18 Kwietnia 2024

Wydarzenia

Wydział Nauk Ekonomicznych zaprasza na cykliczne święto swojego wydziału, czyli Dzień z Ekonomią.

Dzień z Ekonomią organizowany przez Wydział Nauk Ekonomicznych stał się już uczelnianą tradycją i na stałe wpisał do naszego kalendarza. Kampus UWM wypełniają tego dnia rozmowy o teoriach ekonomicznych i ważnych, współczesnych problemach. W trakcie dnia odbywać się będą liczne warsztaty, wykłady, prezentacje oraz spotkania z przedstawicielami Rady Patronackiej Wydziału, Kół Naukowych, Samorządu Studenckiego, Zespołu Wsparcia Osób z Niepełnosprawnościami oraz jednostek organizacyjnych Uniwersytetu. Wszystkie spotkania mają charakter otwarty.

Podczas ubiegłorocznego Dnia z Ekonomią dr hab. Mariola Grzybowska-Brzezińska, prof. UWM, dziekan Wydziału Nauk Ekonomicznych zwróciła uwagę, że ekonomia jest jedną z głównych nauk.

– Ekonomia jest piękna i chcemy do tego was przekonać. To dziedzina interdyscyplinarna. Przede wszystkim jest nauką społeczną, nie należy do nauk ścisłych, chociaż korzysta z ich dorobku – mówiła dr hab. Mariola Grzybowska-Brzezińska, prof. UWM. – Ekonomia to również obszar socjologii, psychologii, zarządzania i wielu innych, o których się państwo dowiecie. To nauka o gospodarowaniu zasobami, ale także o decyzjach istot ludzkich, podejmowanych w obszarach produkcji i konsumpcji. Historycznie ekonomia jest zarządzaniem gospodarstwem domowym.

Jak zauważa dziekan WNE, wszyscy powinniśmy zdobywać wiedzę z zakresu ekonomii i nauk o zarządzaniu, ponieważ potrzeba mądrych menedżerów, aby zarządzać zasobami tego regionu i Polski i odpowiednio interpretować dane, które do nas docierają.

– Edukacja zobowiązuje. Trzeba wiedzieć, gdzie zdobywać dane w momencie, kiedy podejmujemy każdą decyzję – uważa dr hab. Mariola Grzybowska-Brzezińska. – Dane to jeszcze nie informacja. Potrzeba wiedzy, świadomości i kompetencji do tego, aby je odpowiednio zinterpretować. Informacje to jeszcze nie wiedza. Dostajemy ich mnóstwo. Potrzebujemy umiejętności i rozwagi, aby informację przetworzyć i zgromadzić odpowiednią wiedzę. Pamiętajcie, że wiedza to jeszcze nie mądrość. Potrzebujemy rozwagi, żeby wiedzę odpowiednio wykorzystać.

Dzień z Ekonomią zakończy mecz koszykówki pomiędzy zespołami Studentów i Pracowników Wydziału.

Zapraszamy do wzięcia udziału w wydarzeniu, aby być na bieżąco z informacjami.

Program wydarzenia