27 Listopada 2023

Aktualności


Uniwersytet Warmińsko-Mazurski założył własny sztab wspierający Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy. W tym roku Finał WOŚP odbędzie się 28 stycznia, a charytatywna zbiórka odbywa się z myślą o leczeniu chorób płuc.

Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie jak co roku włącza się w inicjatywę Fundacji Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Tym razem wspólne granie w słusznej sprawie umożliwi m.in. założenie uniwersyteckiego sztabu WOŚP o numerze 7511.

Finałowe wydarzenia zorganizowane przez naszą uczelnię odbędą się w Centrum Popularyzacji Nauki i Innowacji „Kortosfera”. W niedzielę 28 stycznia 2023 w godzinach 10-18 Kortosfera stanie się miejscem kwestowania i licznych atrakcji skierowanych do małych i dużych odbiorców. Będzie można razem z animatorem zwiedzić naukowe wystawy oraz wziąć udział w licznych atrakcjach: konkursach, występach muzycznych i tanecznych. Organizatorzy planują wykłady i debaty na temat ekologii, zrównoważonego rozwoju, nauki przez doświadczenie, spędzania wolnego czasu z dziećmi i kreatywnej nauki.

– Jako Centrum Współpracy z Otoczeniem Społeczno-Gospodarczym wraz z Kortosferą postanowiliśmy uatrakcyjnić wachlarz WOŚP-owych atrakcji w Olsztynie. Nasz zespół ma duże doświadczenie organizacyjne i jest gotowy do pracy. Marta Wangin, dyrektor CWO i Mateusz Pikuliński, dyrektor Kortosfery, obdarzyli nas dużym zaufaniem. Obiecujemy stanąć na wysokości zadania, bo w końcu na UWM wszystko gra OK! – nawiązuje do motta tegorocznego finału Urszula Sobierajska z CWO, szefowa sztabu WOŚP na Uniwersytecie. – Chcemy zaangażować środowisko naukowców UWM, koła naukowe i wszystkich ludzi dobrej woli, którzy chcieliby jako wystawcy uatrakcyjnić swoją obecnością program imprezy. Potrzebujemy także wolontariuszy – ok. 35 wolontariuszy kwestujących i ok. 30 wolontariuszy do pomocy przy organizacji przedsięwzięcia. Odpowiedzialna za wolontariat jest Hanna Marciak z CWO.  

Urszula Sobierajska podkreśla, że wolontariusze już mogą się zgłaszać przez formularz kontaktowy. 

Dla szefowej uczelnianego sztabu nie będzie to pierwszy finał w roli organizatorki wydarzenia.

 – Większość zawodowego życia zajmowałam się organizacją i prowadzeniem różnych imprez. Zawsze byłam społecznikiem i włączałam się w wiele akcji wolontariackich. Już jako harcerka brałam udział w WOŚP i wspominam to bardzo miło. Mam wrażenie, że WOŚP otwiera serca nas wszystkich – mówi Urszula Sobierajska – To wspaniałe doświadczenie, kiedy na hasło WOŚP nikt nie zadaje sobie pytania, czy pomóc, ale jak. Już po ogłoszeniu informacji, że mamy sztab w tym roku, odzywały się do nas osoby i instytucje z propozycją pomocy.

Szefowa sztabu na UWM w zeszłym roku na finale WOŚP świętowała swoje 40. urodziny.

 – Zrobiłam sobie prezent i pomogłam Olsztyńskiemu Sztabowi WOŚP, organizując imprezę w Aura Centrum. Wspominam to bardzo miło. Miałam okazję przekonać się, że nadal jest tylu otwartych ludzi z pięknymi sercami – podkreśla Urszula Sobierajska.

W sztab WOŚP aktualnie zaangażowane są następujące jednostki UWM: Centrum Współpracy z Otoczeniem Społeczno-Gospodarczym, Centrum Popularyzacji Nauki i Innowacji „Kortosfera” oraz Centrum Marketingu i Mediów.

AW

 

Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy jest jedną z największych inicjatyw dobroczynnych w Polsce, która jednoczy różnych ludzi i środowiska. Finał WOŚP to jednodniowa zbiórka publiczna, która na początku 2024 roku odbędzie się po raz 32. Tegoroczny cel zbiórki poznaliśmy 24 października i został sformułowany w haśle „Płuca po pandemii. Gramy dla dzieci i dorosłych!”. Środki przeznaczone zostaną na zakup sprzętu do diagnozowania, monitorowania i rehabilitacji chorób płuc pacjentów na oddziałach pulmonologicznych dla dzieci i dorosłych. Fundacja planuje kupić urządzenia m.in. do diagnostyki obrazowej, czynnościowej i endoskopowej.

„Tu wszystko gra OK!” to z kolei motto 32. Finału WOŚP.

 

 

Rodzaj artykułu