16 Stycznia 2024

Wydarzenia

Centrum Ekspozycyjne Stara Kotłownia oraz Ośrodek Inicjatyw Artystycznych Wydziału Sztuki zaprasza na wystawę „Pejzaże ciała” Władysława Jackiewicza.

Przed nami kolejne i jednocześnie pierwsze w tym roku wydarzenie w Centrum Ekspozycyjnym Stara Kotłownia, będące kontynuacją obchodów 25-lecia Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego.

W roku 2024 obchodzimy setną rocznicę urodzin profesora Władysława Jackiewicza, jednego z najwybitniejszych malarzy polskiej sztuki współczesnej. Z tej okazji zapraszamy na jubileuszową wystawę „Pejzaże ciała”, na której zaprezentujemy najbardziej rozpoznawalne prace artysty - abstrakcyjne i sensualne akty będące zachwytem nad pięknem ludzkiego ciała, jego zmysłowością i delikatnością.

Otwarcie wystawy odbędzie się 17 stycznia (środa) o godzinie 18.00.

Podczas wernisażu zagra kwartet smyczkowy z Instytutu Muzyki Wydziału Sztuki UWM w składzie: Marianna Starosta, Marta Anioł, Julia Bartołd i Łukasz Szymański.

Profesor Władysław Jackiewicz urodził się w 1924 roku w Podbrodziu na Wileńszczyźnie. Zmarł 30 marca 2016 roku. Studiował na Wydziale Malarstwa w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Sopocie. Dyplom otrzymał w 1952 roku w pracowni profesora Artura Nachta-Samborskiego. Związany z gdańskim środowiskiem artystycznym, był współtwórcą Grupy Gdańskiej. Zadebiutował obrazem „Kwiaciarka” na Wystawie Młodej Plastyki w 1955 roku w warszawskim Arsenale. W latach 1965-1968 sprawował funkcje dziekana Wydziału Malarstwa PWSSP w Gdańsku. Od 1968 do 1969 roku był prorektorem, a w latach 1969 - 1981 pełnił funkcje rektora tejże uczelni . Od 1985 do 1989 był prezesem Związku Polskich Artystów Malarzy i Grafików.

Prace Profesora Władysława Jackiewicza znajdują się w wielu prestiżowych zbiorach muzealnych m.in. Muzeum Narodowego w Warszawie, Gdańsku, Poznaniu, Wrocławiu, Łodzi, także Muzeum Narodowego w Pradze, Muzeum w Skopje, w placówkach Ministerstwa Kultury i Sztuki, urzędach państwowych, Radzie Regionalnej Piemontu w Turynie, Radzie Regionalnej Lombardii w Mediolanie oraz w kolekcjach prywatnych w kraju i za granicą.