29 Listopada 2023
Wydarzenia
Rejestrując się, możemy zrobić komuś wyjątkowy prezent mikołajkowy. Jak podkreślają organizatorzy, robimy też prezent sobie, bo wspaniale jest mieć świadomość, że pomagamy i możemy komuś uratować życie. Punktów w Kortowie będzie kilka – na wydziałach, w czasie mikołajkowego koncertu charytatywnego w Centrum Konferencyjnym i w budynku Starej Kotłowni.
– Lubię się angażować, gdy tylko dowiedziałem się więcej o dawstwie, to za przykładem znajomych, a także wiedzy z social mediów Fundacji DKMS, postanowiłem wesprzeć tę ideę. Zgłosiłem się do pomocy przy rejestracji, później chętnie też podejmowałem się organizacji takich akcji rejestracyjnych, na uczelni i poza jej murami. Wierzę w misję Fundacji i to jest moją największą motywacją do działania. Wiem, że to działa – mówi Jakub Hermanowicz, student prawa, który po raz czwarty organizuje Helpers' Generation na UWM.
Jak wygląda rejestracja?
– Osoba, która chce zostać potencjalnym dawcą, zgłasza się bezpośrednio do nas w Starej Kotłowni (lub do innego punktu akcji – red.). Nie musi wcześniej się umawiać i uprzedzać, że planuje się zarejestrować. Zespół CWO przeszedł szkolenie przeprowadzone przez koordynatorów akcji Helpers’ Generation. Otrzymaliśmy potrzebne materiały od Fundacji i jako wolontariusze akcji będziemy dokonywać rejestracji. Jest ona szybka i bezbolesna. Polega na wywiadzie z wolontariuszem i wypełnieniu formularza, a następnie osoba, która chce zostać potencjalnym dawcą, samodzielnie, za pomocą pałeczek, pobiera wymaz z wewnętrznej strony policzka – mówi Justyna Stawecka – Pobrany materiał wyślemy do Fundacji DKMS, gdzie zostanie wykonana typizacja antygenów zgodności tkankowej. Wyniki wraz z danymi z formularza wprowadzane zostaną do bazy dawców. Od tej chwili osoba zarejestrowana może spodziewać się telefonu z informacją, że jej bliźniak genetyczny potrzebuje pomocy, a ona, nic nie tracąc, może uratować mu życie.
Informacja o akcji i rozmowa z organizatorami dostępne są tutaj ---> tutaj
Helpers' Generation to nazwa ogólnopolskiej akcji studenckiej Fundacji DKMS, studenci UWM nazywają ją też po prostu Dni Dawcy Szpiku na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim. Szkoły średnie mają z kolei swoją akcję #Komórkomania. Fundacja DKMS to międzynarodowa organizacja non-profit zajmująca się walką z nowotworami krwi i innymi chorobami układu krwiotwórczego.