24 Czerwca 2024

Aktualności


Dr hab. inż. Grzegorz Żywica studia na Wydziale Nauk Technicznych UWM skończył w 2005 roku. Jest absolwentem specjalności inżynierskie zastosowanie komputerów na kierunku mechanika i budowa maszyn. Obecnie jest profesorem Instytutu Maszyn Przepływowych PAN w Gdańsku, zastępcą dyrektora IMP PAN ds. naukowych oraz kierownikiem Zakładu Dynamiki i Diagnostyki Turbin.

Grzegorz Żywica urodził się w 1980 r. w Mrągowie. Tam tez skończył technikum mechaniczne, bo od dziecka interesował się techniką i maszynami. Od starszych kolegów z podwórka słyszał, że kierunek mechanika i budowa maszyn w Kortowie jest na wysokim poziomie, dlatego na studia poszedł do Olsztyna. Studia były ciekawe, więc uczył się chętnie i nie miał z niczym kłopotów.

 

Grzegorz Żywica w czasie studiów. Rok 2004
Grzegorz Żywica w czasie studiów. Rok 2004

 

Pod koniec uniwersyteckiej przygody Grzegorza Żywicy w Olsztynie prof. Jan Kiciński, późniejszy dyrektor Instytutu Maszyn Przepływowych PAN, który prowadził zajęcia na Wydziale Nauk Technicznych, zaproponował młodemu inżynierowi stanowisko asystenta w Instytucie. Kiedy szedł na studia, widział siebie po nich raczej w zakładzie produkcyjnym lub biurze konstrukcyjnym. Nie planował ścieżki naukowej, ale skoro nadarzyła się taka propozycja, to ją przyjął. Od tego czasu rozwijał karierę naukową, a wśród jego zainteresowań badawczych najważniejsze miejsce zajmują drgania maszyn wirnikowych i innowacyjnych systemów łożyskowania.

W 2011 obronił pracę doktorską pt. „Analiza defektów konstrukcji podpierającej w odniesieniu do stanu dynamicznego maszyny wirnikowej”. Dotyczyła ona zagadnień modelowania i analizy złożonych układów wirujących oraz diagnostyki symulacyjnej maszyn wirnikowych. W pracy, która została wyróżniona Nagrodą Prezesa Rady Ministrów, naukowiec przedstawił nowe modele numeryczne oraz zaproponował oryginalne metody analizy dynamicznej, pozwalające na wczesne wykrywanie określonych defektów oraz ocenę ich wpływu na stan dynamiczny całej maszyny wirnikowej. Przeprowadzone badania oraz uzyskane wyniki mają znaczenie utylitarne i mogą być wykorzystywane m.in. przy opracowywaniu nowych konstrukcji, a także podczas eksploatacji i diagnostyki maszyn przepływowych stosowanych w energetyce.

Habilitację zrobił na podstawie osiągnięcia naukowego pod tytułem „Opracowanie metod modelowania niekonwencjonalnych systemów łożyskowania maszyn wirnikowych”.

Od 2014 r. jest kierownikiem Zakładu Dynamiki i Diagnostyki Turbin Instytutu Maszyn Przepływowych PAN, w którym kontynuuje badania realizowane wcześniej w zakładzie prof. Jana Kicińskiego, a od 2022 r. jest zastępcą dyrektora ds. naukowych w IMP PAN w Gdańsku.

lek

Dr hab. inż. Grzegorz Żywica. Rok 2024
Dr hab. inż. Grzegorz Żywica. Rok 2024 

 

 

Prof. Grzegorz Żywica o studiach na UWM:

Wybrałem UWM, bo… oferował mi dostęp do kierunku, który był wtedy bardzo nowoczesny i otwierający ciekawe perspektywy.

Najbardziej lubiłem… miasteczko akademickie Kortowo, a w nim bliskość akademików i budynków dydaktycznych, życie studenckie i przedmioty związane z mechaniką i budową maszyn.

Z Kortowa najmilej wspominam… Kortowiady i grille przed akademikiem.

Najbardziej we znaki dały mi się… przedmioty humanistyczne.

Gdybym mógł wrócić do Kortowa, to… na pewno był to zrobił.

Studia dały mi… świetne przygotowanie do pracy zawodowej i naukowej oraz możliwość poznania mojej żony Basi – absolwentki Wydziału Nauki o Żywności, z którą mam dwóch synów.

Rodzaj artykułu