania). Nie wynika ona z motywacji autotelicznych, a instrumentalnych. Zarówno osoby systematycznie przekraczające granicę przewożą towary do sąsiedniego kraju, jak i funkcjonariusze, dokonują kontroli granicznych po to, aby dzięki uzyskanemu dochodowi, realizować swoje życiowe cele.”

Z recenzji wydawniczej dr hab. Wojciecha Łukowskiego: „Książką ta jest wyjątkową pozycją na rynku wydawniczym z obszaru nauk społecznych. Jest znakomicie umocowana teoretycznie i empirycznie, zawiera również oryginalny program metodologiczny, inspirowany teorią ugruntowaną. Przejścia graniczne, zwłaszcza te na wschodniej i północnej granicy Polski – zarówno przed wejściem do Unii Europejskiej, jak i po nim stały się swoistym laboratorium społecznym. Oprócz głównej funkcji umożliwiającej przepływ ludzi i towarów zgodnie z oficjalnie obowiązującymi regułami, stawały się swoistym wentylem bezpieczeństwa dla osób zagrożonych wykluczeniem, skazanych na walkę o ekonomiczne i godnościowe przetrwanie na peryferiach procesów transformacyjnych. (…) Stopniowo, przy dominacji wnioskowania indukcyjnego, wyłaniają się kategorie, typy i układy współzależności, składające się na kulturę społecznego świata przejścia granicznego.”

Dodaj do zakładek Link.

Możliwość komentowania została wyłączona.