05 Grudnia 2023

Aktualności


Kiedy dziecko trafia do szpitala, to nawet mama może nie umieć go uspokoić i pocieszyć. Członkowie Studenckiego Koła Naukowego przy Katedrze Pielęgniarstwa mają sposób, jak w tym pomóc. Z myślą o najmłodszych pacjentach przygotowują bajkę terapeutyczną.

Dr n. med. i n. o zdr. Katarzyna Młynarska, opiekunka Studenckiego Koła Naukowego przy Katedrze Pielęgniarstwa Szkoły Zdrowia Publicznego UWM nie raz i nie dwa widziała sceny rozdzierajcie serce. Często zastanawiała się więc, jak złagodzić dziecku stres związany z przyjęciem do szpitala, wizytą u lekarza w przychodni. Na tę kwestię uczulała także studentów ze swojego koła.

Postanowili się tym zająć i wymyśleć bajkę, która będzie oswajała dzieci z lekarzami, szpitalem, różnymi badaniami i procedurami obowiązującymi w placówkach służby zdrowia. Koło, chociaż bardzo młode, bo powstałe zaledwie w czerwcu bieżącego roku, zabrało się do sprawy spontanicznie, ale i metodycznie. Wszyscy jego członkowie zaczęli od szkolenia na temat tego, jak pisze się bajki terapeutyczne, czyli edukacyjne. Materiały zbierali w Internecie, bibliotekach, nawzajem się naradzali i informowali. Potem ustalili treść bajki, odpowiedzialnych za wszystkie etapy pracy nad nią, czyli pisanie treści, oprawę graficzną, redakcję tekstu itp. Obecnie piszą dwa pierwsze rozdziały. Bohaterem bajki będzie dziecko, które trafia do szpitala. Dziecko nie ma płci i imienia, bo to będzie zależeć od tego, komu bajka będzie opowiadanemu lub wyświetlana. Przewodnikiem tego dziecka po szpitalu będzie kot Maksio.

– Na przygotowanie tej bajki dajemy sobie 2 lata. Ale już niedługo, kiedy dwa pierwsze rozdziały będą gotowe, zamierzamy je przetestować na pacjentach szpitala dziecięcego w Olsztynie, aby sprawdzić, jaki jest jej odbiór i zobaczyć, co trzeba zmienić – informuje dr Młynarska.

Gotową bajkę koło udostępni szpitalowi dziecięcemu i przychodniom podstawowej opieki zdrowotnej. Studenci mają też dalej idące plany.

– Pragniemy porozumieć się z Kołem Naukowym Informatyków na Wydziale Matematyki i Informatyki i zaprosić ich do współpracy, aby jego członkowie opracowali aplikację na telefon. Wtedy bajkę będą mogli zainstalować sobie w telefonie rodzice – dodaje dr Młynarska.

Dla zdesperowanych rodziców dzieci trafiających do szpitala będzie to pomoc bezcenna.

lek

 

***

We wtorek 5 grudnia obchodzimy Międzynarodowy Dzień Wolontariusza. To świetna okazja, by przypomnieć o innych dobroczynnych działaniach, w które angażuje się społeczność UWM. Na Wydziale Humanistycznym trwa na przykład świąteczna zbiórka dla pacjentów oddziału Onkologii i Hematologii Wojewódzkiego Szpitala Dziecięcego w Olsztynie. Uniwersytet odlicza także ostatnie godziny przed koncertem charytatywnym organizowanym z myślą o wsparciu finansowym Aleksandry Kacprzyk, pracownicy UWM chorującej na nowotwór. W najbliższych dniach na Uniwersytecie trwać będzie także rejestracja potencjalnych dawców szpiku kostnegoW styczniu Uniwersytet Warmińsko-Mazurski zagra z Wielką Orkiestrą Świątecznej Pomocy. Zawiązany na uczelni sztab poszukuje wolontariuszy.

 

Rodzaj artykułu